Beş okul, on beden eğitimi öğretmeni ve basketbol eğitimi! #OyundaKal

Sosyal etki platformu Şahenk İnisiyatifi’nin “Oyunda Kal” projesi kapsamında Euroleague One Team işbirliğiyle düzenlenen “Clinic Day” etkinliği bugün Ayhan Şahenk Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi ve proje kapsamında basketbol sahaları yenilenen beş okuldan on beden eğitimi öğretmenine eğitim verildi.

Şahenk İnisiyatifi’nin çocukları ve gençleri basketbol oynamaya ve böylece kötü alışkanlıklardan uzak kalmaya teşvik eden “Oyunda Kal” projesi kapsamında 18 Mart Cuma günü Ayhan Şahenk Spor Merkezi’nde Euroleague One Team işbirliği ile “Clinic Day” etkinliği düzenlendi.

“Oyunda Kal” projesi çerçevesinde basketbol sahaları yenilenen beş okuldan ikişer öğretmenin Euroleague hocalarından kendi öğrencilerini ne şekilde eğiteceklerine ilişkin olarak eğitim aldıkları “Clinic Day” etkinliğinde, Darüşşafaka Doğuş Basketbol İcra Kurulu Üyesi İbrahim Kutluay da eğitime katılan öğrenciler ve eğitmenlerle bir araya geldi.

Doğuş Grubu Toplumsal İlişkiler Yöneticisi Selin Koçak, “Oyunda Kal” projesi hakkında bilgi aktararak şunları söyledi: “Okulların basketbol sahalarını yenilemeye İstanbul’un Derbent Mahallesi’ndeki Derbent Hatemoğlu Ortaokulu ile başladık ve bugüne kadar 21 şehri ziyaret ederek toplam 42 basketbol sahasını yenilendik. Oyunda Kal projesi ülkenin dört bir yanında yenilediği basketbol sahalarıyla bugüne kadar  25 bin çocuğa ulaştı. “Clinic Day” etkinliği ile de Oyunda Kal platformunun sürdürülebilir hale gelmesini hedefliyoruz. Okulların basketbol sahalarını yenilemekle kalmıyor, okuldaki hocaların da gerekli eğitimi alarak daha yetkin bir şekilde çocuklara sporu, basketbolu öğretmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Çocukların spora yönlendirilmesinin en etkili biçimde gerçekleşmesi en önemli hedefimiz.”

Koçak, 2016 yılı içinde her ay bir ilde bir basketbol sahası yenilemeyi hedeflediklerini, ayrıca yurt dışında da Berlin/Almanya, Atina/Yunanistan ve Vukovar/Hırvatistan saha yenilemeleri yapacaklarını sözlerine ekledi.

Şahenk İnisiyatifi’nin spora destek olarak çocukların geleceğine yatırım yaptığı Oyunda Kal projesi çerçevesinde gerçekleştirdiği bir eğitim programı olan “Clinic Day” etkinliğinde beden eğitimi öğretmenlerine öğrencilerine basketbol öğretirken farklı yaşam becerileri aşılamalarını sağlamayı hedefleniyor. Eğitime katılan beden eğitimi öğretmenleri, Etkili İletişim, Güven Duygusu Oluşturma, Olumlu ve Etkili Karar Verme ile Liderlik ve Görevlendirilebilirlik konularında  eğitim aldılar.

“Clinic Day” etkinliğine, “Oyunda Kal” projesi çerçevesinde basketbol sahaları yenilenen İstanbul’daki 5 okul; Piri Reis Lisesi, Derbent Hatemoğlu Lisesi, Bey-Koop Ali Çebi Lisesi, Cemal Artüs Lisesi ve Esenyurt Tevfik Bey Lisesi’nden 2’şer öğretmen katıldı.

Ayrıca, Mardin Nusaybin Söğütlü Köyü Sıla Ortaokulu’nda kız basketbol takımı kuran ve tüm imkânsızlıklara rağmen zor şartlar altında öğrencilerini müsabakalara hazırlayarak kısa sürede Türkiye çapında başarı elde eden öğretmen Özkan Eskiyurt da Clinic Day çerçevesinde eğitim aldı. Eğitime katılan öğretmenler Euroleague tarafından belirlenen eğitim içeriğini 8 hafta boyunca kendi derslerinde öğrencilerine aktaracaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler