”Benim hedefim…”

27 Mayıs’ta gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’da Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı seçilen Harun Erdenay NTVSpor’a konuk oldu.

Murat Kosoava ve İhsan Bayülken’in sorularını yanıtlayan Harun Erdenay; görev süresi boyunca var olacak kurum yapısından, projelerinden, A Milli Takımlar konusuna kadar birçok önemli konuda oldukça değerli açıklamalarda bulundu.

TBF’nin resmi internet sitesinden alıntılanan açıklamaların tamamı şu şekilde:

Olağanüstü Genel Kurul süreci ve TBF Başkanı seçilmesi hakkında:
“Turgay Demirel FIBA Avrupa Başkanı seçildikten sonra seçim kararı alacağını açıklamıştı ve onun görevden ayrılmasıyla TBF Yönetim Kurulu beni iki aylığına vekaleten başkan seçmişti. Bu iki aylık süre benim deneyim kazanmamı sağladı. Seçimden 60 gün önce Olağanüstü Genel Kurul kararı açıklandı. Bu süre içerisinde hem TBF’yi yönetmem, hem de FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olarak sorumluluklarım olduğu için istediğim gibi bir seçim çalışması yürütemedim ama sonunda basketbol camiası bana güvendi.”

Projeleri hakkında:
“Çocukluktan beri içinde olduğum basketbol camiasıyla TBF Başkanı olarak tecrübelerimi paylaşmak, benim için mutluluk verici. Benim hedefim, zaten iyi durumda olan Türk Basketbolu’nu daha da üst noktalara çıkarmak. Tabii ki bir takım değişiklikler yapacağım. Önceliğim kulüplerin daha fazla sorumluluk ve etki sahibi olması. Seçim öncesinde Lig Kurulu’nu toplamıştık ve o toplantıdan çıkan kararları uygulamaya başlıyoruz. Kulüpler birlikte bir karar alıyorlarsa, bu karar basketbola zarar vermediği sürece saygı duyarım. Lig kurullarını daha sık yapacağız. Süper Ligi projesini hayata geçirerek alt liglerin statüsünü yükseltmek istiyorum. Böylece takımların gelirleri de artacak. Infront ile yaptığımız anlaşma kulüplerin 7 yıllık gelirini garanti ediyor. Infront ile olan anlaşmanın sadece maddi boyutu yok. Onların çalışmaları ile ligin marka değeri de yükseliyor.”

“Önümüzdeki 15-16 aylık sürede herkese kapım açık. Tamamıyla Türk Basketbolu’nu daha ileriye götürmek için üst düzey bir ekiple çalışacağım. Efe Aydan ve Ali Çobanoğlu gibi iki değerli basketbol insanı ile beraber çok önemli bürokratlar ve iş adamları ile çalışıyorum. Necati Güler daha aktif olarak işin içinde olmak istediği için profesyonel bir pozisyonda görev alacak.”

Fikstür hakkında:
“Spor Toto Türkiye Kupası’nın ön eleme maçları bu sene oynanmayacak. Kulüpler fikstürün sıkışması nedeniyle bu yönde bir talep ilettiler. Avrupa Ligi’nin yoğun fikstürü kulüpleri bu yönde tasarrufa itti. FIBA ve Avrupa Ligi arasındaki bir ayrılma da söz konusu. FIBA, Avrupa Ligi’ni bünyesine katmak istiyor. Avrupa basketbolunda futboldaki UEFA sistemiyle çalışmak istiyor. Her takımın katılma şansının olacağı, ön elemeli bir format üzerinde düşünüyorlar. Ben açıkçası bu koşullar ile Avrupa Ligi’nin uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum.”

A Milli Takımlar hakkında:
“İki milli takımımızla da olimpiyat vizesi almak istiyoruz. Öncelikli hedefimiz olimpiyatlara katılmak. Tabii ki madalya almak da bizi çok mutlu eder. Kadın Milli Takımı’nda Ekrem Memnun ile yeni bir yapılanmaya gittik. Ekrem Memnun’un çok iyi işler başaracağını biliyorum. Eski ekipte yer alan Jülide Sonay, Canan Erdoğan ve Ceyhun Yıldızoğlu’na da teşekkür ederim. Sonuçta Avrupa ikincisi, Olimpiyat beşincisi ve dünya dördüncüsü bir takımdan söz ediyoruz.”

“Erkek milli takımında Emir Preldzic ile üzücü bir sakatlık yaşadık. Riskli bir yırtılma söz konusu. Biz de Ergin Ataman ile bir araya geldik ve onun isteğiyle devşirme oyuncu konusunda Andrew Goudelock ve Bobby Dixon’a yaklaştık. Goudelock olumlu geri dönüş yapmadı ama Bobby Dixon ile anlaşmaya çok yakınız. Dixon bu durumda hiçbir maddi bedel ödenmeden milli takımda forma giyecek. Zaten ne ben, ne de Ergin Ataman, devşirme oyuncu için maddi bedel ödeme taraftarı değiliz.”

A Milli Erkek Takımının kadrosunun yapılanması hakkında

“Kadro teknik ekibin kararı ve biz saygı duyacağız. Ergin Ataman oyunculara karar verecek. Takımı oynatacak olan da zaten kendisi. Kontratı bittiği zaman tabii ki değerlendirmeye alacağız. Şuanda hocamız Ergin Ataman… Sadece olimpiyat vizesi ve madalya istiyoruz. Erkek takımın da kısa oyuncularda bir neslin sona ermesi ve yeni neslin gelmemesi bizi olumsuz etkiledi. Kerem, Ömer ve Hidayet gibi oyuncuların yerine yeni oyuncular hemen gelemedi. Cedi, Furkan ve Melih gibi oyuncular yeni takımın kadrosunda bu boşlukları doldurabilir.”

2014 FIBA Dünya Kupası hakkında
“Litvanya karşılaşması kazanılmayacak maç değildi ve kazansak yarı finale yükselecektik. Takım için kesinlikle ‘savaşmadı’ diyemeyiz. Ergin Ataman takıma müthiş bir hava kattı. İyi de basketbol oynadık. Ama Sinan’ın, Ender’in ve Emir’in aşırı yorulması bizi olumsuz etkiledi. Onlar iyi durumda olsaydı Litvanya maçında bizi daha sağlam tutabilirdi.”

Yabancı antrenörler ile ilgili
“TÜBAD ile görüştüm. Yabancı antrenör konusu beni de rahatsız ediyor. Tüm kenar yönetimin yabancılardan oluşması hoş bir görüntü değil. Bir antrenör güvendiği bir yardımcı getirebilir, kalanlara engel koyamayız ama bedel arttırabiliriz. Nasıl ki fazla yabancı için daha fazla para ödeniyor, antrenörleri de böyle koruyabiliriz. Tamamen kısıtlamak doğru olmayabilir. Bu sene başantrenör olarak çok iyi isimler geldi. Markovic, Ivkovic ve Obradovic gibi üç isim büyük katkı sağladı. Antrenör kriterleri getirilebilir ama şu anda çok iyi antrenörlerin lige geldiğini düşünüyorum. Kulübün de bu konuda duyarlı olması lazım. Tanjevic’e de Türk yardımcı ve ekip kullanmasını istemiştik. Bir tane yardımcı mantıklı ama tüm ekibin yabancı olması hoş olmayabiliyor.”

Yabancı oyuncu sayısıyla ilgili
“Yabancı oyuncu kuralıyla Türk kulüplerinin Avrupa başarısı arttı. İki yabancı tribünde oturduğunda takım kimyası kolay oluşmuyor. Bu iki senelik bir karardı ve iki sene sonunda geri dönüşlere bakmak gerek. O zaman seçim olacak zaten. Ben başkan kalırsam değerlendireceğim. Takımların çoğu ‘yabancı tamamen serbest kalsın’ diyor ama şu anda düşünmüyoruz. Zaten lisans bedelleri nedeniyle zorluklar da var. Genç oyuncuları oynatanlar, fazla lisans bedellerini de teşvik edici olarak alıyor. Bence bu aynı zamanda bir haz. Cedi ve Furkan’ın oynaması Tuncay Özilhan’a da mutluluk veriyor olmalı. Kendi yetiştiği oyuncunun attığı üçlük, daha fazla mutluluk veriyor olmalı. Kulüp de antrenöre gençler konusunda teşvik vermeli.”

Hakemlere sağlanan hakların iyileştirilmesi hakkında
“Hakemlerin dilimlerinin pasta büyürken küçük kaldığını düşünüyorum. Hakem ücretleri düşük kaldı. Bir anda değil ama kademeli yükseltmek istiyorum. Play-off’ta bunu denedim. Sorumlulukları fazla ve değer gördüklerini görmeliler. Maddi açıdan da tatmin olmalılar. Daha iyi konsantre olmalarını sağlayarak bu işi aşabiliriz. TB2L 10 sene önceki TBL kalitesinde ama hakemler o kalitede değil. Lig ile gurur durmalıyız ama hakemleri de motive ederek ligin seviyesine çıkarmalıyız. Hakemler bazen hata yapabiliyor. Büyük hatalar da oluyor ama art niyetli olduklarını düşünmüyorum.”

TBL’in planlanmasıyla ilgili
“Bu sene ligdeki takım sayısını arttırmayacağız. Gelecek sezonun programı hazır ve çok yoğun. İki takım dört hafta daha demek ve takımların bunu isteyeceğini de sanmıyorum. Bence play-off fikstürü de iyi. İlk tur 3 maç iyi ama ikinci turun beş maç olması bence mantıklı. Belki final serisi yeniden beş maç olabilir ama yedi maçta da mücadele çok zevkli olabiliyor. Futbol sezonunun bittiği bir döneme gelmesiyle de yedi maçlık seri güzel bir heyecan yaşatabiliyor. Ekonomik açıdan da sponsorlar ve yayıcı kuruluş için maç sayısının fazla olması daha çok cazip.”

Ligin pazarlamasıyla ilgili
“Infront belli bir geliri söz verdi. Bu geliri bulamasa bile kendisi kapatacak. Bu sene böyle bir durum yaşandı. Sponsorları kendileri bulacaklar. %75 kulüpler,%25 Infront bazlı bir gelir paylaşımı olacak. Kulüplere bu yapı detaylı bir şekilde aktarıldı. Bir sonraki toplantıda da soru gelirse, yine detaylı şekilde anlatacağım. Ligin en önemli paydaşı kulüpler ve her detayı bilmeyi hak ediyorlar.”

TBF TV’nin geliştirilmesiyle ilgili
“TBF TV’den tüm maçların verilmesini istiyorum ve bir çalışma başlattık. Ne kadar çok maç verilirse o kadar iyi. 300 civarı bir maç geçen sene verildi ve bu sayıyı arttırmak istiyoruz. TKBL’nin de bunun dışında bir yayın anlaşması yapılacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

TBL’de ikinci yarı heyecanı TRT Spor 2’de yaşanacak!

Büyük bir heyecana sahip Türkiye Basketbol Ligi'nin ilk yarısının ardından ikinci yarının yayıncı kuruluşu belli oldu. Buna göre Türkiye Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinden şu...

Bitci Teknoloji, Türkiye Basketbol Federasyonu ana sponsoru oldu

Türkiye Basketbol Federasyonu ile Bitci Teknoloji arasında bugün bir sponsorluk anlaşması imzalandı. Toplantıya TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ile Bitci Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Çağlar...

Hidayet Türkoğlu: ”Orhun Ene ülkemizin yetiştirdiği önemli bir basketbol değeridir”

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, A Milli Erkek Basketbol Takımının yeni koçu Orhun Ene hakkında açıklamalarda bulundu. Hidayet Türkoğlu'nun TBF'nin resmi sitesinde yer alan...