BCL CEO Patrick Comninos Bilbao’da basın mensuplarıyla buluştu #Final4

Basketbol Şampiyonlar Ligi CEO Patrick Comninos, Bilbao’da düzenlenen Final 4 etkinliği sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Turnuvanın gidişatını değerlendiren Patrick Comninos’un açıklamalarından satır başları şunlar:

”Geçen sene finalden bir önceki gün, Nizhny’de çok farklı şartlarda bir toplantı, organizasyon düzenlemiştik. Oradaki noktalardan biri Final 4’a olan yaklaşımımızı değiştirmemizdi. Ve bu da bizim için çok önemli bir karardı. BCL’nin güvenilirliğini sağlamak için 5 yıl geçirdikten sonra, 2020 ve 2021’de COVID önlemleriyle birlikte Final 8 formatını değerlendirmemizin vaktinin geldiğini düşündük. Ev sahibini de önceki yıllardan farklı olarak önceden duyurma
kararı aldık. Şehir ve kulüpten beklediğimiz desteği aldık. Ev sahibi ülkeden takımların burada bulunmasından ötürü şanslıyız; atmosfere olumlu katkı sağladı. Sadece 6 yıllık bir organizasyonuz ama misyonumuzu gerçekleştirmeye her gün ilerliyoruz. Şu ana kadar baktığımızda BCL istediğimiz konumda. Organizasyonun büyümeye devam etmesi için önümüzde çözmemiz gereken sorunlar var.

Savaştan etkilenmedik zira BCL’de o dönemde bir Rus takımı yoktu ve Prometey de maalesef çekilmek zorunda kaldı. Bu durum turnuvayı etkiledi elbette ama çok daha geniş bir alanın etkilenmesi söz konusu savaştan. Dediğim gibi harika bir sezon geçirmekte olan Prometey sezona devam edemedi. Önümüzdeki haftalar içerisinde FIBA’dan konuya dair kararlar açıklanacak.

Final 4’un tarafsız sahalarda, şehirlerde düzenlenmesinin geleceğini tartışıyoruz. Önümüzdeki sezon başlamadan kararımızı açıklayacağız. Takımlarının tur atlamasını beklemeyen şehirler ev sahipliği için ilgilerini bize belirttiler ki bundan ötürü mutluyuz. Bu, birçok şehrin düzenlemek istediği bir organizasyon. Ev sahipliği formatı konusunda karar aşamasındayız.

Monaco, Virtus ve diğer takımların katılacağı Avrupa kupasında değişiklik yapmış olması basketbolun daha büyük bir problemine işaret. Güvenlik, istikrar yok. Her nisan, mayıs ve haziran ayında takımlar kendi turnuvalarını bulmaya çalışıyorlar. BCL’de şu an son 5 EuroCup şampiyonunun 3’ü var. Orada kısa süreli deneyimler yaşadılar zira EuroCup şampiyonu olmak sadece sizi EuroLeague’e taşıyor. Bu genel olarak Avrupa basketboluna yarayan bir durum değil. Üç temel prensibi sürekli vurgularım: Sportif prensipler, kapsayıcılık, yerel etki. Avrupa basketbolu şu an üçüncüsünden uzak.

Şu anki modelin tüm basketbol komünitesi için en iyisi olduğuna kimse ikna olmuş değil. Ortak sorumluluğumuz; kapsayıcı, keyifli, sürdürülebilir, finansal açıdan pozitif bir model yaratmak. Bu modeli öne çıkarmaya uğraşıyoruz. Cluj, Falco gibi takımlar bu fırsatları kullanarak Avrupa basketbol haritasına katıldı.

Avrupa basketbol yapısını şu an anlaması zor. 4 turnuva var, lisanslar için şartlar belli değil, rastgele seçimler yapılıyor. Netlik, Avrupa basketbolunun şu anki en büyük sorunlarından biri. Bir taraftar için bu yapıyı anlaması zor ve bu yapının bir taraftara çekici gelmesi de zor. Benim kulübüm milli takımımla tam olarak aynı saatte maç oynuyor. Bir taraftara bunun mantıklı gelmesi imkansız.

Sadece Bahçeşehir değil, Türkiye Ligi’nin yarısı BCL’de oynamayı istiyor. Ancak bir ülkeye adanacak kontenjanın da bir sınırı var. Yönetim kurulu geçen sezon sıralamada yukarılarda olmayan Galatasaray’a davetiye göndermişti. Nihayetinde kaç kulübün başvuru yapacağına ve kaç kulübün davetiye alacağına bakacağız. Bahçeşehir Koleji’nin FIBA Europe Cup final maçına 13 bin taraftarın gelmesi kulübün Avrupa kupalarına ilgisinin bir kanıtı.

Cuma günü tribünlerde gözle görülür boşluklar vardı. İki İspanyol takımının finale kalmasıyla birlikte pazar günü final maçında kapalı gişe olacağını düşünüyorum.

Hiçbir kulübü ikna etmeye çalışmıyoruz. Tüm katılımcıların fikir belirtebileceği bir forum yaratmaya çalışıyoruz. Bu konuya dair bir yanlış anlaşılma var. Bağımsız organizasyonların şartlarına, kulüplerin kararlarına saygılıyız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler