Geri1 of 5

Adem Bona (Pınar Karşıyaka)

fiba.basketball/europe/u16/2019

Doğum tarihi: 28 Mart 2003

Boy: 205 cm

Kilo: 95 kg

Pozisyon: Uzun forvet

Onu öne çıkaran özelliği: Atletizm

En çok geliştirmesi gereken özelliği: Şut

Artılar

Adem Bona 205 cm boyunda ve 217 cm kanat açıklığına sahip, henüz 16 yaşında… Bu fiziksel özelliklerine atletizm zekasını da ekleyerek rakibin penetre kanallarını göze hoş gelen bir şekilde değerlendiriyor.

Topla hareket halindeyken hem tepeden hem de forvet bölgelerinden zaman zaman reverse spin yapıp rakiplerinden sıyrılıyor ve yarattığı pozisyonu bitiriyor.

Rakibin savunma rotasyonu üzerinde çekim etkisi yaratan Adem ikili sıkıştırmayı fazla zorlamadan topu boşta bekleyen takım arkadaşına göndererek yarı saha geometrisini takımı lehine genişletiyor.

Klasik tepe pick&roll oyununda içeri tam zamanında devrilerek potayla arasındaki mesafeyi smaç, turnike veya yakın mesafe şuta kadar kısaltıyor. Tabii bazı pozisyonları alley-oop’la bitirdiğini de söyleyebiliriz.

İşin savunma kısmında inanılmaz. Adem savunmanın tüm departmanlarında olumlu işler yapıyor. Atletizm seviyesi yüksek bir uzunun, kısaların ivmesi ve delici penetreleri karşısında yavaş kalması gayet doğaldır ancak bu onun için geçerli değil. Maç içinde sürekli aktif olan motoru, hızlı el/ayak koordinasyonu ve geniş kanat açıklığı sayesinde hem kısalar hem de uzunlar karşısında birkaç adımlık mesafeyi kontrol edebiliyor.

Eksiler

Adem ümit veren bir şut mekaniğine sahip ancak gerek orta mesafe gerekse de  çizgi gerisindeki şutlarda isabet oranı düşük. Bu nedenle pick&pop oyunlarındaki tepe veya spacing’in fazla olması gereken hücumlardaki rolünü iyi bir şekilde yerine getiremeyebiliyor.

Bazen temaslı oyunu biraz fazla kullanması faul problemine girmesine neden olabiliyor.

Fiziği gayet iyi ancak yıllar ilerledikçe özellikle üst vücut kısmında kaslanması gerekiyor. Şutundan yoksun olduğu kariyerde tamamıyla temasa yatkın oyun anlayışı belirlemesi muhtemel işte tam da bu nedenle üst vücut kütlesinde kas oranını artırarak elit sporcu fiziğine bürünmeli.

Geri1 of 5

Adem Bona (Pınar Karşıyaka)

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir