Geri1 of 2

Basketbol Gençler Ligi’nin ilk şampiyonu: Anadolu Efes!

Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Final’inde şampiyonluk maçına çıkan Anadolu Efes, Darüşşafaka’yı 71 – 81’lik skorla mağlup etti ve BGL’nin ilk şampiyonu oldu.

Darüşşafaka ilk beşi: Mert Akay – Doruk Dora – Çağdaş Atbaş – Berkay Bayar – Engin Kalkan

Anadolu Efes ilk beşi: İsmet Baran Avşar – Arda Erdoğan – Mustafa Kurtuldum -Yiğitcan Saybir – Mert Camcı

Karşılaşmada açılışı Çağdaş Atbaş yaptı. İsabetsiz atışlarla geçen ilk iki dakikada üstünlüğü Daçka ele aldı. Tempolu oynayan Efes’e set hücumlarıyla diş geçiren yeşil siyahlılar, Efes’e ilk isabet şansını iki buçuk dakika sonra verdi. Daçka’nın alan savunmasına rağmen çembere yönelen Efes, 7 – 0’lık seri yakaladı ve öne geçti. Dengeli ilerleyen oyunda tempo ve heyecan yüksek olurken ilk mola çeyrek bitimine 1.33 kala 15 – 14’lük Daçka üstünlüğü ile gidildi. Moladan isabetsiz dönen Darüşşafaka, istediği isabeti bir hücum sonra bulsa da üstünlüğünü devam ettiremedi ve çeyrek 17 – 17‘lik eşitlikle sonuçlandı.

İkinci çeyrekte açılışı Daçka adına Efe Arıkan’ın üçlüğü yaptı. 5 – 0’lık seri ile çeyreğe başlayan Darüşşafaka, ilk sayıyı yaklaşık bir buçuk dakika sonra Ömercan İlyasoğlu’ndan yedi. Yiğitcan’dan bulduğu sayılarla öne geçen Efes, ribaundlarda kurduğu üstünlükle beraber maçta kontrolü ele aldı. Yiğitcan’ın domine ettiği dakikalar sonunda farkı iki topa çıkaran Efes, Burak Acartürk’e molayı aldırdı. (24 – 29) Moladan Doruk Dora’nın üçlüğü ile dönen Daçka, oyunu yeniden dengeledi ve Mert Akay’ın basketi ile skoru eşitledi. Bunun akabinde 5 – 0’lık seri yakalayan Efes, kontrolü yeniden ele almayı başardı Karşılıklı basketlerle ilerleyen çeyreğin sonunaa ağırlığını koyan Efes, soyunma odasına 38 – 44‘lük üstünlükle gitti.

Yunus Emre Ak/TrendBasket

Yunus Emre Ak/TrendBasket

İkinci yarıda açılışı Berkay Bayar yaptı. 5 – 0’lık seri ile yarıya başlayan Daçka’ya Efes cephesinden ilk yanıt, Arda Erdoğan’dan geldi. Maçın başından bu yana ön alanda yaptığı etkili savunmaya pota altı savunmasını da ekleyen lacivert beyazlılar, momentumu iyiden iyiye ele aldı. Etkili oyunu neticesinde farkı çift hanelere çıkarmayı başaran Efes, Daçka’ya henüz çeyreğin ilk yarısında molayı aldırdı. (45 – 55) Moladan 4 – ‘lık mini seri ile dönen Daçka, farkın yeniden çift hanelere çıkmasını önleyemedi. Skor avantajını çeyrek boyunca yitirmeyen Anadolu Efes, Engin Kalkan ile pota altını etkili kullanan Darüşşafaka’ya dış alan savunması ile yanıt verdi. Son şutta isabet bulamayan Efes, karar çeyreğine 55 – 63‘lük avantajla girdi.

Final çeyreğinde ilk sayılar Engin Kalkan’dan gelirken Efes, Mert Camcı’nın üçlüğü ile çeyreğe başladı. Skora daha rahat ulaşmaya başlayan Daçka’nın temposunu kesmek amacıyla bitime 6.42 kala Murat Mermi molasına başvurdu. (61 – 66) Moladan Mert Camcı’nın isabetiyle dönen Efes, maçın son beş dakikasına beş sayılık üstünlükle girdi. Mert Camcı’nın ekstra eforuyla maçı yeninden koparma noktasına gelen lacivert beyazlılar, farkı çift hanelere çıkarmayı başardı ve bitime dört dakika kala tekrar maçın hakimi oldu. Mert Akay’ın üçlüğüyle nefes alan Daçka, oyuna ne kadar yeniden ortak olmaya çalışsa da Efes hep daha üstün kaldı. Maçın büyük bölümünü önde götüren Anadolu Efes, mücadeleden 71 – 81‘lik skorla galip ayrıldı ve Basketbol Gençler Ligi’nin ilk şampiyonu oldu.

Geri1 of 2

Basketbol Gençler Ligi’nin ilk şampiyonu: Anadolu Efes!

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir