Barbaros Akkaş: “Nevriye Yılmaz, adını tarihe altın harflerle kazımış bir oyuncumuzdur”

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri kapsamında Romanya ve İsrail ile oynayacakları maçlar için dün kampa girdi. Kamp sırasında bir röportaj veren Türkiye Basketbol Federasyonu Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’nde geçtiğimiz Pazar günü Galatasaray’ın Fenerbahçe ile oynadığı karşılaşmada 0 sayı, 0 ribaund, ve 0 asistle oynayan Nevriye Yılmaz hakkında yapılan spekülasyonları son derece üzücü olarak nitelerken, tecrübeli oyuncuya sahip çıktı.

Akkaş, Nevriye ile alakalı şu şekilde bir değerlendirmede bulundu:

Yıllar boyu Türk kadın Milli takımlarına her türlü fedakârlığı yaparak büyük bir özveriyle hizmet eden Milli Takım kaptanımız Nevriye Yılmaz’ın adının gereksiz spekülasyonların içine çekilmesi son derece üzücü. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak her zaman yanında ve arkasında olduğumuz Nevriye Yılmaz’ın bir maçlık performansı sonrasında sırf kendi egolarını tatmin etmek amacıyla yapılan yakışıksız yorumların hiç kimseye bir yarar getirmeyeceği apaçık şekilde ortadadır. Türk kadın basketbolunun en değerli isimlerinden biri olan Milli Takım kaptanımız, örnek kişiliği ve sportmenliği ile kendini hiç kuşkuya yer bırakmayacak şekilde kanıtlamıştır. Milli Takımımızın son derece önemli sınavları öncesinde ortaya atılan bu anlamsız iddiaların basketbolumuza hiçbir yarar getirmeyeceği gibi gereksiz tartışmalara yol açacağını da hatırlatmak isterim. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, basketbola hizmet eden tüm oyuncularımızın yanında olduğumuzu, emek ve alın terlerinin bizler için ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha vurgularım.  Nevriye Yılmaz Türk Kadın basketbolu tarihine adını altın harflerle kazımız bir oyuncumuzdur. Durum böyle iken, oyuncularımızı anlamsız bir şekilde yıpratma çabalarına basketbol ailesinin de prim vermeyeceğinin bilinmesi gerekir.

Nevriye ve Birsel Vardarlı Demirmen’in milli takım kadrosunda bulunmamasının ise altında bir şey aranmaması gerektiğinin altını çizen Akkaş,Nevriye Yılmaz ve Birsel Vardarlı Demirmen’in kadroda bulunmaması ile alakalı olarak da şunu ifade etmemiz gerekiyor ki kendilerinin bazı sakatlıkları olmasından hem de dinlenmek istemelerinden dolayı onlara izin verdik. Bu iki sporcumuza Kasım ayında oynadığımız Bosna Hersek ve İsrail maçlarında da izin vermiştik. Ligler bittikten sonra, Olimpiyat elemelerine hazırlanırken oyuncularımızın hepsi Milli Takım kadromuza davet edilecek ve sahada olacaktır. Onların yokluğunun altında başka bir şey aranmaması gerekiyor. Gerek Nevriye, gerek Birsel bu takımın en önemli oyuncularındandır. Nevriye Yılmaz bu takımın kaptanıdır. Söz konusu iki oyuncumuz yıllardır her yaz tatil yapmadan her lig sezonu sona erdikten sonra Milli Takıma gelmiş, hiçbir beklentisi de olmadan Milli formayı gururla ve onurla taşımış sporculardır. Özellikle son dört beş yılda kazandığımız önemli başarılarda bu takımın en önemli oyuncularından olmuşlardır. Bu durum, bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir. dedi.

Potanın Perileri’nin Romanya ve İsrail ile oynayacağı karşılaşmalar için de iddialı konuşan Akkaş, ikide iki yapıp gruptan çıkmayı garantilemek istediklerini vurguladı. Kadın Milli Takımı’nın gelecek planlarına da röportajda yer veren Akkaş, Kasım ayında takımın başantrenörlüğüne getirilen Aziz Akkaya’nın kendileri adına doğru bir seçim olduğunu kaydetti.


Kaynak |

Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Sitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler