Türkiye’nin tüm alanlarda en önemli organizasyonlarının başında geliyor Banvit Basketbol takımı. Kısa sürede attıkları sağlam ve tutarlı adımlarla TBL normal sezonlarında üst üste gelen başarıların ardından nihayet geçen sezon Play-Off finali oynayıp Galatasaray’a kaybetmişlerdi.

Kuşkusuz Banvit organizasyonun saha içi başarıları kadar parke dışında da geniş bir vizyonu ve misyonu var ama ulaştıkları seviye, ufacık hatanın bile kabul görmediği, uzun vadeli planların yanı sıra kısa dönemli kontra adımların da atılması gereken bir noktada. Uzun harita takip edilirken kullanılması gereken kısa yolların belirlenmesinde onaylarda ve analizlerde boğulmadan kişiler tarafından sorumluluk alınabilmeli.

Bunun en saf örneği takımın iki yıldır derinlemesine yaşadığı oyun kurucu problemi. Altyapı hamlesinin ürünü olan Şafak Edge’ye verilen şanların takımın artı hanesine dönmemesi geçtiğimiz sezon Orhun Ene’nin – özellikle Kalin Lucas’ın sakatlık sürecinde – başını ağrıtmıştı. Benzer sorunu bu kez Dimitris Itoudis yaşıyor, üstelik kadroya Rowland takviyesi yapıldığı halde. Rowland, Mejia, Davis ve Gordonlu yabancı rotasyonu Türk oyuncu listesine eklendiğinde kadronun eksiği saf bir oyun kurucu iken organizasyonun Klemen Prepelic’e yönelmesi uzun vadeli planlar doğrultusunda mantıklı gözükse de kısa vadede takımın kendi zirvesine ulaşmasını engellemiş görünüyor. Prepelic yatırımı yerine ya da yanına takımı oyunda kaldığı sürece hücumda daha iyi organize edebilecek bir isim kadroya katılmış olsaydı belki Banvit gelecek hafta tarihinde ilk kez THY Euroleague maçına çıkıyor olacaktı.  Banvit, ön eleme turunda takımın kısa oyuncuları iyi performans vermiş olsa bile sadece 6-7 kişilik rotasyon kullanabilmiş, 1 ve 2 numara tamamen Rowland ve Mejia’nın eline kalmıştı. 24 saatte oynanan iki maçta 30 dakikanın üzerinde süre alan bu iki isimden nasıl son topları atıp maçı kazandırmasını bekleyebilirsiniz?

Mevzubahis tercihi transfer sürecinde konuşuyor olsaydık denklemde değerli ve tecrübeli Türk oyuncular olabilirdi. Bugün ise isimler çok kısıtlı olsa da yabancı opsiyonlar mevcut. Banvit bu yıl üst üste 4. Kez katıldığı EuroCup’ta Top 16’dan yukarı çıkmayı başarmalı. Bu noktada takımın “Ben Buradayım” diye bağıran oyun kurucu eksikliği giderilmeli. Yoksa koskoca organizasyonun koskoca senesi kendileri için sıradan bir para için heder olacak. Banvit istese de istemese de içine girdiği kazanma baskısını göğüslemek zorunda. Yukarıya çıkmayı başardılar, şimdi orada kalıcı olmaları gerekiyor ki bunun en kolay yolu daha iyisini yapmaya çalışmaktan geçiyor.

Uğur Türker – twitter.com/ugrturker

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir