Güçlü yönleri

Pota etrafında etkili bitirme yeteneği. LaMelo’nun kanat açıklığı son iki yılda yaklaşık 6,5 cm genişledi. Bu fiziksel gelişimi basketbol zekasıyla birleştiren genç oyuncu çember etrafında etkili bir bitirici. Tepede veya forvette topla buluştuğu zaman screen sonrası yumuşak adımlar alarak potaya gidiyor. Son yıllarda özellikle vücudunun üst bölümü kas kütlesi kazandı. Bu fiziksel avantajı da penetrelerde temas alarak potaya gitmekte kullanıyor ve vücudunu araya koyarak pozisyonun sayıyla bitme ihtimalini artırıyor. Diplerden yaptığı katlarda tepeden pas alıp ters turnikeyle sayı üretiyor. Bu onun en çok kullandığı hücum silahlarından birisi.

İnanılmaz saha görüşü. Lonzo Ball lige geldiği zaman en çok konuşulan şeylerden biri onun ilginç şut stiliydi ancak burada gözden kaçan, daha önemli bir başka yetenek vardı: pas. Lonzo’nun gerek transition’larda gerek yerleşik hücumda ne kadar etkili pasör olduğunu özellikle ikinci senesinde gördük. Ocak ayında sakatlanıp sezonu kapattıktan sonra Los Angeles Lakers’ın hücum kurmakta (evet LeBron James de sakattı ancak Lonzo’nun sezon içerisindeki etkisini de göz önüne almamız gerekiyor). ne kadar zorlandığına şahit olmuştuk.

Tıpkı Lonzo gibi LaMelo da iyi bir pas yeteneğine sahip, hatta daha iyisine. Geniş saha görüşüyle birlikte uzun mesafeli pasları doğru zamanda atabiliyor, coast-to-coast’larda başarılı, set hücumları sıkıştığı zaman hızlı bir yön değiştirme yapıp rakibin zayıf kanadına doğru ince bir pas atabiliyor ve pick and roll ve pick and pop oyunlarında muazzam bir oyun aklı sergiliyor. Kısacası komple bir pasör.

Basketbol zekası onu diğerlerinden ayırıyor. Pas ve pota etrafındaki bitirici özelliklerinden bahsederken LaMelo’nun zekasına değinmiştim, biraz daha genişletmek gerekirse tepeden penetreye başladığı an ilk olarak sağ kanala doğru bir perde alıyor ancak sağ kanaldan gitmek yerine sola drive ederek rakibin forvetlerinde savunma rotasyonu karışıklığına neden oluyor. Rakibin düzeni bozulmaya başlarken drive hızını bir anda kesen Ball ikili savunmayı üzerine çekiyor işte tam da o sırada boyalı alana veya sağ dibe bir pas göndererek pozisyonun takımı lehine sonlanmasını sağlıyor. Bazen drive hızını kesmeden potaya penetre ediyor ve sert bir ilk adımın ardından vücudunu araya koyup potaya kıvrılacakken topu tekrardan tepeye çıkarıyor ve pozisyonun takımı lehine sonlanmasını sağlıyor. Bunları genelde dört ila yedi saniyelik sekanslar arasında yapması onu çok daha değerli kılıyor.

Değerli bir ribaund oyuncusu. Ball istatistiklerin çok daha ötesinde iyi bir ribaund oyuncusu. Nike’ın kamplarında, Avustralya’daki ilk yılında ve bazı ulusal kamplarda skor üretme yeteneğinin yanı sıra ribauntlardaki başarısıyla da dikkatleri çekti. Çemberin ön tarafından seken ribaundları çok yükseklerden alan ve hücumu hemen başlatan genç yıldız takımın transition sürecini kısaltıyor ve skor üretme şansını arttırıyor.

İdeal bir savunma performansı. Hücumda olduğu kadar savunmada da sürekli aktif motoru var. Yani oynadığı dakikalar boyunca enerjisi daima yüksek, konsantre ve kazanmaya odaklı. Bu özelliklerinin yanı sıra hızlı eller, doğru ayak koordinasyonu, vücut teması ve pozisyon okuma becerisi onun savunma gücünü yükselten unsurlar. Bire bir savunması çok daha etkili ancak switch sonrası savunması da kendi pozisyonundaki diğer oyunculara göre iyi çünkü boyu, kanat açıklığı ve üst vücut kas kütlesi diğerlerinden daha iyi. Tabii bunların hepsini uygulamadığı olabiliyor, bu konuya sıradaki bölümde değineceğiz.

Güçlü yönleri

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir