Michael Jordan ile birlikte altı yıl oynayan ve üç şampiyonluk kazanan B.J. Armstrong, çoğu kişi tarafından tüm zamanların en iyisi olarak adlandırılan oyuncuya yakın olma ve kişiliğini, benzersiz bir bakış açısıyla öğrenebilme fırsatı buldu.

48 yaşındaki Armstrong’a göre günümüzdeki oyunculardan hiçbirinin Jordan’ı geçmesi mümkün değil. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde Sport Illustrated’te çıkan LeBron James makalesini büyük bir ilgiyle okumuş.

O makalede James, “Peşinde olduğum hayalet beni motive ediyor. Chicago’da oynayan hayalet.” diyordu.

Bugünlerde bir menajer olan ve hatta Derrick Rose’un menajerliğini yapmakta olan Armstrong’un, James’e bazı tavsiyeleri var.

lebron james

Armstrong bir telefon görüşmesinde ESPN.com’a, “Bir hayaletin peşinden koşmak hayal dünyası ürünü.” diyor. “Bu çılgınca, ulaşılamaz ve başaramayacağınız bir şey. Hayalet falan yoktur. O noktaya ulaşabilmek için tek bir yol var. Yine de Jordan’ın yaptıklarını yapması mümkün değil çünkü şartlar farklı, her şey farklı. Yapabileceği şey ise önüne çıkan her engelden daha büyük olmak, her engeli istediği yoldan aşabilmek.”

Üç şampiyonluğu bulunan Armstrong ayrıca James’in, kendisini bir başka oyuncuyla, Jordan’la bile, kıyaslamanın bir hakaret olduğunu kabul etmesi gerektiğini de söyledi.

“LeBron James’e söylüyorum:  Eğer en iyisi olmak istiyorsan karşılaştırma yapmaktan vazgeç. Michael Jordan da bunu yapmıştı. En iyisi olabilmek için kıyaslama yapmaktan vazgeçmek zorunda olduğunun farkına varmıştı.”

“Jordan’ı herhangi biriyle kıyaslarsanız bu onu fazlasıyla kızdırır. Daha önce oynamış yıldızlar, onunla aynı dönemde oynayan yıldızlar ya da gelecekte oynayacak olan yıldızlar, fark etmez. Televizyonda onu ne zaman biriyle kıyaslasalar sinirlenirdi. ‘En iyi iki numara kim, Jerry Wst mi, Michael Jordan mı?’ diye sorduklarında sinirlenirdi. ‘NBA’deki en iyi oyuncu kim?’ diye sorduklarında sinirlenirdi. ‘En çok şampiyonluğu kim kazandı?’ diye sorduklarında sinirlenirdi.”

“Bu tarz şeylere sinirlendiğini net bir şekilde hatırlıyorum. Şu anda da, herhangi birinin onun seviyesine çıkabileceğini düşünenlere sinirleniyor. Bu tartışmanın taraflarından biri olan oyuncuların hepsini geride bırakmayı başardı – Wilt Chamberlain’den başlayarak herkesi. LeBron’a söyleyeceğim: Tüm kıyaslamalardan vazgeç çünkü Jordan hiçbir şekilde kendisini kimseyle kıyaslamanı istemiyor.”

Jordan ESPN.com’a, Sport Illustrated’ta yayınlanan makaleyi okumadığını belirtmişti. Kendisine LeBron’un söylediği sözler gösterildiğinde ise metnin tamamını okumadığı için yorum yapmayacağını söylemişti.

Artmstrong’a, James’in tüm bu kıyaslamalardan nasıl sıyrılabileceğini sorduğumuzda ise yanıtı, “Sahadayken her dakikayı domine etmeye takıntılı olarak.” oldu. “Maçlarda, antrenmanlarda, yaz kamplarında bile.”

“Sahaya adımını her attığında en iyisi olduğunu kabul ettirmeli. Her yıl, en iyisi olabilmek adına seviyesini yukarılara çekmek için bir fırsat. Diğer oyuncular mükemmel bir sezon geçirip seviyelerini yukarılara çıkarsalar bile LeBron, kendi seviyesini çok daha yukarılara çıkarmak zorunda. Jordan her fırsatı kimin en iyisi olduğunu göstermek için kullanırdı. Olimpiyatlar’a eğlence olsun diye katılmadı. Oraya gitti çünkü en iyinin kim olduğunu göstermek istiyordu.”

espn.com

espn.com

“LeBron’u tanımıyorum ama bugünkü basketbolu izlediğimde, Michael Jordan’ın benzersiz bir karakter olduğunu görebiliyorum – fiziksel olarak değil, mental olarak. Jordan sahaya asla iyi bir maç geçirmek için çıkmazdı. En iyisi olduğunu göstermek için sahaya çıkardı.”

NBA’de 11 sezon forma giyen Armstrong, bu söylediklerinin sadece James tarafından dikkate alınmamasını da umuyor.

“Bunu gelecek neslin genç oyuncularına da söylüyorum çünkü sahaya adım attığınızda bazı önceliklerinizin olması gerekiyor. Sadece şakalaşamazsınız. Michael Jordan gördüğüm en iyi antrenman oyuncularından biriydi. Önceki geceki maçta 40 dakika sahada kalmış olsa da sonraki gün antrenmana tıpkı bizim gibi gelirdi – maçta süre almayan oyuncular gibi.”

“Genç oyuncuların da bu mantalitede olmalarını istiyorum. Jordan’ın olağanüstü bir yeteneği ve anlayabilme becerisi vardı. Bunun yanında daha önce hiç görmediğim bir mantalitesi de vardı. Şimdiki oyuncular da bunun peşinde koşmalı. Son olarak, Jordan’ı başka oyuncularla kıyaslamayı bıraktığınızda, LeBron’un bunu başarıp başaramadığını görmüş olacağız.”


  • Yazının orjinaline bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Murat Akcan

İletişim: [email protected] Twitter: @akcanmrat

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir