Anthony Bennett. Milenyumda yapılan sayısız draft seçim hatasının belki de en büyük örneği. Zira ilk sıradan seçilen Bennett, Avrupa, NBA, G League üçgeni arasında gidip geldi. Onun ardından seçilen Victor Oladipo, Otto Porer, C.J. McCollum, Steven Adams, Giannis Antetokounmpo, Rudy Gobert gibi isimler NBA’in öne çıkan oyuncuları arasına girerken Bennett yeni nesil Dwight Howard oluyordu. Ancak geçtiğimiz gece gelen haber onun kariyerini değiştirebilir…

The Athletic’ten Shams Charania’nın haberine göre Bennett, Houston Rockets‘la garanti olmayan bir kontrat konusunda anlaşma sağladı. 26 yaşındaki uzun, kampta göstereceği performansa bağlı olarak yeni sezonda forma giyecek veya yine G-League’de kontrat arayacak. Peki NBA Draft 2013’ün 1 numarası nasıl oldu da bu hale geldi?

The Blueprint: LeBron James, Cleveland’s Deliverance and the Making of the Modern NBA adlı kitapta da bu konuya değinilmiştir. ‘’Dan Gilbert için takımı alevlendirme zamanıydı. Playoff heyecanı şehre getirilmeli ve bir an önce yeni gelişmeler yaşanmalıydı. NBA Draft 2013’te ilk sıra Cavs’e çıkmıştı ve büyük bir çalışma başladı. Grant Williams, Ben McLemore veya Victor Oladipo ikilisinden birini seçmek istiyordu ancak ön büronun diğer çalışanları Anthony Bennett’ın seçilmesi gerektiğini söylüyordu. En son yapılan oylamada dokuza karşılık bir ile Bennett’ın seçilmesine karar verildi. Peki onu almaya karşı çıkan kimdi dersiniz? Chris Grant.’’

‘’Cavs, Bennett’a veya menajerine bir numarada seçileceğini söylemedi. Ligde geri kalan 29 takım gibi onlar da şaşkındı. Genç yıldız seçildikten sonra tesislere yakın bir yerde ev aldı. Ancak kısa bir süre içerisinde gösterdiği davranışlar onun iş ahlakının sorgulanmasına neden oldu. Yeni sezon öncesi yapılan kadro diziliminde uzun sırası şu şekildeydi: Tristan Thompson, Anderson Varejao, Andrew Bynum ve Anthony Bennett. İlk kampa beş kilo fazlayla gelen Bennett formunu tamamen kaybetmişti. Çaylak sezonundan itibaren bir anda ivme kaybetti ve açıkçası bir daha asla yükselemedi.’’

Evet, gerçekten de öyle. Cavaliers, Timberwolves, Raptors, Nets, Fenerbahçe, 2015-2019 arasında da sürekli bir G League arayışı… Dün gece gelen kontrat haberi ve ardından sosyal medyaya düşen bazı bilgiler ışığında Bennett’ın kariyerinde açacağı  yeni sayfaya göz atalım.

Geçiş hücumlarındaki pas yeteneği, çift yönlü konsantrasyonu, gerçekten de bir devi andıran fiziksel özellikleri, post oyunlarındaki yüksek yüzdeli isabetleri, turnike ve smaç pozisyonlarındaki mahareti, pick and roll’ü zamanında devrilerek bitirmesi, %40 gibi bir uzun için inanılmaz olan üçlük yüzdesi ve pick and pop’ları. Eğer Mayıs 2013 yılında Anthony Bennett’a dair bir araştırma yapsaydınız artı yönlerinde bu özellikler karşınıza çıkabilirdi. Delici penetreleri, inanılmaz atletizminin yanına yüksek yüzdeli üç sayılık atışları da eklemesi Bennett’ı adeta bir elmas değerine taşımıştı. Tabii daha sonrasında gelen sakatlıklar, kilo problemleri ve disiplinsizlik, onun değerini neredeyse bir çakıl taşına kadar düşürdü. Ancak 2018/19 G-League sezonu 26 yaşındaki dev oyuncu için gayet verimli geçmişe benziyor.

ŞUT KULLANIM TOPLAM SAYI PPP LİG SIRASI
Jump-Shot 105 141 1,4 %98
Post-Up 36 49 1,3 %87
Catch&Shoot 88 124 1,4 %94
Spot Up 71 102 1,5 %98
Geçiş Hücumu 38 52 1,3 %92
P&R 30 39 1,3 %81
P&P 19 15 0,7 %34
Put Back 18 25 1,3 %89
Cut 15 16 1,0 %18

Tabii oynadığı 25 maçta 12.2 sayı, 4.5 ribaund, 1.2 asist, %83.1 isabetli serbest atış, %54.6 isabetli şut, %72.1 ile de doğru şut kullanma yüzde ortalamaları Bennett için çok çok önemli. Yukarıdaki tablodan okunabilen verileri Houston Rockets’ın oyun planıyla bağdaştırırsak:

  • Russell Westbrook veya James Harden’la birlikte hem pick&roll hem de pick&pop oynayarak kendisine ve iki yıldıza pozisyon hazırlayabilir.
  • James Harden’ın ‘’Her şut benim’’ oyununda bir köşeye geçerek kendisine şut şansı gelmesini bekleyebilir.
  • Geçtiğimiz sene ribaundlarda sorun yaşayan Rockets’a o konuda ekstra bir katı verebilir.
  • Mike D’Antoni’nin ‘’Mağara Adamı Basketbolu’’ olarak nitelendirdiği setlerde gayet iyi bir rol oyuncusu olabilir. Mesela forvet katları, geçiş hücumlarındaki pasları ve perde görevi.

Bütün bu dört unsurun yalnızca normal sezonda verimli olma ihtimali ve Bennett’ın disiplin, savunma, fizik sorunları da asla unutulmamalı. Fenerbahçe formasıyla yaşadığı EuroLeague zaferi ve draft’ta bir numaralı seçim olmak Anthony Bennett’ın kariyerinde öne çıkan en önemli unsurlar. Ancak kendi kariyerini kurtarmak ve akıllarda ‘’tarihin en kötü bir numaralı seçimi’’ apoletiyle kalmak istemiyorsa Houston Rockets’ta tertemiz bir sayfa açmalı. Geçen sezon G League’de gösterdiği performans bunu gerçekleştirmek için pekâlâ yeterli bir temel. Peki temelin üzeri nasıl inşa edilecek?

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir