Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko maçının hakemi Aytuğ Ekti, hakemliği bıraktı!

Aytuğ Etki, hakemlik kariyerini sonlandırdığını duyurdu.

Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko arasında oynanan müsabakanın hakem yönetiminin yankıları devam ediyor. Maçta görev alan hakem üçlüsünden biri olan Aytuğ Ekti, hakemliği bıraktığını açıkladı.

Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko’yu 97-91 mağlup ederek seride durumu 2-1’e getirdi. Maçın ardından hakem yönetiminden memnun olmayan Fenerbahçe, hakemlerle ilgili bir açıklama yayımlamıştı.

Hakem yönetimi ile ilgili tartışmaların sürmesinin ardından TBF, müsabakanın hakem üçlüsü Aytuğ Ekti, Zafer Yılmaz ve Serdar Ünal’a sezon sonuna kadar maç verilmeyeceğini açıklamıştı.

Maçın hakem üçlüsü arasında bulunan Aytuğ Ekti, TBF’nin aldığı bu kararın ardından görevi bıraktığını açıklayarak şu cümlelere yer verdi:

“Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde 30 yıldır hem yurt içi hem yurt dışı hakemliği yapan bir hakem olarak; Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2022-2023 sezonu play-off yarı final maçı olan Efes – Fenerbahçe karşılaşmasının bahsi geçen teknik hatalar sonucu bir tarafa hediye edilmesi yargısının Türkiye Basketbol Federasyonu’na aldırttığı ‘hakemlerin sezon sonuna kadar dinlendirilmesi’ kararını kınayarak reddettiğim için hakemlik mesleğine duyduğum saygı sebebiyle kariyerimi sonlandırdığımı kamuoyu bilgisine arz ederim.

‘Maçın sonucuna tesir eden hakem kararı’ ifadesi, karşılaşmalarda adil rekabet şartlarını sağlamakla görevli bizler için kabul edilemez olmakla birlikte Fenerbahçe Yönetimi tarafından ısrarla daha büyük ve caydırıcı yaptırımlar uygulanması talep edilmektedir. İşte tam bu noktada bu kararı verme önceliğim, bahsi geçen karşılaşmanın sonuçlarının teknik olarak belirlenmediği yargısına varılarak töhmet altında bırakılan hakemlik mesleğine olan saygımdır. 30 sene önce, atadan saygı duyarak seçtiğim hakemlik görevimi layıkıyla yerine getirmek için gösterdiğim özveri; hak ettiği şekilde son bulmadığı için üzgün, ama aynı zamanda gösterdiğim özveriye yakışır şekilde bir meslek grubunu bu töhmetten arındırma sorumluluğu hissindeyim.

İnsanı etik değerler ve sportif ahlaki değerler ışığında, hakem arkadaşlarıma bundan sonra sorumlu oldukları federasyonlarına ve maçlarını yönetmekle mükellef oldukları takımlara kendilerini ve teknik kararlarını açıklamak zorunda olmadıkları, sadece Uluslararası Basketbol Kuralları’na tabi kalınan başarılı nice sezonlar diliyorum.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler