Anadolu Efes – Darüşşafaka Doğuş İncelemesi | TB Özel #BSLPLAYOFF

Playoff yarı finalleri başlarken Anadolu Efes ve Darüşşafaka Doğuş arasındaki nefes kesici seriye Murat Akcan ve Can Uluğtekin sayılar penceresinden baktı. Öncelikle en basit yöntemleri göz önüne alırsak iki takımın sezon boyu gerçekleştirdiği hücum yüzdeleri aşağıdaki gibi. Takımlar hücum açısından birbirlerine yüzde anlamında oldukça yakın görünüyorlar. Yine eski usül istatistikler üzerinden yaptığımız değerlendirmede iki takımın birbirlerine çok yakın savunma performansları sergilediklerini görüyoruz.

 

Biraz daha detaya indiğimizde tablo yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Oyunu izlerken gözle de görebileceğiniz gibi Anadolu Efes’in maçları Darüşşafaka Doğuş’un maçlarından daha tempolu geçiyor. Tempoyu sabitleyip iki takımın hücum ve savunma verimliliğine baktığımızda Anadolu Efes’in ligi neden lider bitirebildiğini de görmüş oluyoruz. Her 100 hücumda Anadolu Efes’in bulduğu sayı Darüşşafaka Doğuş’a göre 10 adet daha fazla. Yani maçta iki takım da eşit sayıda hücum ederse Anadolu Efes Darüşşafaka Doğuş’tan daha iyi bir hücum takımı. İki takımın savunma verimlilikleri de birbirine çok yakın. Toplamda Daçka Efes’ten 82 sayı daha az yemiş olabilir ancak bu farkı yaratan tempo farkı, gelişmiş istatistikler açısından iki takımın savunma verimliliği neredeyse eşit.

 

Takımların gelişmiş başka iki istatistiğine daha göz atalım. Öncelikle iki takım da kendi potaları altındaki hücum ribaundlarını toplama oranlarında birbirlerine çok yakınlar.

Diğer istatistiğimiz ise serbest atış çizgisine gelme oranı. Anadolu Efes her 100 hücumda 28 kez serbest atış çizgisine gelirken Darüşşafaka Doğuş’ta bu sayı 21 civarında. Yani her 100 hücumda lacivert beyazlılar 7 kez fazla serbest atış atıyorlar.

Asist ve top kaybı oranlarına gelecek olursak Anadolu Efes’in bir başka avantajını da gözler önüne sermiş oluyoruz. Iki takım da her 100 hücumda yaklaşık 18 asist yaparken Anadolu Efes her 100 hücumda 11,6 top kaybederken Darüşşafaka Doğuş 13,1 top kaybediyor, yani her maç Anadolu Efes yaklaşık bir tane daha az top kaybedecek ki yakın gitmesini beklediğimiz serilerde bu önemli bir fark yaratabilir.

 

Son önemli gelişmiş istatistiğimiz ise Gerçek Şut Adedi ve Gerçek Şut Yüzdesi (True Shooting Attempt ve True Shooting Percentage)

Bu istatistikte amaç takımların kaydettikleri sayıları kaç şut sonrası elde edebildiklerini hesaplamak. Özetle bir takım bir maçta 80 sayı atarken 60 şut mu kullandı 100 şut mu kullandı. Ikisinde de atılan sayı seksen de olsa bir hücumun diğerinden daha keskin olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

Aşağıdaki grafikte de gördüğünüz üzere Anadolu Efes’in maç başına gerçek şut adedi ve gerçek şut yüzdesi Efes tarafında daha yüksek. Zaten bu çıktıların en sonunda hücum verimliliği noktasına geri dönüyoruz.

 

 

Özetlemek gerekirse Anadolu Efes Darüşşafaka Doğuş’a göre normal sezonda daha iyi hücum etti, daha yüzdeli olarak serbest atış çizgisine geldi, daha az top kaybetti ve daha yüzdeli gerçek şut oranlarına ulaştı. Haliyle de ligi lider bitirdi. Darüşşafaka Doğuş ise Anadolu Efes kadar iyi savunma yaptı ve onun kadar iyi savunma ribaundu oranlarına sahip. Sertliğini rakibine kabul ettirebilirse çok keyifli bir seri bizleri bekliyor olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Karşılaşmalar, son gelişmeler ve daha fazlası | Günün haberleri(02.03.21)

Atlanta Hawks'ta Lloyd Pierce gitti, Nate McMillan geldi! #NBA   Atlanta Hawks'ta Lloyd Pierce gitti, Nate McMillan geldi! #NBA - https://t.co/ndbo6qOpKj — TrendBasket (@TrendBasket) March 2, 2021 Ömer...

Ergin Ataman: “Valencia’nın tehlikeli bir takım olduğunun farkındaydık”

Turkish Airlines EuroLeague'in 27. haftasında Valencia Basket'i farklı mağlup eden Anadolu Efes'te Koç Ergin Ataman maç sonunda konuştu. Basın toplantısında maçı değerlendiren Koç Ergin Ataman,...

Jaume Ponsarnau: “Simon ve Beaubois durumu aleyhimize çevirdi” #EuroLeague

Turkish Airlines EuroLeague'in 27. haftasında temsilcimiz Anadolu Efes'e kaybeden Valencia Basket'te Koç Jaume Ponsarnau maç sonunda konuştu. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan deneyimli koç, temsilcimizin maç...