Geri1 of 8

Altyapı erkek milli takımlarının serbest atış ve üç sayı dosyası

Türkiye U16 Erkek Basketbol Milli Takımı dün çeyrek finalde Rusya’ya 73-70 yenilerek şampiyonada yarı final oynama şansını kaybetti. Türkiye karşısında Rusya %45.8 üç sayı ve %58.3 serbest atış isabetiyle oynarken Semih Soğuksu’nun ekibi %15 üç sayı ve %43.3 serbest atış isabeti kaydetti.

Bu yaz U20 ve U18 milli takımlarının serbest atış ve üç sayı performanslarıyla ilgili iki kısa içerik yapıp U16’nın da sona ermesiyle daha kapsamlı bir içerik hazırlayacağımı söylemiştim. Biraz sonra göreceğiniz verilerin oynanan oyuna ve alınan sonuçlara doğrudan etki ettiğini, birkaç maç hariç, ifade etmek çok doğru değil. Zira basketbolda elde ettiğiniz herhangi bir sonucu tek değişkenle açıklamak mümkün değil. Fakat söz konusu şampiyonalara katılan takımlar arasında serbest atış ve üç sayı isabetinde kötü performans sergilediğimiz ortada.

2010’dan bu yana üç yaş grubunda da Türkiye’nin, katılım gösterdiği altyapı şampiyonalarındaki serbest atış ve üç sayı yüzdesini ilerleyen sayfalarda bulabileceksiniz. Özellikle bazı yıllarda yüzdenin kabul edilemeyecek seviyenin de altına düştüğünü görmek oyuncu adayı parkeye adımını attığı anda önlem almamız gereken büyük bir soruna sahip olduğumuzu gözler önüne seriyor.

Not: Tablolardaki ortalama ifadesi son 10 yılda o yaş grubunda Türk milli takımlarının yakaladığı yüzdeyi ifade etmektedir.

Geri1 of 8

Altyapı erkek milli takımlarının serbest atış ve üç sayı dosyası

Onur Coşkun

Website:

2 Comments

  1. Ömer Kurt - 16/08/2019

    Merhaba, Yazınız için teşekkür ederiz, emeğinize sağlık.. öncelikle takım mı olunacak, bir veya bir kaç yıldız mı çıkaracağız politikası sorgulanmalı.. genç ama şişirilmiş egolu çocuklar mı yetiştiriliyor sonra da sonuçları önümüze geldiğinde, geçer unutulur mu deniliyor? Siz istatistikler üzerinden çalışmış yorumunuzu belirlemişsiniz, yönetici ve antrenörler de böyle mi yapıyor acaba? Umarım doğru planlama ile bu sorunları aşarız ülke olarak İyi çalışmalar dilerim

  2. Basket yorum - 25/08/2019

    Alt yapıda başarı kazanmak için sürekli takımlar sistem takımı oluyorlar baskılı savunma ikili sıkıştırma sonra üst seviyede bireysel performans bekliyoruz alt yapıda koç maç kaybedecek gerekirse ama 1 iki oyuncuya özgürlük verecek

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir