Teksüt Bandırma’nın 17 yaşındaki genç uzunu Alperen Şengün, Eurosport’a bazı açıklamalarda bulundu.

Bu sezon Teksüt Bandırma formasıyla gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Alperen Şengün, Eurosport’tan Kuzey Kılıç’ın sorularını yanıtladı.

Şengün, gençleri daha fazla sahada izlemek için genç oyunculara ve oyuncuların gelişimlerine güvenilmesi gerektiğini söylerken ilerde olası bir senaryoda Avrupa’da Anadolu Efes forması giyebileceğini belirtti.

Alperen Şengün’ün açıklamalarından bazı demeçler:

Koronavirüs döneminde hayatınız nasıl geçiyor? Neler yapıyorsunuz?

”Fiziksel olarak dönüşe hazır kalmak için eve ağırlık ve birkaç ekipman daha aldım. Ayrıca bisiklet sürmeye çalışıyorum, sahile çıkıp koşuyorum ve normal beslenme düzenime kıyasla biraz daha az öğün yapıyorum. Çünkü “yeni normal”de de olsa bir şekilde parkelere döneceğiz. Ve bu dönüşe hazır olmak istiyorum.”

Genç yaşınızda önemli sorumluluklar aldınız. Bu yükün altına girerken neler düşünüyordunuz?

”Bu sorumlulukları genç yaşta alabilmek mükemmel hissettiriyor. Çünkü işin başında en zorlu sınavlardan bazılarını görüyorsunuz. Tabii ki ilk zamanlarda heyecanlanıyordum ve maç içinde kafam karışıyordu. Zaman geçtikçe bunu aşacağımı biliyordum. Bir maç daha, bir maç daha derken bu duruma alıştım. Her maça aynı düşünce ve duygularla çıkıyorum. Çünkü bazı maçlarda kendimi çok kasarsam heyecandan elim ayağıma dolaşacak ve işleri berbat edeceğim fakat “normal” olursam tam performansımı sergileyebilirim.”

Sizin gibi gençleri daha çok izlememiz için neler yapılmalı?

”Oyunculara güvenilmeli. Onların gelişimine güvenilmeli.”

Maç içinde nelere odaklanıyorsunuz?

”Genelde savunmayı düşünüp ona göre aksiyon almaya çalışıyorum. Çünkü ne zaman iyi savunma yapsam peşinden iyi bir hücum performansı sergiliyorum. Sayı atmak elbette önemli fakat siz ne kadar sayı atarsanız atın rakibinizin atmasını durduramazsanız bütün çabanız boşa gider. İsterseniz 20 sayı atın ama maçı 91-90 kaybettiğinizde belki de bir savunma hatanız maça mâl olmuş olabilir.”

Sizce oyununuzun artı ve eksileri neler?

”Bacaklarımı güçlendirmem gerekiyor. İyi bir post oyuncusuyum fakat bacaklarımı güçlendirip atletizm, mobilite ve hız konusunda biraz daha iyi olmam lazım. Ayrıca modern basketbolun temeli olan şut konusunda da belirli bir ritim yakalamak istiyorum. İyi yaptığım şeylerde ise post oyunum, pick&roll sırasındaki devrilme rutinim, saha görüşüm ve savunma performansım öne çıkıyor.”

Yalnızca Türkiye’de değil kendi jenerasyonunuzda uluslararası anlamda en iyi post oyuncularından birisiniz. Bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Ayrıca Hakeem Olajuwon, Tim Duncan gibi post oyunlarında efsane olan isimleri izliyor musunuz?

”Altyapıdan beri en çok çalıştığım şey diyebilirim. Post oyunları ilk bakışta çok basit gibi görünüyor fakat işin içinde inanılmaz bir matematik ve sabır var. Topu yere vurma zamanınız, dönüşünüz gibi birçok etken bir araya geliyor. Ahmet Gürgen’e bu konuda verdiği tavsiyeler için de teşekkür ederim.

Olajuwon ve Duncan’ı hatta NBA ile Avrupa’daki “efsane” pivotları öğrenmeye çalışıyorum. Videolarını izleyip neler yaptıklarını, neden iyi olduklarını analiz edip özel çalışmalar yapıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse, o videolarda izlediklerimin katkısı da çok önemli.”

İdeal bir senaryo yaratmanızı istesem, yani “Şu takımda şu oyuncuyla birlikte oynamak istiyorum” gibi.

”NBA için Boston’da Boston Celtics’te oynamak isterim. Oranın tarihi, atmosferi mükemmel. Cezbedici. Avrupa’da ise cevabım Anadolu Efes olur. Luka Doncic ve Trae Young ile birlikte oynamak isterim fakat sanırım ikisini (gülerek) Avrupa’ya getirmek biraz zor olur.”

Son olarak, henüz çok gençsiniz fakat emeklilik sonrasında neler yapmak istersiniz?

”Dediğim gibi, çok küçük yaşlarda basketbolda önemli adımlar attım. Bu adımları atarken ailem kadar antrenörlerim de önemliydi. Hâlen daha öyleler. Bu nedenle antrenör olup öğrendiğim her şeyi onlara anlatmak isterdim. Detay paylaşmak, onların gelişimini ve yükselişini izlemek mutluluk verir. Fakat bu şeylerden önce yapmam gereken, kazanmak istediğim onlarca şey var.”


Not: Eurosport’ta yer alan ilgili röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Metehan Metin Cetin

Basketbol sevdalısı bir genç. İletişim: [email protected]

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir