Almanya, zorlu bir mücadelenin ardından Gürcistan’ı devirdi!

EuroBasket 2017 tüm hızıyla devam ederken B grubunun ikinci maçları kapsamında ilk maçında Litvanya’yı devirerek bir sürprize imza atan Gürcistan ve turnuvanın ilk gününde Dennis Schroder’a bağlı bir oyun benimsemiş görüntüsü veren Almanya karşı karşıya geldi. Zorlu geçen ve her iki takımın da iniş-çıkışlar yakaladığı maçta Almanya zorlu rakibini 57-67’lik skorla devirmeyi başardı.

Çeyrek skorları

  1. periyot: 19-19
  2. periyot: 17-22
  3. periyot: 16-14
  4. periyot:  5-12

Hakemler:

  • Vicente BULTO (İSP)
  • Gentian CICI (ARN)
  • Sasa MARICIC (SRB)

İlk beşler:

  • Gürcistan: Michael Dixon, Manuchar Markoishvili, George Tsintsadze, Tornike Shengelia, Zaza Pachulia
  • Almanya: Dennis Schroder, Karsten Tadda, Robin Benzing, Danilo Barthel, Johannes Voigtmann

Pachulia’nın hava atışını almasıyla maçın ilk dakikalarında karşılıklı basketler bulundu. Daniel Theis’ın smacıyla durum 4-4’e gelirken, çeyreğin ilk beş dakikası sonunda Zaza Pachulia’nın basketleriyle Gürcistan 9-6’lık üstünlük sağladı. Pachulia’yla sayı bulmaya devam eden Gürcüler’e karşılık Dennis Schröder’ın üçlüğüyle geldi. Çeyreğin son bölümünde Tornike Shengelia Gürcistan adına sazı eline alırken Almanya ise Robin Benzing ile bir üçlük buldu. (1:40 15-17) Daha sonra ise takımlar karşılıklı olarak faul atışlarını sayıya çevirdi ve maçın ilk periyodu 19-19 eşitlikle sonuçlandı.

İkinci çeyreğe daha iyi başlayan takım ise Almanya oldu. Hartenstein’ın smacıyla farkı altı sayıya kadar çıkaran panzerler, Sanadze’nin üçlüğünü ve Zaza’nın basketlerini durduramayınca fark tekrar kapandı. Bir dakika basketsiz geçilen bir aranın ardından sessizliği Shengelia bulduğu turnikeyle bozdu. Çeyreğin ikinci bölümüne girilirken üst üste atılan serbest atışlar oyunu yavaşlattı veAlmanya, Voigtmann’ın üçlüğüyle  34-38′ ile skor avantajını eline geçirdi. Schröder’ın üçlüğüyle farkın sekize çıkmasının ardından Zaza Pachulia bir kez daha sahneye çıktı ve bulduğu turnikeyle durumu 36-41’e getirdi. Maçın ilk yarısında başka basket olmayınca soyunma odasına da bu skorla gidildi.

fiba.com
fiba.com

İkinci yarıya Schröder’in turnikesiyle giriş yapan Almanya’ya karşılık Michael Dixon’ın üçlüğüyle geldi. Basketsiz geçilen iki dakikanın ardından Markoishvili’nin basketiyle maçın sayı bulmadan kazanılmayacağını hatırlayan Gürcistan, bir sonraki hücumda da Dixon ile bir üçlük daha buldu ve öne geçmeyi başardı. Theis’ın basketiyle buzlarını eritmeye başlayan Almanya, Gürcistan’ın sayı gücünü kısıtlayamasa da bulduğu basketlerle farkı geri döndürülebilir seviyede tuttu.  Çeyreğin son bölümü karşılıklı basketlerle geçilirken Schröder takımını bir kez daha ayağa kaldırdı ve Almanya çeyreği 52-55’lik skorla önde kapattı.

Son periyotta ise senaryo tamamen farklı yazıldı. Maçın kader çeyreğine hızlı başlayan Almanya, İsmet Akpınar ve Daniel Theis üzerinden bulduğu basketlerle farkı çift hanelere dayadı. (54-62, 6:29) Açılan farka reaksiyon vermekte zorlanan Gürcistan, bir sonraki hücumda Benzing’den üçlüğü yerken, ondan sonraki hücumda da Schröder’ın bulduğu basket ile fark 13’e çıktı. Bu noktadan sonra direnci düşen Gürcüler, sayı bulmakta zorlanırken, Almanya da farkı daha fazla açmayı başaramadı. Bu noktadan sonra saha içi isabeti gelmezken, Zaza’nın bulduğu faul isabetleriyle maç 57-67 Almanya lehine sonuçlandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler