Alex Hamilton: “İşlenmeye hazır, tabiri caizse fişek gibi topçu” | TB ÖZEL

Alex Hamilton: “İşlenmeye hazır, tabiri caizse fişek gibi topçu”

2018 yazından bu yana yeni bir koç ve yapılanmayla, düşük bütçesine karşın birçok oyuncuyu parlatan ve EuroLeague arenasına çıkartan Galatasaray, seviye atlatması muhtemel bir başka oyuncuyu daha kadrosuna kattı. Geçen sezon Maccabi Rishon LeZion formasıyla 7DAYS EuroCup’ta ve İsrail Ligi’nde izlediğimiz Alex Hamilton, 1+1 yıllık bir anlaşmayla sarı kırmızılı ekibe dahil oldu.

Galatasaray, geçtiğimiz bir ayda adı Zalgiris Kaunas’la ciddi şekilde anılan Ertuğrul Erdoğan’ın sözleşme yenilemesiyle birlikte transferlerini açıkladı. Barış Ermiş, Berke Atar ve Eray Aydoğan eklemelerinin yanı sıra yaz döneminin ilk yabancı transferi olarak 26 yaşındaki Amerikalı ile sözleşme imzaladı. 

Louisiana Tech tarihinin önemli isimlerinden biri olan Alex Hamilton’ın izlediği rotalar:

  • Seçilmediği NBA Draft 2016 sonrası iki aylık bir Polonya macerası
  • Warriors’ınLeague takımıyla geçen iki sene, 2018/19 sezonunun başındaki üç aylık Litvanya deneyimi
  • Hemen ardından katıldığı ve bir buçuk sene kaldığı Maccabi Rishon macerası

Bu transferin öncelikle bir başarı olduğunu söylemekte yarar var. Hamilton, geçen sezon takımı sadece normal sezon aşamasını oynamış olmasına rağmen EuroCup’ın en iyi arka alan oyuncularından biri olarak öne çıktı. Sahanın her iki tarafında da bu titri hak edecek bir yetenek setine sahip. Belki de en çok öne çıkan yönü ise savunma.

Alex Hamilton ve atletizmi

Galatasaray taraftarları bu sezon top savunmasında gerçekten yetkin bir oyuncu izleyecek. Uzun kolları ve atletizmi Hamilton’a savunmada rakibini durduracak silahları veriyor. Savunmada agresiflik seviyesini artırdığı anlarda Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin en iyi savunmacılarından birine hızlıca dönüşebilir. Topsuz savunmada Hamilton, atletizminin faydasını perdelerden hızını kaybetmeden çıkarak kullanıyor. 

Alex Hamilton
eurocupbasketball.com

Şutör kovalarken de toplu oyuncuyu savunurken de o etraftayken pas atmaya çekineceğiniz tipte bir oyuncu olan Hamilton, 7DAYS EuroCup’ta geçen sezon 1 top çalma ve 1 blok ortalamalarını aynı anda yakalayan dört oyuncudan biri ve tek guard. Yaptığı bazı bloklarda size genç Dwyane Wade’i hatırlatabilecek Hamilton, blok ve top çalma yeteneğiyle öne çıkan oyuncularda sık görüldüğü üzere, savunmada kendi pozisyonunu veya rotasyonu top çalma veya blok uğruna tehlikeye atabiliyor. 

Ayrıca doğal savunma duruşunda kollarını kaldırmama tandansına sahip. Hızı ve her yöne çabukluğuyla pozisyonun gerisinde kalmıyor ancak kolları aktifken savunmaya mutlak surette artı katıyor. 

Savunmasında sürpriz olarak görülebilecek bir tarafsa post-up durumlarında görülüyor. Hamilton rakibin uzununa sırtı dönük oyunda alan vermeyecek, hatta blok yapacak kadar kuvvetli. Gövdesi cılız görünüyor ama kesinlikle zayıf değil. Galatasaray’ın Alex Hamilton şahsında özel bir savunmacı elde ettiği bariz.

Hücum

İşin hücum kısmındaysa bir taraf çiçekli bir taraf kurak. Olumlu taraflardan başlamak gerekirse Alex Hamilton topla potaya gittiğinde etrafını da güzelleştiren bir yetenek. Topla ilişkisi gayet iyi, dar alanda top hakimiyeti kuvvetli, ilk adımı sayesinde potaya kolayca akabiliyor. Basketball Guru verilerine göre geçen sezon EuroCup’ta pota çevresinde %65,5 ile bitirmiş ki 1.93’lük herhangi bir oyuncunun bu yüzdelere yaklaşması dahi kolay değil. 

Hamilton bitiriciliğini fena olmayan bir pas yeteneğiyle de birleştiriyor. Kendisi bir pas sihirbazı sayılmaz ancak sahayı enine geçen veya futbolda ara pası olarak tabir edilen paslarda kuvvetini ve zamanlamasını isabetli kılmayı başarıyor. Maç içinde zor bir pası tertemiz attığını görmek bir noktadan sonra şaşırtıcı olmayacaktır. 

eurocupbasketball.com

Hücumunda gözlemlenen olumsuz taraflarsa esasında oyunundaki en büyük defoyu da içeriyor. Alex Hamilton’ın oyunundaki en büyük defo pasifliği. Geçen sezon Rishon formasıyla onun topu getirdiğinde ve ilk pası verdikten sonra köşeye hareketlendiğinde sabit ve ilgisiz durduğunu görmeye alışmıştık. Topsuz hücum bilgisi çok sınırlı bir oyuncu Hamilton ve bunun üstüne, gerektiği yerde topu isteyip ipleri eline alan, oyunu zorlayan bir karakter de değil. Dış şutunun kariyeri boyunca %30 civarlarında gezmesi de Hamilton’ın zaman zaman takımını hücumda eksik oynatmasına yol açabiliyor. Yırtıcılık eksikliğine ek olarak şutu açıkken daha zor pasa yönelip oyunu yormak gibi sorgulanası kararlara da maç içinde imza atabilen bir oyuncu. 

Takımdaki yeri

Galatasaray kadrosunun sadece bir kısmının belli olduğu şu günlerde bir projeksiyon çıkarmak gerekirse Alex Hamilton defoları iyi koçlukla gizlenebilecek, hatta yok edilebilecek bir oyuncu. Topu elinde sevdiğinden Hamilton için özel olarak pozisyon hazırlamak gerekebilir. En basit örnekleri olarak Iverson cut ile zayıf tarafta bire bir oynayacağı setleri veya Ergin Ataman’ın Efes’te sık kullandığı bu gibi setleri verebilirim. 

Ayrıca Alex Hamilton’ın şimdiye dek yapılan transferlerin arasından Barış Ermiş’le yan yana oynatıldığında bir uyum yakalayacağını düşünüyorum. Barış gibi akıllı, güvenilir bir oyun kurucunun yanında 1.5 numara gibi oynayan bir Alex Hamilton, etrafında yeterli sayıda şutör ve/veya ball-handler bulduğu takdirde potansiyelini ortaya daha rahat serebilir. 

Ertuğrul Erdoğan önceki iki sezonda kadrosuna gelen işlenebilir yeteneklerde başarı yakalamış bir koç. Nigel Hayes, Aaron Harrison, Zach Auguste gibi isimlerin güçlü ve zayıf yanlarını harmanlayıp ortaya seyir keyfi sunan bir Galatasaray çıkaran koçun elinde işlenmeye hazır, bir üst seviyeye atlayacak yeteneği barındıran, tabiri caizse fişek gibi bir oyuncu daha var. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

Raymar Morgan, Retabet Bilbao maçıyla #BasketballCL sezonuna damga vurdu

Raymar Morgan, dün akşam takımına Retabet Bilbao karşısında TOP 16'ya yükselmesinde yardım etmişti. Konuğu karşısında mücadeleyi 85 - 76 kazanan Pınar Karşıyaka, TOP 16'ya yükseldi. Galibiyetin mimarlarından...

#BasketballCL playoff turu kura çekimine dair bilinmesi gerekenler

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde playoff turu için düzenlenecek olan kura çekimine dair bilinmesi gerekenleri derledik. 2 Şubat Salı günü saat 18.00'de gerçekleştirilecek olan kura çekimi hakkında...

#BasketballCL’de 12. haftanın panoraması

Basketbol Şampiyonlar Ligi'nde 12. haftanın panoraması Salı ve çarşamba akşamları oynanan sekiz karşılaşma ile on ikinci haftası tamamlanan Basketbol Şampiyonlar Ligi‘nde haftanın panoraması oluştu. Normal sezon...