Aleksandar Bucan: ”Türkiye turnuvanın net favorisi” #FIBAU20Europe

Sırbistan Avrupa’nın gerek yetiştiriciliği gerek ise oyun tarzı olarak her zaman ekol sınıfında yer almış basketbol ülkelerinden birisi. Altyapıdaki tüm jenerasyonlarında Avrupa’nın türlü liglerini ve hatta NBA’i besleyecek oyuncu havuzu yaratmayı başaran Sırbistan altyapısının önemli yetiştiricilerinden Aleksandar Bucan ile Turgut Atakol Turnuvası’nın sonunda ufak bir röportaj gerçekleştirdik.

21. Turgut Atakol Ümitler turnuvasını üçüncü sırada bitiren Sırbistan; 1996 jenerasyonu ile U16 kategorisinde kürsünün üçüncü, U18 kategorisinde ise kürsünün ikinci basamağında yer alsa da her seferinde Türk 19916 jenerasyonunun altında kalan Sırp jenerasyonunun, 2016 Avrupa Şampiyonasın’da da kürsüde kalması muhtemel gözüküyor.

İşte Aleksandar Bucan ile sizler için gerçekleştirdiğimiz ufak mülakat:

www.tbf.org.tr
Aleksandar Bucan  Konya, 2014 – www.tbf.org.tr

Turnuva öncesi hazırlık sürecinizi kısaca anlatır mısınız?

Aleksandar Bucan: ”Bu turnuva öncesinde hazırlık dönemi için yalnızca 14 günümüz vardı. Finlandiya ile iki hazırlık maçı oynadıktan sonra kalan 10 gün boyunca da Turgut Atakol turnuvasına hazırlandık. Daha iyi olmamız gerektiğini biliyoruz ve daha iyi olmak için çalışıyoruz.”

Peki turnuva? Turgut Atakol sizin açınızdan nasıl geçti?

Aleksandar Bucan: ”Turnuva özelinde konuşursak da eksiklerimizi gördüğümüz ancak ne olursa olsun önemli performanslar sergilediğimiz iyi bir turnuva geçirdik. Bundan sonra da Avrupa Şampiyonası hazırlıklarımızı kalan kısa sürede tamamlayıp turnuvaya hazır hale geleceğiz.”

Avrupa Şampiyonası’nda en ciddi rakibiniz sizce kim?

Aleksandar Bucan: ”Şahsi fikrimi söylememi istiyorsanız ki bir çoklarına göre bu böyledir. Türklerin üzerinde bir baskı oluşturmak istemem ama en iyi oyuncuların onlarda olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple favorim Türkiye.”

Peki Türkiye dışında bir takım söylemeniz gerekse bu hangisi olurdu?

Aleksandar Bucan: ”Gerçekten sadece Türkiye diyebileceğimi düşünüyorum. Bu jenerasyonda Hırvatistan takımının önemli oyunculara ve kaliteli malzemeye sahip olduklarını düşünüyorum ancak onlar bir önceki jenerasyonun bu turnuvaya vermediği önemin kurbanı olarak Division B’de oynayacaklar. Bu durumda organizasyonu, takım yapısı, oyuncu kalitesi ve teknik kadroyu göz önüne alarak söylüyorum ki Türkiye turnuvanın açık ara favorisi.”

Bu turnuva için Sırbistan U20 Milli takımının hedefleri neler olacak?

Aleksandar Bucan: ”Bu jenerasyon ile U18 kategorisinde Konya’da ikinci olduktan sonra Dünya Şampiyonası’nda oynama hakkı kazanmıştık. O şampiyona bizim için pek iyi geçmemişti ve ikinci turda Avustralya’ya kaybedip turnuvayı 9. sırada bitirmiştik.

Sırbistan Milli Takımları, altyapıda ya da üst yapıda fark etmeden, oyuncu kadrosuna ya da antrenör staffına bakmadan kendilerine büyük hedefler belirler, madalya peşinde olur. Biz de turnuvanın yapısı ve favorisi ne durumda olursa olsun gidebileceğimiz en yüksek noktayı hedefliyoruz.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler