Ahmet Kandemir: ”Beşiktaş kulübünde herkesin yeri dolar!” #BSL

Beşiktaş Icrypex Başantrenörü Ahmet Kandemir Milliyet’e verdiği röportajla gündeme oturdu.

2021/22 sezonuna Avrupa’da kupa kaldırma hayaliyle başlayan Beşiktaş Icrypex grup aşamasında elenmişti. Şampiyonluk hedeflerine ING Basketbol Süper Ligi’nde devam eden siyah beyazlılarda Koç Ahmet Kandemir önemli açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe’ye transfer olan Şehmus Hazer’den NBA‘de forma giyen Alperen Şengün’e kadar farklı konulara değindi. Beşiktaş Icrypex’in ligdeki son durumundan da bahsetti.

  • Sezon başında kendiniz için ligde ilk hedef olarak nereyi belirlemiştiniz? Beşiktaş şu anda orada mı?

”Geçen sezon başlattığımız bir çıkış vardı. Üç yıllık bir projeydi bu. Takıma çok genç isimleri aldık. Takım çabuk bir reaksiyon verdi. Geçen sezonu çok yukarıda bitirdik. Elimizdeki mevcut iyi isimler değere bindi. Siz göndermezsiniz ama NBA’e gidecek bir oyuncuya kal demek kolay değil. Önemli iki ismimizi kaybettik. Bu sezon o yüzden biraz farklı bir kadromuz var.

Avrupa’da daha büyük bir hedefimiz vardı. Elendiğimiz Holon takımı Son 8’e kaldı. Bahçeşehir maçında yaşanan sakatlıklar düzenimizi bozdu. Lig için de geçen sezonun altında bitirmek istemiyoruz.”

  • Geçen sezon ligde finalin kapısından döndünüz. Şehmus ve Alperen’in gidişi ne kadar etkiledi? Yerleri doldu mu?

”Geçen sezon çok farklıydı. Basketbolu izleyenlere keyif veren bir takımdık. Ama pandemi döneminde bu güzel oyunu taraftar ile paylaşamadık. Oyuncuların en büyük şanssızlığı buydu. Her iyi oyuncunun gitmesi takımı etkiler. Fakat burası 120 yıllık bir kulüp. Beşiktaş kulübünde herkesin yeri dolar.”

  • Alperen’in NBA’deki performansını gururlanarak izliyorsunuzdur. Peki gelecek ona neler getirecektir?

”Alperen kısa bir zamanda buralara geldi. NBA’e gitmeden 14 ay önce onu kimse tanımıyordu. En erken yaşta draft olan oyuncu oldu. Takımının kötü gitmesi onun şansı. Daha iyi bir takıma gidip kulübede oturabilirdi. Takımda sorumluluk alması onu her geçen gün daha fazla geliştiriyor.”

  • Şehmus Fenerbahçe’de daha az sahada kalıyor. Bir yıl daha Beşiktaş’ta kalsa gelişimi daha farklı olur muydu?

”Bence kesinlikle olurdu. Gitmesini biz istemedik. Ama ülkede takımlar arasında bütçe farklılıkları var. Bir tarafta 1 milyona, bir tarafta 30 milyona kurulmuş takımlar var. İyi oyuncular da performansını bir an önce paraya çevirmek istiyor. Fenerbahçe’de 12 yabancı ve kaliteli yerliler var. Bu yüzden hata yaptığında sahada kalma şansı azaldı. Ama bu da bir eğitim. Rekabet oyuncuyu geliştirebilir. Bence takım değiştirmesi hata yapma şansını biraz azalttı.”

  • Son maçlarda sezon başına göre sakinsiniz, çift teknik faulle atılmıyorsunuz. Bunun nedeni nedir?

”Teknik faulü ben almıyorum, bana veriyorlar. Dünyanın her yerinde basketbol var. Bir oyuncu dışarıya çıktığında başkası girebiliyor. Ama antrenör bir tane. Türkiye’de antrenörlere ağır karar vermenin daha kolay olduğunu görüyoruz. Oyuncular itiraz ediyor ama atılmıyorlar. Antrenörlerin itirazlarına biraz esneklik getirmeli. Euroleague’de de itiraz var. Ama daha az teknik faul, atılma var. Bir hoca tabii ki haddini aşmamalı. Ama antrenörleri çok kolay dışarı göndermemek gerekir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler