Adam Silver: “FIBA ile mükemmel bir ilişkimiz var”

NBA Komisyoneri Adam Silver, FIBA ile olan ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen All Star organizasyonunun çevrimiçi olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Adam Silver, FIBA ile ilişkilerinin mükemmel olduğunu belirterek 2020 Tokyo Olimpiyatları’nı değerlendirdi.

FIBA ile mükemmel bir ilişkimiz var. Basketbolu küresel anlamda geliştirme konusunda onlarla partner olarak çalışıyoruz ve hem FIBA hem NBA, Olimpiyat Oyunları’nın Japonya’da planlandığı gibi ilerlemesini bekliyor. Olimpiyat Oyunları’nda yer almak oyuncularımızın katılmak isterlerse yapabilecekleri bir seçim. İnsanlar genelde NBA’i Amerika Milli Takımı açısından düşünüyorlar, ancak oyuncularımız uluslararası alanda düzinelerce takım için oynuyor. Bu, bizim de NBA olarak kaydettiğimiz ilerlemeye bağlı olacak. Bu yaz, NBA oyuncularının da katılımıyla Tokyo’da mükemmel bir rekabet olmasını bekliyorum.

Adam Silver lig hakkında, coronavirus protokolleri nedeniyle ertelenen 31 maçın beklentileri dahilinde olduğunu belirterek:

Lig esasen beklendiği gibi gitti. Maçlarımızın yüzde 95’ini oynadık. Oyunculardan ve antrenörlerden pozitif yaklaşımlar alacağımızı biliyorduk, protokollerimiz beklendiği gibi devam etti” dedi.

Ligin bu sezon aldığı mali darbeden de bahseden Silver:

Ligin uzun vadeli durumu çok sağlam. Ancak geçen yıl ile bu yıl arasındaki önemli kayıplara bakıyoruz. Geçen sezon ve bu sezon, takım sahiplerinin önemli miktarda yatırım yapmasını gerektirdi. Oyuncular, ligle ortak oldukları için artık daha az para kazanacaklar” açıklamasında bulundu.

Gelecek sezona ellerinden geldiğince normal şekilde başlamayı hedeflediklerini belirten Silver:

Takımlarımızın yaklaşık yarısının şu anda salonlarında taraftarları oluyor ve aşılar bu hızda devam ederse ve virüse ve varyantlarına karşı olduğu gibi etkili olmaya devam ederse, gelecek sezon nispeten dolu salonlarda oynayacağımızı umuyoruz” dedi.

Son olarak, bu sezonu Tokyo 2020 için erken tamamlayacaklarını dile getiren Adam Silver:

Bu sezon, play-offlar 22 Mayıs’ta başlayıp 22 Temmuz’da, Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan hemen önce sona erecek. Olimpiyat Oyunları’na katılmak isteyen oyuncuların bunu yapmasını istedik. Ancak normal döngüye geri döneceksek ve oyunculara sezon başlamadan önce uygun dinlenme süresi vermek istiyorsak diye düşünerek, geçen sezon yaptığımız gibi yazın sonlarına veya sonbahara kalmak istemedik” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler