A Milli Takım, Shved’i durduramadı; EuroBasket 2017’ye mağlubiyetle başladık

EuroBasket 2017’deki ilk maçına Rusya karşısında çıkan A Milli Erkek Basketbol Takımı, oldukça çekişmeli geçen mücadelede sahadan 76-70 mağlubiyetle ayrıldı.

Türkiye’nin ilk beşi: Sinan Güler-Kenan Sipahi-Cedi Osman-Barış Hersek-Semih Erden

Rusya’nın ilk beşi: Dmitri Khvostov-Aleksey Shved-Dmitri Kulagin-Andrey Vorontsevich-Vladimir Ivlev

Cedi ve Sinan’ın yönettiği hücumlarla ikili oyun fırsatı arayan Türkiye, 4-0’lık başlangıca karşın top kayıplarına engel olamayarak beşinci dakikanın başında 7-6 geri düştü. Aleksey Shved’in iki üçlüğüyle moral bulan Rusya, hem çaldığı toplar hem de Shved’in faul çizgisine gelmesi aracılığıyla ürettiği sayılarla dokuzuncu dakikayı 17-13 üstün bitirdi. Türkiye’nin savunmadaki çabası hücumda topun değerini bilememekten ötürü sonuçsuz kalırken, ilk çeyrek 20-15 Rusya üstünlüğüyle sonlandı.

İkinci çeyrek başında Rusya ikili oyunlarını tuzakla savunan ve perimetredeki oyunculara yardım götüren Türkiye, rakibinin top trafiğini akıcı bir şekilde sağlamasıyla açıklar verdi. Bu açıklardan Vorontsevich ile yararlanan Rusya ise 12. dakikada çift hanelerle öne geçti: 25-15. Tam saha baskılı alan savunması ve pas kanallarının kapatılmasıyla mücadeleden kopmayan Türkiye’de Semih Erden ve Kenan Sipahi’nin katkıları farkı indirdi. 17. dakika biterken skor 33-30’a gelirken, dış şutlarda istediğini bulamayan Türkiye devreyi 36-33 geride bitirdi.

Mert İşleyen / TrendBasket

Türkiye, karşılaşmanın üçüncü çeyreğinde Rusya’nın hatalarını cezalandırarak başladı.  Cedi Osman ve Sinan Güler’in katkıları, skoru 40-37‘ye getirdi. Rusya bu bölümde ekibimizin baskısını bir hayli fazla hissetti. Faul çizgisinden sayı üreten Ruslara karşı geri adım atmayan A Milli Takım, Erkan Veyseloğlu ile skoru eşitledi: 46-46. Pota dibinden sayı üretmeye çalışan Rusya, bu bölümde savunmada büyük sıkıntılar yaşadı. Kısa sürede çalınan bir teknik faul ile yeniden farkı açan Rusya’da maç bitimine 1:42 kala Zubkov’un üçlüğü geldi: 46-52. Cedi Osman’ın el yakan topları sayıya çevirmesiyle gelen arka arkaya basketler, farkı tekrar tek haneye düşürdü: 51-52. Son çeyreğe önde giden taraf 55-51‘lik skorla Rusya cephesi oldu.

Semih Erden’in periyot başında pota dibindeki etkinliği skoru 53-57‘ye getirdi. Rakibini hataya zorlayan Türkiye, Rusya’nın top kayıplarını bu bölümde de oldukça etkili bir şekilde değerlendirdi. Semih Erden, farkı tek haneye indirirken Sinan Güler’in boş turnikesi uzun zaman sonra millilerimizi öne geçirdi: 58-57. İki takım adına da fiziksel yorgunlukların ön plana çıktığı dakikalarda arka arkaya bulduğu sayılarla Erkan Veyseloğlu, Türkiye’ye ayakta tuttu. Sorumluluğu bir kez daha alan Cedi Osman, maç sonuna 3:33 kala Türkiye’yi yeniden öne geçirmeyi başardı: 68-66. Maçın son dakikaları nefesleri keserken Türkiye, eline geçen fırsatları iyi değerlendiremedi. Takımın en deneyimli isimlerinden birisi olan Semih Erden ise maç sonuna 45 saniye kala beş faul ile oyun dışı kaldı. Alexey Shved, önemli bir isabet bulup adeta maçı kopardı. Böylece A Milli Takım, EuroBasket 2017’ye 76-70‘lik Rusya mağlubiyetiyle başladı.


Maçın İstatistikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler