68 Aksaray Belediyespor’daki krizin tüm detayları: Ödenmeyen maaşlar ve yönetim karmaşası | TB ÖZEL

Türk basketbolunda takım kapanmaya kadar götüren ekonomik krizlerden ötürü mağdur olan oyuncular listesine 68 Aksaray Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı da eklendi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu 1. Ligi’nde mücadele eden 68 Aksaray Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, beş sezondur bünyesinde faaliyet gösterdiği kulüpten Ekim 2018’den bu yana herhangi bir ödeme almadı.

TrendBasket olarak ortadaki olası mağduriyeti en şeffaf haliyle kamuoyuyla paylaşmak için konunun tüm muhataplarına ulaştık. Bu uzun soluklu hikayede, mağduriyet yaşadığını ve 110 bin TL alacakları olduğunu iddia eden on amatör sporcu ve oyunculara her ne kadar ödeme yapma yükümlülüğü olmasa da destek olmak adına ancak Ocak 2020’den itibaren ödeme yapabileceğini beyan eden bir kulüp yönetimi var.

Beş sezon önce farklı bir takımdan Aksaray Belediyesi bünyesinde faaliyet göstermek adına 68 Aksaray Belediyespor’a katılan sporcular, belediye bünyesinde faaliyet gösterdikleri ilk sezonda yönetim ile yalnızca ulaşım ve konaklama masraflarının karşılanması konusunda mutabakata vardı. Devamındaki sezonda dönemin Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, oyuncuların bir maçını yerinden takip etmesinin ardından oyuncuların sahadaki mücadelelerinin karşılığını ödemeler yaparak vereceklerinin sözünü oyunculara verdi.

Ekim 2018’e kadar bu ödemeler, kulüp yönetimi tarafından belediye bütçesinden çıkan sporcu primleri adı altında oyunculara eksiksiz olarak yapıldı. Ekim ayından itibaren herhangi bir ödeme almayan oyuncular, bir sözleşme imzalamadıkları için hukuk yoluna başvuramıyorlar. Ortada iyi niyete dayalı sözler olduğunu ve bu sözlerin tutulmasını, sahadaki alın terinin karşılığını almayı istediklerini belirten takım mensupları, değişen belediye ve spor kulübü yönetiminden 2020 Ocak ayına kadar herhangi bir ödeme alamayacakları geri dönüşünü aldı.

Spor Kulübünün eski ve yeni yönetiminde yer alan bir yetkili ile yaptığımız görüşmede kulüp yetkilisi, oyuncuların takıma ulaşım ve konaklama masrafları karşılığında kulüp çatısı altında mücadele etmeye başladıklarını doğruladı. Devamında oyunculara maaş düzeninde herhangi bir ödeme yapılmadığını ifade eden yetkili, oyunculara yalnızca iki sezon önce playoff’a kaldıkları için prim olarak bir ödeme yapıldığını söyledi.

Kulübün amatör bir kulüp olduğunu ve sporculara herhangi bir ödeme yapma yükümlülüklerinin olmadığını söyleyen kulüp yetkilisi, sonrasında  oyunculara ödemeleri gereken borçlar olduğunu kabul etti.

Ortadaki bu diyalogdan doğan karışıklığın neticesinde, oyunculara ödeme yapılması kararı veren dönemin belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya da ulaştık. Yazgı, oyunculara düzenli olarak ödemeler yapıldığını birinci ağızdan doğrularken bu ödemelere yeni belediye ve spor kulübü yönetiminin devam etmesi ve oyunculara sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

Oyuncuların Aksaray’ı temsil ettiğini ve sahadaki mücadelelerinin karşılığını almaları gerektiğine inandığı için oyuncu grubuna ödeme yapılması gerektiğini belirten Yazgı, bu kararın akabinde spor kulübü yönetimi tarafından oyunculara, yetenek ve performansları üzerinden değerlendirilerek oyuncu başına ödemeler yapıldığını aktardı. Bu ödemelerin iyi niyetleri ve söz verdikleri için kesilmeden devam ettirildiğini söyleyen Yazgı, başlattıkları bu projeye yeni yönetimin de devam etmesi gerektiğini yineledi.

Oyuncular ise Ekim 2018’den bu yana ödeme alamıyor. Bir buçuk sezonluk alacakları bulunan oyuncular, geride bıraktığımız sezonda BAL’dan TFF 3. Lig’e yükselen Aksaray Belediyespor Futbol takımına ödemelerin geciktirilmeden yapıldığını ve TBF’den kendilerine gelmesi gereken harcırahların da futbol takımına aktarıldığını iddia ediyor.

Düzenli olarak ödeme aldıklarını Ekim ve Mart ayının banka dökümleriyle de kanıtlayan 68 Aksaray Belediyespor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncuları, futbol ve hentbol şubesi de bulunan spor kulübünden alacaklarını en kısa sürede talep ediyor.

Oyunculara yapılan ödemelerin dekontlarına aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler