5e5 serisi | Baskonia’nın Fenerbahçe Doğuş’a karşı beş artısı, beş eksisi | Köşe yazısı

1- O tempo artacak

Fenerbahçe’nin bu sezon kaybettiği dokuz maçta ortak bir özellik var. Tempo. Son şampiyonun bu sezon kaybettiği beş maçta rakip 83’den fazla pozisyon bulurken kaybettiği iki maçta da 79 pozisyon ürettiler. Baskonia tarafına gelirsek işler tam bu noktada güzelleşiyor. Bask ekibi maç başına 83 pozisyon üretiyor. Heurtas’ın direksiyonda olmadığı her dakikada tempoyu zorluyorlar. Özellikle Beaubois, durmadan kale duvarını kırmaya bir koçbaşı gibi penetre ediyor. Üstelik bunu sadece açık sahada değil, sette de deniyor.

euroleague.net
euroleague.net

 2- Kombo forvetler

Vesely, Melli, Datome ve Kalinic’e karşı belki de en sert forvet rotasyonu Baskonia’da bulunuyor. Baskonia’nın oyun sertliğini tanımlayan Shengelia ve onu muhteşem tamamlayan Janis Timma başaltı takımlardaki en güçlü forvet kombosu olabilir. Bunların yanına eklenerek dört ve beşi paylaşan Voigtmann, Poirer ve Diop esnek bir uzun rotasyonu sağlıyor. Maçın büyük bölümünde iki uzunla sahada kalmayı tercih eden Pedro Martinez hücumda da sıkışıklık yaşamıyor. Çünkü Poirer dışında kalan uzunlar şut atabiliyor. Öyle ki 2.13’lük Voitmann yüzde %58,54’lik üçlük yüzdesiyle ligin en yüksek yüzdeyle üçlük sokan ikinci oyuncusu. (İlk sırada 59.46% ile Fenerbahçe Doğuş’un Birleşik Amerikalı oyuncusu James Nunnally yer alıyor).  Shengelia ise sezonu %41’in biraz üzerinde ortalamayla bitirdi. Sahada her zaman büyük kalmayı avantaj olarak kullanmayı bilen Obradovic bu sefer sahada büyük kalırken üçlük de atabilen bir takımla oynamak zorunda.

3-Fenerbahçe’nin pick&roll beceriksizliği

Fenerbahçe’nin 30 maçtır çözüm bulamadığı bir zayıf noktası var; pick&roll savunması. Sloukas ve Wanamaker hemen hemen her seferinde perdede eriyor. Rakip kısayı kovalayamıyor. Ters eşleşmeye düştüklerinde de Wanamaker fiziksel gücü Sloukas ise aklı sayesinde yardım gelene kadar direnebilecek özelliklere sahipken uzunlara karşı hiç direnemiyorlar. Perdenin diğer yarısında ise işler daha da kötü. Vesely dışında hiçbir uzun lateral olarak hızlı değil. Toplu kısa patır patır geçiyor. Obradovic, P&R’a çözüm bulmak için Vesely’nin beş, Kalinic’in dört oynadığı beşleri denedi. Ve bunda başarılı da oldu. Ancak bu, birinci planı olamayacak kadar niş bir tercih olur. Hele de iki uzunla oynamayı seven Baskonia’ya karşı.

Tepede ya da çaprazda gelen perdenin yarattığı bir diğer sorun da uzunun potaya devrilmek yerine bir iki adım yana açılarak şut pozisyonu alması. Henüz P&R savunmasını tam olarak çözemeyen FB’nin Pick&Pop’ları nasıl savunacağı soru işareti. Hele de Voigtmann, Shengelia gibi ciddi şut tehditleri yaratan uzunlar varken.

Baskonia’nın artı 5’i

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler