2008’de Boston Celtics’e #NBA şampiyonluğu getiren felsefe: Ubuntu

”Ben değil biz. Kazanacaksak birlikte kazanacağız. İşte bu Afrika’yı kurtaran Ubuntu felsefesi”

Afrika’da yaşanan sömürgeci yapının ortadan kalkması için Desmond Tutu ve Nelson Mandela’nın önderliğinde ortaya çıkan bu felsefe birlikteliği esas oluyor.

Tabii ki burada yıllardır süre gelen Ubuntu felsefesini derinlemesine incelemeyeceğiz ancak bu felsefe ile NBA şampiyonu olmuş bir takımı konuşacağız: Boston Celtics.

Dünyanın en büyük medya yapım şirketlerinden biri olan Netflix geçtiğimiz aylarda efsane koç Doc Rivers ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Rivers orada hayatını anlatırken Celtics’i nasıl başarıya götürdüğünü de ifade etti.

İşler Paul Pierce’ın yanına gelen iki büyük yıldız ile başlıyor: Kevin Garnett ve Ray Allen.

Bu üç yıldız da maçta sürekli top kullanmak isteyen oyuncular ama sahada bir top var ve takım bu top ile başarıya ulaşmak zorunda.

Doc Rivers buna bir çözüm bulmak zorundadır. İlk olarak takımın çaylak oyuncularının haberi hızla yayacağını düşündüğü için onları yanına alır ve Ubuntu felsefesinden bahseder.

”Ubuntu’yu hiç duydunuz mu?”

Çaylaklar sürekli bu felsefeden takım arkadaşlarına bahsederken bir gün bir antrenman sonrasında takımdan şu ses yükselir:

”1-2-3 Ubuntu!”

Ubuntu artık Boston Celtics’in DNA’sına işlemiştir. Takım halinde oynama, ben merkezli değil biz merkezli oyun planı onları başarıya götürecektir. Bu sadece basketbol ile de ilgili değildir. Bir oyuncu kendine özel olarak yemek getirdiyse herkese getirmelidir, çünkü Ubuntu felsefesi tam olarak böyle yaşanır.

Doc Rivers o günleri şöyle anlatıyor:

”Bir keresinde elimde hamburger ile oyuncuların yanına gelmiştim. Tony Allen geldi ve dedi ki ‘Dostum bu yaptığın Ubuntu’ya uygun değil. Sadece kendine mi aldın biz ne olacağız?”

Boston Celtics oyuncuları o sene bu felsefeyi tam olarak yaşandılar. Ubuntu sadece bir kelime değildi aynı zamanda bir yaşam biçimiydi. Kevin Garnett, Paul Pierce, Ray Allen gibi yıldız oyuncular maç sonunda yaptığı açıklamalarda hep bir şeye dikkat çekti:

”Ben değil, biz. Ben olmam gereken yerdeydim. Diğer çocuklar da olması gerektiği yerdeydi. kAZANACAKSAK BU ŞEKİLDE KAZANACAĞIZ. Bu Ubuntu adamım!’

İşte bu felsefe 2008 yılında Boston Celtics’in NBA Finalleri’nde Los Angeles Lakers’ı 4-2 yenerek NBA şampiyonu olmasını sağlamıştı.


Kaynak: Netflix – Doc Rivers | Bir antrenörün hayat kuralları

  • Bu yazı tamamen TrendBasket / Mert İşleyen tarafından hikayeleştirilmiştir. Lütfen kaynak göstererek paylaşınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler