efes_pilsen_korac_kupa_12

 

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Ülker 20.15’te başlayacak olan TOP 16 karşılaşmasında karşı karşıya gelecek. Bu, iki takımın Avrupa’daki ilk karşılaşması değil. Bundan tam 18 sene önce de iki takım Koraç Kupası’nda çeyrek finalde karşılaşmış ve eşleşmeden galip ayrılan Efes, turnuvayı da yukardaki zafer fotoğrafıyla tamamlayarak Türk basketbol tarihinin ilk Avrupa kupasını kazanmıştı.

Eşleşme, rövanş maçıyla birlikte unutulmazlar arasına girmişti. Fenerbahçe’nin ev sahipliğinde oynanan ilk maçı Efes, efsane oyuncusu Petar Naumoski’nin 36 sayılık inanılmaz performansıyla 68-95 galip bitirdi. Naumoski’li, McRae’li, Ufuk Sarıca’lı, Volkan Aydın’lı, Mirsad Türkcan’lı, Tamer Oyguç’lu efsane kadrosuyla Efes Pilsen, rövanşa çıkarken turu geçme konusunda pek şüphe duymuyordu. Ancak sarı-lacivertliler Efes’i terletmeye niyetliydi. Fenerbahçe, kağıt üzerinde deplasman olarak gözüken ama Abdi İpekçi’ye gelen taraftarı sayesinde pek de deplasmanı yaşamayacağı bir maç oynayacaktı. Dar bir kadroya sahip olan Fenerbahçe’de, o dönem 22 yaşında olan İbrahim Kutluay, müthiş skorer Henry Turner ve Türkiye’de kaldığı süre boyunca yüzündeki ifadenin değiştiğine hiç şahit olmadığımız Dallas Comegys’in skor yükünü üstlendiğine şahit oluyorduk. Ancak o gün sahaya isyan etmek için çıkan bambaşka bir isim daha vardı. Kariyeri boyunca fazla öne çıkmayan ama yararlı katkılar yapan Güray Kanan. İbrahim Kutluay’ın 8 sayıda kaldığı günde Güray Kanan tabiri caizse çıldırıp, 9/10 saha içi isabeti (6/7 üçlük) ile tam 26 sayı buldu. Öyle ki bir ara farkı 24’e kadar çıkartan ve ilk maçtaki 28 sayılık farkın üzerine çıkmaya çok yaklaşan Fenerbahçe’de Güray’ın kullandığı üçlük potanın içinden çıkmasa, belki de Efes Pilsen’in sonu şampiyonlukla tamamlanan Koraç Kupası serüveni o turda tamamlanabilirdi. Kaldı ki bu, Güray’ın maç içinde kaçırdığı tek şuttu. Son bölümde Naumoski’nin sazı eline almasıyla rahatlayan Efes, farkı biraz aşağı çekmeyi başardı. Fenerbahçe karşılaşmadan 56-74 galip ayrılırken, Efes Pilsen’in efsane kadrosu, o gün tahmin etmediği kadar çok terliyordu. 1995-96 sezonu akıllara Efes Pilsen’in Koraç zaferiyle kazınsa da, Fenerbahçeliler için de mütevazi kadrolarıyla Efes’i devirecek raddeye gelmek fazlasıyla gurur kaynağı oluyordu.

 

Orhan İleri

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir