2020 yılına kadar Avrupa’nın en güçlü ligi olma hedefiyle yola çıkan Bundesliga’da Phoenix Hagen’in iflas edip lisansını kaybetmesinin ardından lig 17 takımla devam ediyor. Bu olayla birlikte Almanya’da geçtiğimiz sezon da tartışılıp sonuca bağlanamayan ligdeki takım sayısının 18’den 16’ya düşürülmesi önerisi yeniden tartışmaya açıldı. Öneriyi bu kez dile getiren kişi Bayern Münih başkanlığına yeniden seçilen Uli Hoeneß oldu.

 

Hoeneß’e göre 18 takımlı lig oyun ve organizasyon kalitesinin düşmesine neden oluyor, Bundesliğa’yı Hagen örneğinde olduğu gibi ekonomik açıdan riskli takımların ligin ortasında havlu atması riskine açık hale getiriyor.

Bayern Münih’in yanı sıra Brose Bamberg ve Alba Berlin gibi ligin üst sıralarına oynayan takımlarından Hoeneß’in önerisine destek gelirken pekçok takım öneriye karşı çıkıyor. Ligin küçülmesi kararına karşı çıkanlar Hoeneß’in bu öneriyi yapmasının asıl sebebinin Bayern Münih ve Brose Bamberg gibi takımların Avrupa kupalarında oynadıkları maçlar nedeniyle Bundesliga’da yorgun düşüp lider konumlarını koruyamayacak olmaları endişesi olduğunu dile getiriyor.

Mevcut durumda öneriyi destekleyen dört, öneriye karşı çıkan 12 takım bulunuyor ki bu da Uli Hoeneß’in bu savaşı kazanmasının zor olduğunu gösteriyor. Ancak Bundesliga tarihinde ilk defa bu sezon Almanya rekor sayıda takımla Avrupa arenasında mücadele ediyor ve sezon sonunda takımların yorgunluk durumu kararlarını gözden geçirmelerine neden olabilir.


Kaynak: Basketball In Germany

Onur Arpat

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir