A Milli Takım Koçu Ufuk Sarıca, CNN Türk’te Emre Tilev’in sunuculuğunu yaptığı haber bülteninde EuroBasket 2017 öncesi son durumu değerlendirdi. 

Takımın iyi bir durumda olduğunu vurgulayan Sarıca, hazırlık maçlarından memnun olduğuunu dile getirdi. Organizasyondaki tüm maçların değerli olduğunu sözlerine ekleyen deneyimli çalıştırıcı, “Yaklaşık kırk gündür çalışıyoruz. Hazırlık maçlarıyla birlikte son bölüme geldik. Bugünden sonra beş gün daha var. Hem çalışarak hem de toplantılarla bu süreci geçireceğiz. İyi durumdayız. Oyuncu arkadaşlarımızın istek, çalışmaları ve takımdaşlığı üst seviyede. Sonuçlar da iyi. Geliştirmemiz gereken şeyler var ama ben memnunum. Turnuvanın tüm maçları değerli. Her grup maçının sırlama açısından önemi büyük. Rusya maçının açılış karşılaşması olması ve direkt rakiplerimizden biri olması önemi arttırıyor. Halkımız, milli takımımızı her zaman destekliyor. O rüzgarı da her zaman verirler. Yine böyle olacağını düşünüyorum. Takımımızın oyunuyla birlikte tribün desteği de ev sahibi olmamız nedeniyle çok önemli. Sonuçta turnuva oynamak başka bir şey… Günlük maç oynuyoruz. Bazı sıkıntılarımız var ama bu saatte bunu konuşmanın bir anlamı ve faydası yok. Elimizdeki takımın çok kısa sürede takım olduğunu söyleyebilirim. Oyuncuların özverisi ve iyi niyeti de önemli. Oynayacağımız oyunla ve tribündeki destekle bu sıkıntıları avantaja getirmeliyiz. Özgüveni kazandıkça; yolda büyüyerek daha da iyi olacağımıza inanıyorum” dedi.

Takımın içinde bulunduğu değişim süreci hakkında da konuşan Sarıca, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkenin en iyi oyuncularıyla sahada olmak lazım. Ama geçmişte de bu tip sıkıntılar olabiliyordu. Biz zaten değişim sürecindeydik. Kısa vadede oynayacağımız bir şampiyona var. Resmin tümüne baktığımızda; ‘Keşke 4 ay beraber çalışabilsek ve aynı kadroda şartlar olsa’. Gelecek sene bu tarihlerde oynayacağımız maçlarda, yanı kadro olabilirse daha iyi olacağız. Bir şeyleri 40 günde oturtmak kolay değil. Ama ilk hazırlık maçımızla son maçımız arasında önemli farklar var. Önemli olan çalıştıklarımızı, konuştuklarımızı nasıl uyguluyoruz. Biz her zaten üstüne koyuyoruz. Bu bizi umutlandırıyor. Açılış maçına da önem veriyoruz. Kağıt üzerinde kimin kimi favori gösterdiği önemli değil. Turnuva sonunda farklı yerlere gelebiliriz. Çok büyük bir şehirde yaşıyoruz. Zannedersem herkes tatile gitmeyecek. Basketbol da tatile girmiyor. Ben yine de bir kez daha tekrar ediyorum; biraz daha alışkanlık olarak son gün, son dakikada tribünlerin dolacağına inancım sonsuz. Bu ekip takımdan ibaret değil. Basketbolu, başkanımızdan, antrenörüne, son adamına kadar basketbolu konuşan insanlarız… Her maçı kazanmak için elimizden geleni yapacağız.”

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir