2017 U20 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Top 16 zamanı geldi. Bugün oynanacak sekiz maç sonunda çeyrek finale çıkan ekipler belirlenecek.

Turnuvada yer alan Türkiye de Slovenya’yı yenerek çeyrek finale çıkma amacında. İlk olarak 2000’de düzenlenen organizasyonda Türkiye’nin 2012 ve 2013’te kazandığı iki bronz madalya ve 2000 ile 2007’de aldığı iki dördüncülüğü var. Slovenya’nın ise herhangi bir başarısı bulunmuyor.

Grup aşamasını bir galibiyet ve iki mağlubiyetle geçip grubunu dördüncü bitiren Türkiye’nin en çok dikkat çeken isimleri ise – istatistiksel olarak bakıldığında – Sevgi Uzun ve İnci Güçlü. 1997 doğumlu Uzun’un oyun kurucu ve 1999 doğumlu Güçlü’nün pivot pozisyonunda verdikleri katkılar Türkiye’nin çeyrek final için en büyük kozu olacak. Turnuvadaki üç maçta 14 sayı ortalama tutturan Uzun ve maç başına 7 ribaund çeken Güçlü, bu alanlarda takımın liderleri. Bu iki ismin dışında penetreleri ve ani skor patlamalarıyla fark yaratan guard Seda Deniz ve bir 3&D oyuncusu olarak öne çıkan forvet Derin Yaya da Türkiye’nin diğer önemli kozları.

C Grubu’nu üçte üçle kapatan Slovenya ise bu yaz EuroBasket 2017’de de yer alan iki oyuncusuna,  Annamaria Prezelj ve Larisa Ocvirk’e güveniyor. Altyapılarda Slovenya’ya birçok turnuvada hizmet veren 1997 doğumlu Prezelj; liderlik özellikleri, saha görüşü ve maç başına 20 sayı kaydedebilecek kadar kuvvetli skor yeteneğiyle dikkat çekmekte. Ocvirk ise 1.87’lik fiziğini özellikle forvetten getirdiği ribaund katkısıyla kullanarak rakip savunmaların başını ağrıtıyor.

Karşılaşma TSİ 18:15’te başlayacak ve FIBA’nın resmi YouTube sayfasından canlı yayınlanacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir