Portekiz’de düzenlenen 2017 FIBA U20 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda grup aşamasının son maçları oynanıyor. D Grubu’nda Sırbistan ile karşılaşan Türkiye sahadan 66-62 galip ayrılarak gruptaki ilk galibiyetini aldı.

Başa baş geçen ilk beş dakikanın ardından hücumda ritmini kaybeden ve Jovana Nogic’in üçlü tehdidi çevresinde şekillenen Sırbistan hücumuna çözüm üretemeyen Türkiye, 13-0’lık seriyle 10. dakikada 21-9 geri düştü. İlk çeyrek de 21-13 bitti.

Dünkü Rusya maçında ikinci ve üçüncü çeyreklerde dağılan Milliler bu kez tam tersi bir reaksiyon vererek mücadele etti. Savunmadaki agresifliğini düşürmeyen ve hücumda da topu iyi paylaşan Türkiye’de Sevgi ve İnci’nin sayıları farkı kapattı. Kısalarının topa baskısından güç alarak 16. dakikada 30-30‘luk beraberliği sağladı Türkiye. İkili oyun savunmasında geriye çekilme taktiğini orta mesafe şutlarıyla cezalandıran Sırbistan, buradan Nogic ve Bogicevic’in bulduğu sayılarla devre arasına 39-35 önde girdi.

Üçüncü çeyrekte yayın gerisinden yüksek yüzde tutturan Türkiye, Seda Deniz’in de devreye girmesiyle birlikte Sırbistan’a oranla sahada çok daha aktif bir görüntü verdi. Yarı sahayı çabuk geçen ve set temposunu da yükseltmeyi başarıp 27. dakika içerisinde 49-47‘lik üstünlüğü alan temsilcimiz art arda üçlüklerle farkı açtı ve son çeyreğe 57-51‘lik avantajla başladı.

Karar çeyreğinin ilk yarısında da aldığı rüzgarı koruyan ve üstünlüğünü çift hanelere taşıyan (62-51) Türkiye maçı burada koparamadı. İnci’nin mobilite ve ikili oyun savunması zaaflarını çok başarılı bir şekilde işleyen Sırbistan, Milica Bojovic’in üst üste isabetli şutlarıyla farkı kapattı. Bu bölümde panikleyen ve hücumda kötü kararlar veren Türkiye’nin boş hücumlarının dönüşünde bulduğu sayılarla farkı 38. dakikada indirdi Sırbistan: 65-62. Maç sonunda iki takım da karşılıklı hatalar yapınca karşılaşma Türkiye’nin 66-62‘lik galibiyetiyle sonuçlandı.

Maçın yıldızı (8/17) ile 21 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 2 top çalma üreten Sevgi Uzun olurken, İnci Güçlü’nün 14 sayı ve 12 ribaundu da galibiyette rol oynadı.

Sırbistan’da ise karşılaşmada 17 sayı, 4 ribaund, 6 asist ile oynayan Jovana Nogic sonucu değiştiremedi.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir