TOFAŞ Spor Kulübü

TOFAŞ Spor Kulübü

TOFAŞ Başantrenörü Orhun Ene, bugün Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu 12. Ulusal Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi’nde öğrencilerle bir araya geldi.

Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu’nun düzenlediği panelde öğrencilerle bir araya gelen Orhun Ene, Türk sporu ve gelişimi hakkında önemli bilgiler verdi. Her organizasyonun bir hedefi olduğuna değinen deneyimli çalıştırıcı, kendisinin ise en büyük hedeflerinden birinin genç oyuncuları yetiştirerek Türk basketboluna armağan etmek olduğunu söyledi. 

Antrenör olarak bu noktada önemli bir sorumluluk aldıklarının altını çizen Ene: ”Oyun içerisindeki kırılma anlarında oyuncuların doğru kararlar alması gerekiyor. Oyuncuların iki özelliği karşılaşmalarda ön planda. Biri kendisine pozitif ve negatif görüşler bildiren içbenliği ile sahip olduğu ruhsal durum, diğeri ise yalnız antrenmanlardaki yaptığı işe konsantre olan ve kaygılarından uzaklaşan bir yapı. Antrenörün ikinci kişiliğe yönlendirmesi gerekiyor. Oyuncudan bu noktada kaygılarından uzak bir şekilde performansından en üst düzeyde verim alabildiğiniz süreçte antrenörlüğünüz başlıyor.” diye konuştu.

A Milli Basketbol Takımı Başantrenörlüğü için kendisine teklif gelmesinin hatırlatılması üzerine tecrübeli çalıştırıcı, A Milli Takım’ı reddetmek gibi bir şeyin hoş karşılanamayacağını ve kendisinin de bu teklife red cevabı vermediğini dile getirdi. Ene: ”Fakat kendi kulübüme vermiş olduğum bir söz var. Bu sadece sportif başarılar açısından değil, TOFAŞ’ın Türk basketbolunda bir model olacağını düşünüyorum. Kulübümüzün bu noktada birçok projesi var. İkisini bir arada yürütebileceğimi söyledim, onlar bunu istemedi.” açıklamalarında bulundu.

Antrenör mesleğinde Avrupa’da ve ülkemizde farklılıklar olduğuna değinen Orhun Ene: ”Bugün ülkemizde 50 milyon antrenör var. Aldığımız her karar sorgulanıyor, aslında sporun güzel yanlarından biri de bu. Çünkü antrenörün aldığı her karara karşı bir fikir yürütebiliyorsunuz” dedi. Başarılı çalıştırıcı ABD’deki NCAA modeline de değinirken: ”Ülkemizde de bu tip bir model uygulanabilir. Tam profesyonel olmasa da yarı profesyonel olarak basketbol üniversiteler arasında yaygınlaşmalı, bu durum Türk basketboluna da oldukça fazla fayda sağlayacaktır.” dedi.

Konuşmada Türk antrenörlere yeterli destek verilmediğine de değinen Ene: ”Bugün ligdeki 16 takımda sekiz yerli, sekiz yabancı antrenör görev yapıyor. Öncelikli olarak biz, kendi içerimizden çıkan antrenörlerimizi desteklememiz lazım. Şu an böyle bir desteğin olduğunu düşünmüyorum” dedi. Mili Takım’da devşirme konusuna dair de konuşan Orhun Ene: “Neden yerli oyuncu yetiştirilmiyor?” sorusunun sorulması lazım. Yabancı sayısının çok olduğu ülkeler baktığınızda başarı konusunda da sıkıntılar yaşıyor. Alt liglerde genç oyuncularımızın daha fazla şans bulması lazım.” ifadelerini kullandı.

Ziyaret sonunda Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu Başkanı Anıl Bayrak, Orhun Ene’ye katılımlarından dolayı plaket takdim ederken; Ene de Bayrak’a TOFAŞ Basketbol Takımının formasını hediye etti.

Dilara Durmuş

İletişim: dilara-durmus@hotmail.com * dilaradurmusssss@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir