Röportaj: Osman Ertorer, TrendBasket


Golden State Warriors dün gece Brooklyn Nets’i zorlanmadan 112-95 mağlup etti. Maçın öncesinde, Nets oyuncusu Luis Scola ile Arjantin Milli Takımı, EuroLeague ve gelecek planları üzerine konuştuk.

Güncel olaylarla başlayalım. Şu ana kadar sezon senin için nasıl gidiyor? Takım olarak All-Star arasının ardından daha yüksek bir galibiyet yüzdesi bekliyor musunuz?

Tabii ki de olmasını düşündüğümüz gibi gitmiyor ancak böyle oldu. Sezonu güçlü bitirmenin bir yolunu bulmak zorundayız.

Spurs için – ve Manu Ginobili ile birlikte – oynamadın ancak burada saygı duyulası bir kariyerin var. NBA’de birlikte oynadığın en iyi oyuncu kim?

Birçok harika oyuncuyla oynama şansı buldum. Manu, tabii ki de, onlardan biri.([NBA’de) Tracy McGrady, Yao Ming, kariyerinin sonundaki Dikembe Mutombo, Kyle Lowry, Paul George ile oynama şansı buldum. Yani, çokça iyi oyuncuyla birlikte oynama fırsatına sahiptim.

2002’de draft edilsen de NBA’e gelmeden önce beş yıl bekledin. Bu, Baskonia’yı daha başarılı kılmak istemenden ötürü müydü? Yoksa kendini lige hazır mı hissetmedin?

İlk birkaç yılda hazır olduğumu hissetmedim. Onlar da benim hazır olduğumu hissetmedi. Bundan sonra gerçekten gelmek istedim fakat farklı durumlar bunu biraz zorlaştırdı ve birkaç yıl daha beklemek zorunda kaldık. İlk birkaç yılda hazır olmadığımı söyleyebiliriz.

Argentinian guard Emanuel Ginobili (2dR) celebrates during the Men's Preliminary Round Group A basketball match Argentina vs Lithuania at the London 2012 Olympic Games , on July 29, 2012 in London. AFP PHOTO /MARK RALSTON (Photo credit should read MARK RALSTON/AFP/GettyImages)

Argentinian guard Emanuel Ginobili (2dR) celebrates during the Men’s Preliminary Round Group A basketball match Argentina vs Lithuania at the London 2012 Olympic Games , on July 29, 2012 in London. AFP PHOTO /MARK RALSTON (Photo credit should read MARK RALSTON/AFP/GettyImages)

Arjantin futbol yıldızlarıyla biliniyordu ancak senin de bir parçası olduğun altın jenerasyon dünya çapındaki birçok basketbol hayranını Arjantin’e bağladı. Ayrıca, takım arkadaşı olarak güçlü bağlarınızın ipuçlarını veren birçok hikaye var. Bunlardan biri, Spurs Genel Menajeri R.C. Buford’ın takım yemeklerinizden birine denk geldikten sonra, “Onlar etrafımdaki en iyi takım.” demesi. Bu arkadaşlığın sırrı nedir?

Yani bilmiyorum. Beraber büyüyen bir grup genç adamın iyi geçinmiş, farklı pozisyonları oynayabilmiş ve sahada birbirini çok iyi tamamlamış olmasıyla alakalı. Diğer takımlar zorlanırken yeniden yapılanıp, bir sonraki adımlarını çözmeye çalışırken kazanmış bulunduk. Doğru zamanda geldik ve herkesin imkansız olarak düşündüğü bazı şeyleri yapabildik.

O jenerasyonun birçok oyuncusu şu an 35 yaş ve üstünde ancak halen en üst seviyede oynuyorlar. Sen, Manu, Nocioni, hatta geçen ay emekli olan Prigioni bunun örnekleri. Sizi bu seviyede tutan nedir?

Her durum farklı tabii ki ancak jenerasyonun sadece iyi basketbol oynamadığını, ayrıca saha dışında çok zeki olduğunu düşünüyorum. Doğru kararlar verdik, bedenlerimize iyi baktık ve çok akıllıydık. Bence bunlar işe yaradı.

Arjantin basketbolunun geleceği ile ilgili düşüncelerin neler? Gelecekte yönetici bir rol alma veya milli takımın koçu olma planların var mı?

Koçluk yapacağımı düşünmüyorum. Fakat (yönetici rol almayı da) bilemiyorum.

EuroLeague’i takip ediyor musun? Hangi takımlar Final Four ve şampiyonluk adayların?

EuroLeague’i biraz takip ediyorum, çok fazla değil ama. Tabii ki benim takımım Baskonia, beraber büyüdüğüm takım. Onları destekliyorum. Bir şampiyonluk favorisi belirleyecek kadar çok izlemiyorum EuroLeague’i.

Osman Ertorer

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir