Röportaj: Sergen Kumas, TrendBasket

Çeviri ve düzenleme: Kemal Rutkay Özcan, TrendBasket


Indiana Pacers ile Philadelphia 76ers arasında çarşamba sabahı oynanan playoff adına önem teşkil eden maç, Indiana’nın 101-98’lik üstünlüğüyle bitti. Maçın öncesinde Indiana’nın Litvanyalı forveti Domantas Sabonis TrendBasket’e konuştu.

 

Domantas, buraya Kasım ayında gelmiştiniz ve çok yakın geçen maçı 121-110 kaybetmiştiniz. Buraya şimdi geri geldiniz ve sezon neredeyse bitecek; playoff dönemi birkaç hafta uzakta. Indiana’yı ve Philadelphia’yı sadece iki maç ayırıyorken, senin ve takımın bu akşamki zihin yapısı nasıl?

Zihniyetimiz sadece çıkıp oynamak. Çok önemli bir maç. Sezonun sonuna doğru kalan maçlar playoff pozisyonlarını belirliyor; o yüzden buraya gelip galibiyet almak çok önemli. Normal sezon serisinde 1-1 berabereyiz ve bu eşitliği kendi lehimize bozmak güzel olurdu. Çok yetenekli bir takım olduklarını biliyoruz. Zor bir maç olacak. Burada zorlu bir atmosfer var ve çıkıp, galibiyeti almak adına en iyimizi ortaya koymaya çalışmalıyız.

EuroLeague’de, İspanya Ligi’nde ve iki sene de Gonzaga’da oynadın. Bir karşılaştırma yaptığında, sence hangi durum seni NBA’e daha iyi hazırladı?

Her tecrübemden ufak ufak bir şeyler kaptığımı düşünüyorum; sadece yaşadıklarınızdan bir şeyler öğrenebilirsiniz. İspanya’da, EuroLeague’de ve Gonzaga’da bugün olduğum oyuncuya dönüşmeme yardım edecek farklı şeyler öğrendim. O fırsatlar için oldukça müteşekkirim.

USA TODAY Sports

USA TODAY Sports

17 Mart itibarıyla, Sabonis oynadığı 66 maçta ortalama 24.7 dakika süre alıp; 11.7 sayı, 7.9 ribaund, 2 asist üretti.

İspanya Ligi’nde oynamışlığın var ve Luka Doncic taslak draftların zirvelerinde dolaşıyor. Son baktığımda DeAndre Ayton’ın hemen arkasında, ikinci sıradaydı. Onunla ilgili ne düşünüyorsun? Sence NBA’de takımın merkezi bir oyun kurucu olacak yeteneğe sahip mi?

Tabii ki de. O çok yetenekli. Avrupa’daki en iyi genç oyunculardan biri. Önümüzdeki yıla hazır olduğunu düşünüyorum. Bence harika bir yıl geçirecek. Çok çalışkan bir çocuk ve sadece kazanmak istiyor.

Son bir soru: İspanya’daki, Malaga’daki taraftarlara bir şey söylemek ister misin?

Bana verdiğiniz her şeyden ötürü mutluyum; harika bir fırsattı. Orası benim ikinci evim, çokça arkadaşım ve ailem orada. Umarım kısa süre içerisinde geri dönebilirim.

Sergen Kumas

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir