Golden State Warriors Koçu Steve Kerr, son bir senedir medyanın en renkli malzemesine dönüşen LaVar Ball ve Ball Ailesi için bazı yorumlarda bulundu.

Başarılı basketbol adamı özellikle ESPN’in yayınında yoğun olarak yer verdiği Ball Ailesi’ne ve medyaya bakış açısını şu sözlerle anlattı:

Şu anda yaşadığımız dünya bu. ESPN’i düşünüyordum ve 100 kadar kişiyi işten çıkardılar, emin değilim. Geçen yıl içerisinde kaç kişiyi çıkardılar? Yüzün üstünde, çoğu da gerçekten yetenekli NBA muhabirleri. Yani bu bir ESPN yargılaması değil, her şeyden ziyade toplumsal bir durum. Maçı işlemekten sansasyonelleştirilmiş haberlere doğru gidyoruz. Haber de değil aslında. Tamamen saçmalık. Ama bu saçmalığı sim ve kurdeleyle paketlerseniz, insanlar bunu izleyecektir.

Bu yıl medyadan bazı insanlarla konuştum, ‘Neden bu adamın haberini yapmak zorundasınız?’ dedim. Onlar da, ‘İstemiyoruz ama patronlarımız reytingler ve okuyucu sayısından ötürü bunu yapmak zorunda olduğumuzu söylüyor.’ dediler. Sanıyorum ki Litvanya’da bir yerlerde, LaVar Ball kahkaha atıyor. Belli bir sebebi olmaksızın insanlar onun elini güçlendiriyor; onun NBA’in Kardashian’ına dönüşmesi sebebi dışında tabi. Bu satıyor ve bu, politikada, eğlence sektöründe ve şimdi de sporda doğru. … Oyuncularımın kaçının ailelerinin evde muhtemelen, ‘Benim çocuğumu oynatmalı’ diye düşündüğünü biliyor musunuz? Ve yine de onun yüzüne mikrofon doğrultuyoruz çünkü reyting getiriyor. Kimin umrunda bilmiyorum ama insanlar umursuyor. Yoksa ESPN, gerçekten kıymetli makaleler yazan insanları işten çıkarttığı bir zamanda, muhabirlerini Litvanya’ya göndermek için para harcamazdı. Ethan Strauss ve Marc Stein gibileri işten çıkarıldı. ESPN’i kınamıyorum. Bu, toplumsal bir sorun. Uzun yıllardır devam eden bir şey bu ve bence, şimdi de sporu işgal ediyor.

 

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir