İlk olarak 1988’de düzenlenmeye başlanan Fransa Liderler Kupası’nın 20. senesinde şampiyon Monaco oldu. Monaco, finalde ASVEL’İ 95-91 yenerek bu turnuvadaki ikinci zaferine uzandı.

Karşılaşmaya hücum anlamında keskin bir başlangıç yapan ASVEL, Hodge ve Dragovic’in önderliğinde erken bir üstünlük yakaladı. Son bölümde çift haneli üstünlüğe de ulaşan Lyon ekibi, ilk çeyreği 28-19 önde kapattı. İkinci çeyrekte ise tam tersi bir senaryo izledik. Rakibini bolca faul yapmaya zorlayan Monaco, Jamal Shuler ve Dee Bost ikilisiyle farkı eritti. Başa baş giden ikinci çeyreğin sonunda ASVEL, devre arasına 48-46 üstün girmeyi bildi.

Hücumların konuştuğu maçın ikinci yarısında ise iki takım da bu anlamda sahaya çok başarılı bir performans koydu. Zach Wright’ın da kıpırdanmasıyla birlikte oyunda kalan Monaco, ASVEL’in çeyrek ortasındaki 8-0’lık serisine engel olamadı. Yine de yılmayan Monaco, son çeyreğe 70-66 geride girdi. Karar çeyreğine damga vuran oyuncu Sergii Gladyr’di. Bu çeyrekte 17 sayı kaydeden Gladyr’in önderliğinde maçta ilk kez ASVEL’e sekiz sayılık bir fark atan Monaco, karşılaşmayı da 95-91 kazandı.

Karşılaşmada 17’si son çeyrekte olmak üzere 22 sayı, 1 ribaund, 2 top çalma kaydeden Sergii Gladyr, finalin en değerli oyuncusu seçildi. Dee Bost‘un 22 sayı, 5 asistlik performansı da Monaco’nun bu tarihi başarısında kilit rol oynadı.

ASVEL cephesinde ise Walter Hodge ile Nikola Dragovic’in 18’er sayısı Yeşiller’e ikinci kupa şampiyonluğunu getiremedi.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir