NCAA Erkek Basketbolu hayranlarının çoğunun hiç duymadığı bir isim NBA Draft’ına adını yazdırdı. Amerika’da lise mezunu olduktan sonra 1 yıl daha oyuncular isterlerse kendilerini geliştirip kolej basketboluna hazırlama fırsatı buluyorlar. Hamidou Diallo, Putnam Science Academy adlı okulda okul tarihinin en skorer oyuncusu olmasının ardından 1 yıl daha okulda kalacağını belirtmişti. Kentucky, UCONN, Syracuse, Kansas ve Duke gibi ekol üniversitelerden teklifler gelmesine rağmen acele etmeyerek lisede son yılında da kendini hazırlayacağını söylemişti.

Ekstra oynayacağı sezonun ortasında plan değişikliğine giden Hamidou, Kentucky Wildcats ekibine imza attı ve dönem arası kampüse yerleşti. Takımla birlikte sezonun ikinci yarısını geçiren Hamidou, takımla birlikte idmanlara çıktı ancak maçlarda oynamadı. Her gün Fox ve Malik Monk gibi yıldız oyunculara karşı oynayarak kendini daha da geliştiren Hamidou, NBA Draft’ına katılarak kendi durumunu görmek istediğini belirtti. Diallo “NBA’de oynamak çocukluk hayalimdi. Kentucky’e gelmemin nedeni de beni sonraki seviyeye hazırlayacak en iyi okul olduğunu düşünmemdi. 4 ay boyunca inanılmaz geliştim ve NBA takımlarının gözünde yerimi görmek istiyorum. Herhangi bir menajer tutmayacağım, bu yüzden seneye yine kampüste olabilirim” açıklamasını yaptı. Kentucky koçu John Calipari ise “Mükemmel atletik yeteneklere sahip olan, savunmada rakibine nefes aldırmayan ve çemberde patlayıcı güce sahip olan bir oyuncudan bahsediyoruz. Ona yardım etmek bizim için bir gurur” dedi.

Mayıs 9-14 arasında gerçekleşecek Draft sonrası 10 gün içinde (Mayıs 24) Hamidou Diallo’nun NBA ya da NCAA ile ilgili kararı vermesi gerekiyor. Diallo, bu sezon NBA Draft’larına katılan 6. Kentucky oyuncusu olacak. Adebayo, Briscoe, Fox, Monk ve Humphries NBA Draft’ına adlarını yazdırmışlardı. NBA oyuncuları yetiştirmekten bıkmayan Calipari, Kentucky’e geldiğinden beri (2009-2010) tam 28 oyuncuyu NBA’ye gönderdi.

Yunus Emre Demirkol

Amerika'da lise okumuş tam bir basketbol tutkunuyum. İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce Endüstri Mühendisliği Öğrencisiyim. Amerika'da canlı izlediğim oyuncuları NCAA Basketball liginde izlemek bana büyük keyif veriyor ve ben de NCAA, NBA ile ilgili haberler yapıyorum. İletişim: demirkolyunusemre1@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir