EuroLeague ve FIBA arasında takvim tartışması sürerken, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve altı federasyonun bir araya geldiği toplantı kararları FIBA tarafından açıklandı.

Kasım ayında oynanacak Dünya Kupası elemeleri için, EuroLeague’de yer alan birkaç oyuncunun millî takımlarına katılmayacaklarını açıkladıktan sonra bugün toplanan FIBA Avrupa federasyonları EuroLeague için sert bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“EuroLeague organizasyonlarında takımları bulunan FIBA Basketbol Federasyonları (Almanya, Yunanistan, İsrail, İtalya, Litvanya, Rusya, Sırbistan, İspanya ve Türkiye) FIBA 2019 Dünya Basketbol Şampiyonası Elemeleri’ne ilişkin konuları görüşmek üzere bugün bir araya geldi.

Dokuz federasyon, aşağıda yazılan altı madde ile ortak bir açıklama kararı almıştır.

  • Basketbol camiasının bir arada kalması ve basketbol sporunu iyileştirmek ortak hedefi için birlikte çalışması gerekmektedir.
  • Kulüp ve milli takım turnuvaları, 2003 yılına kadar basketbolda yapıldığı şekilde ve günümüzde diğer sporlarda olduğu gibi yıl boyunca bir arada düzenlenebilir.
  • Euroleague Basketball’ı çift maçlı haftaların takvimini değiştirerek milli takımlara yaptığı saldırıdan ötürü kınıyoruz. Yaptıkları bu saldırı, millî takımların varlığını tehlikeye atmakta, FIBA Dünya Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’na kalma şanslarını zor sokmaktadır. Millî takımlar, basketbolun lokomotifleri olmaya devam etmelidir.
  • Euroleague Basketball’ın Avrupa Komisyonu’na yönelik “Bir kulübün oyuncuları FIBA ya da ulusal federasyonların kuralları uyarınca millî takımları ile birlikteyse, kulüp tarafından hiçbir ihlal yapılmayacaktır.” şeklindeki yazılı ifadesini tanıyor ve Euroleague Basketball’ı oyuncular için bariz bir engel oluşturan EuroLeague takvimini düzenleyerek Kasım 2016 ayında verilen bu kendi taahhütünü uygulamaya sokmaya davet ediyoruz. 
  • Ulusal Şampiyonalarımızda yer alan takımlara hakları olduğu kadar yükümlülükleri olduğunu da hatırlatırız. Doğrudan veya dolaylı biçimde oyunculara baskı uygulayan tüm kulüpleri kınıyoruz.
  •  Millî takım oyuncuları için uygun olan en iyi koşulları sağlamaya devam edeceğiz.”

Yunus Emre Ak

Gmail: yunusemreak74.yea@gmail.com Twitter: @bdyunusemre11

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir