Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin altıncı haftasında Darüşşafaka’nın konuğu Fenerbahçe Doğuş’tu. Olaylı ve heyecan içinde geçen mücadele Daçka’nın 84-78’lik üstünlüğüyle bitti.

Darüşşafaka’nın ilk beşi: Scottie Wilbekin-Okben Ulubay-James Bell-JaJuan Johnson-Michael Eric

Fenerbahçe Doğuş’un ilk beşi: Brad Wanamaker-Kostas Sloukas-Luigi Datome-Ahmet Düverioğlu-Jan Vesely

Karşılıklı basketlerle açılan mücadelenin ilk dört dakikası 7-7 geçildi. Michael Eric’i pota altında iyi kullanan Daçka’ya Wanamaker’ın etkili oyunuyla cevap veren Fenerbahçe, çeyreğin ikinci yarısında Darüşşafaka kısalarına hareket alanı tanımazken, 6-0’lık seriyle sekizinci dakikada 18-13 öne geçti ve çeyreği de 18-15 üstün tamamladı.

İkinci çeyreğe 7-0’lık bir seriyle giren Darüşşafaka, Wilbekin’in sayılarıyla 22-18‘lik üstünlüğü ele geçirdi. Fenerbahçe savunmasına karşı çembere hareketlenerek faul alan ev sahibi ekip, rakibinin iki sahada yaptığı basit hataları değerlendirerek farkı sekize çıkardı: 26-18. Fenerbahçe savunması Daçka kısalarına guard’larından yardım getirerek rakip hücumu bir nebze bozmayı başardı ve Sloukas’ın hücumda perde çıkışlarındaki penetreleriyle de sayı şansı elde etti. Orta bölümdeki konuk ekip serisi skoru 29-26‘ya getirdi. Takip eden bölümde kritik dış şut isabetleri bulan ve kısa beşe dönerek tam saha baskıya geçen Daçka, 19. dakikada üstünlüğünü 38-32‘ye taşıdı. Jan Vesely’nin devrenin sonlarına doğru oyundan atılması ve akabinde gelen serbest atışlarla çit haneli farklar görüldü: 42-32. Devre arasına 45-33‘lük skorla girildi.

Bire bir savunmada yenilmeyip, alçak posta ve çembere yapılan topsuz koşuların pas kanallarını da kapatan Fenerbahçe, savunmasından aldığı enerjiyle 7-0’lık bir seri yakaladı ve 12. dakikada farkı beşe indirdi: 45-40. Sloukas-Melih-Nunnally-Wanamaker dörtlüsünü aynı anda oyunda tutan Koç Obradovic, bu yolla sahayı açarken mobil bir kimliğe büründürdü takımını. Sahayı enine paslarla kat edip boş şut arayan Daçka, bitme 04:57 kala alınan televizyon molasına 50-46 önde girdi. Tepedeki ikili oyunları oyun kurucularına ters eşleşmelere sokmak için kullanıp, penetrelerle sayı bulan Fenerbahçe, son bir buçuk dakikaya girilirken skoru 54-53‘e çekti. Çeyrek sonunda savunmada vites artıran yeşil beyazlı ekip, kaçan çokça serbest atışa rağmen karar çeyreğine 59-54 üstün başladı.

Karar çeyreği, maçın mental yoğunluğuna paralel şekilde başladı. Takımlar kolay basket üretmekte zorlanırken, Datome’nin üçlüğüyle skor 62-60‘a geldi. Forvetten çembere ataklarını sürdüren Daçka’ya karşı Sloukas’ın basketfaulü ile bitime altı dakika kala 65-64 öne geçen Fenerbahçe, rakibinin sıkça serbest atış çizgisine gitmesiyle birlikte skorda önde kalmasını engelleyemedi. Oyunun temposu çalınan fauller nedeniyle aksarken, Wanamaker’ın devreye girdiği bölümde Birleşik Amerikalı oyuncunun üçlüğüyle bitime iki dakika kala skor 74’te eşitlendi. Wilbekin’in bir sonraki pozisyondaki üçlüğü Daçka’nın yardımına yetişti. Son 38 saniyesine 79-78‘lik skorla girilen maçta Wilbekin’in bitime 16 saniye kala attığı üçlük maçı kopardı: 84-78.


Maçın istatistikleri için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir