Turkish Airlines EuroLeague’de Play-Off Turu’nun ikinci karşılaşmasında son şampiyon CSKA Moskova, evinde Saski Baskonia’yı konuk etti.

İlk maçta Baskonia’nın iki uzunlu beşlerinin özellikle ikinci yarıda boyalı alanı iyi kapatması sonucu ritmini kaybeden CSKA, köşeleri kullanarak buna çözüm üretti. Karşılaşmaya ikili oyunları köşedeki şutörlerle bitirerek ve Nikita Kurbanov’un penetreleriyle başladı ev sahibi. Öte yandan Sito Alonso da ilk maçtaki iki uzunlu beşlerinden vazgeçmedi. Yüksek skor ve yüksek tempo kalıplarını ilk çeyrekte yansıtan iki ekibi bu bölümde ayıran faktör top kayıpları oldu. Shengelia-Voigtmann ikilisine ek olarak, Chase Budinger’dan da verim alan Baskonia’nın topun değerini bilememesi CSKA’nın koşmasına zemin hazırladı. İlk maçtan gelen hücum ribaundu üstünlüğü ve boyalı alandaki boğucu savunma da Rusya ekibi adına değişmedi.

Ne var ki ikinci çeyrekte momentum bu maçta da değişti. Khryapa ve Kurbanov ile merkezdeki pivotu destekleyerek pivotun kısalarla bire bir kalmasını önleyen CSKA’nın riske ettiği yay gerisi, Baskonia’nın kullandığı nokta oldu. İçten dışa yapılan paslardan gelen dış şutları yüksek yüzdeyle değerlendirerek 15. dakikada 33-28 öne geçti konuk ekip. Hem içeriden hem de dışarıdan tehdit teşkil eden Budinger ile Kim Tillie’nin zor anlar yaşattığı CSKA, bu bölümde hücumda da ritmini kaybetti. Kaçan atışlar sonrası düzenden çıkan rakibine bir yumruk daha vurma imkânı, Baskonia’nın top kayıpları yüzünden gerçekleşmedi. Dimitris Itoudis’in öğrencileri boyalı alanda yaşanan problemi perimetredeki baskı ve uzunların ikili oyunlarda dışarı açılmayarak pas kanallarını zorlaması sayesinde aşabildi. %50 şut yüzdesine karşın 12 top kaybıyla devreyi tamamlayan Baskonia, ikinci yarı için önemli bir avantajı kaçırmış oldu.

euroleague.net

euroleague.nets

İkinci yarının Nando De Colo’nun kenarda olduğu ilk yarısında farkı 14’e kadar çıkardı CSKA: 58-44. Teodosic’in bu serideki ana savunmacıları Shane Larkin ve Rafa Luz’a fizik üstünlüğü sağlaması Rusya ekibinin durdurulmasını zorlaştırdı. Sırp oyun kurucu 20.-25. dakikalar arasında 13 sayı üretti. Aaron Jackson’ın da verdiği katkılarla oyunu tam anlamıyla kontrol etti CSKA. Alçak postun Baskonia adına kullanılamaması da ilk maçtan gelen taktiksel avantajı yok etti ve konuk ekibin üretimi bireysel becerilere kaldı. Bu noktada Vitaly Fridzon’un önemini vurgulamadan olmaz. Topa baskıyı Jackson ile gerçekleştiren ve hücumda sahayı açan Fridzon’un da bulunduğu, üç guard’lı CSKA beşleri maçı rahatça kazanmaya doğru gidiyordu.

Ancak Baskonia’nın maçta kalmasını sağlayan savunma oldu. Laprovittola-Blazic-Hanga-Tillie-Diop beşiyle oyuna direnç koyan Bask temsilcisi gelen ekstra üçlüklerin de yardımıyla maçta skor anlamında kopmadı.

11 sayı farkla (69-58) karar çeyreğine giren CSKA’dan artık kendileriyle özdeşleşen krizlerden birine tanık olduk. Adam Hanga’nın ilk hücum opsiyonu olduğu beşe tutunan Alonso’nun ekibi, Laprovittola’nın ateşlediği topa baskı ve agresif show-up’lar ile rakibini kaosa sürüklemeyi amaçladı. Teodosic’in kenarda, De Colo’nun faul probleminde olmasından ötürü Jackson-Higgins ikilisine sığınan CSKA’nın penetreleri Ilimane Diop’un çabuk ayakları ve uzun kollarına takıldı. Konuk ekip orta bölümde farkı 6-7 seviyesine indirecek kritik atışları kaçırdı. Baskonia’nın sertliğiyle eşleşebilmek için Jackson-Higgins-Kurbanov-Khryapa-Augustine beşine dönen Itoudis’in Hines’ı son bölüme kadar kenarda tutması ilginç bir detay oldu. Augustine’i bire bir opsiyonu olarak değerlendiren CSKA’nın maçı soğutma çabaları Beaubois ile Larkin’in performanslarına takıldı. Daha sonra beş faulle oyundan çıkan De Colo ile üzerine top aldırmama savunması yapılan Teodosic’in uzun süre kenarda kalmasıyla krize giren CSKA, Voigtmann’ın da olumlu katkılarıyla tedirgin bir havaya büründü. Bu anlarda gelecek tribün desteğinden mahrum olan Rusya ekibi, bitime 12 saniye kala savunmada Steven Gerrard gibi kayan Teodosic’in yanından üçlüğü gönderen Beaubois ile skorun 82-82’de eşitlendiğini gördü.

euroleague.net

euroleague.net

Bu noktada CSKA’yı kurtaran isim Kyle Hines idi. Bitime iki dakika kala yaptırdığı basket faulle farkı yediye çıkaran (80-73) ABD’li uzun, fark kapansa da son topta aldığı hücum ribaundu ve faulle takımına 84-82’lik galibiyeti getirdi.

CSKA’nın kulüp kültürünün artık bir parçası haline gelen son çeyrek krizlerinin bir başka örneğinin görüldüğü maçta Baskonia’nın hataları ve maç sonu oynama tecrübesinin azlığı serinin İspanya’ya 2-0 ile gitmesine sebep oldu.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir