9-18 Ağustos tarihlerinde Bosna Hersek’te düzenlenecek olan FIBA U16 Şampiyonası’nda Kosova Milli Takımı siyasi engellere takıldı.

Bugün Bosna Hersek’te başlayan FIBA U16 Avrupa Şampiyonası’nda sahada olması beklenen Kosova Milli Takımı vize verilmediği için sahaya çıkamadı. RadioSarajevo.ba‘nın haberine göre Bosna Hersekli yetkililer Kosova’nın vize başvurusunu zamanında yapmadığını bildirdi. Bunun yanı sıra Bosna Hersek Basketbol Federasyonu’nun da Kosova Milli Takımı’nın katılımına onay vermediği iddia edildi.

Kosova Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Elvira Dushku konu ile ilgili açıklama yaparken,

“Gerekli belgelerin tamamını Bosna Hersek Basketbol Federasyonu’na yollamamıza rağmen, nihayet Salı günü Üsküp’teki Bosna Hersek Büyükelçiliği’ne gitmemiz için yeşil ışık yakıldı. Bir şeylerin yolunda gitmediğini FIBA’ya bildirmemizle beraber FIBA da hem federasyon hem de Bosna Hersek Dış İşleri Bakanlığı’na konuyla ilgili baskı yapmaya başladı. Ekibimiz iki gündür Üsküp’te bekliyor fakat henüz vizelarımız verilmedi.

FIBA bütün bu olanlara çok kızgın ve vize için gerekli yasal gerekliliklerin yerine getirildiğinin ve bu kararın tamamen politik sebeplerden kaynaklandığının farkında. Fakat bu olayın sporla herhangi bir ilgisi olmaması ve tamamen politik sebeplerden kaynaklanması sebebiyle biz daha da şaşkın ve çaresiziz.

Oyuncularımız ve teknik ekibimiz aylardır bu şampiyona için çalışıyorlar, bu yüzden çaresizliği tarif etmek daha da zor.

FIBA önümüzdeki saatlerde takımımızın Bosna Hersek’e gidip gidemeyeceği konusunda nihai kararın önümüzdeki saatlerde bize bildirileceğini aktardı,” 

ifadelerini kullandı.

Kosova vize krizi yaşanmayıp Bosna Hersek’e gelebilseydi, bugün ev sahibi ekiple D Grubu ilk maçında karşılaşacaklardı. Konuk ekibin turnuva ile ilgili geleceği belirsizliğini korurken konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklama yapan FIBA Europe yetkilisi Sinan Taze, 

“Şu an sahadayım ve bu durum beni çok üzüyor. Son ana kadar Kosova takımının buraya gelebilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

Kaynak: basketbolli.com

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir