Beşiktaş Sompo Japan, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nin on dördüncü haftasında Fenerbahçe Basketbol’u Akatlar Spor Salonu’nda konuk etti. Fenerbahçe, ilk yarısını 45-39 geride kapattığı karşılaşmadan üçüncü çeyreğin ikinci bölümünde yakaladığı takım ivmesi ve Bobby Dixon’ın da yadsınamaz bireysel katkısıyla 79-76 galip ayrılarak Spor Toto Basketbol Süper Ligi’ndeki on ikinci galibiyetini elde etti ve liderlik koltuğuna oturdu. Ayrıca sarı lacivertliler Beşiktaş Sompo Japan’ın 2016717 sezonunda Akatlar Spor Salonu’nda yakaladığı yenilmezlik serisine son vererek rakibine iç sahadaki ilk yenilgisini tattırdı.

Karşılaşmaya Earl Clark’ı boyalı bölgede etkili kullanarak başlayan Beşiktaş Sompo Japan, oyunun organizasyon liderliğini Michael Thompson’dan ziyade Michael Roll’e teslim etti. Başarılı sporcunun ikili oyunlardaki doğru yönlendirmeleri neticesinde hücum akışını sürdürülebilir kılan siyah beyazlılar karşısında ise Fenerbahçe, hafta içi EuroLeague’de oynanan Olimpia Milano karşılaşmasıyla parkelere dönen (resmi olarak) Bogdan Bogdanovic önderliğinde basketbol felsefesini parkeye yansıtmaya çalıştı. Sırp basketbolcunun hücumdaki tercihleriyle oyununu şekillendirmesine karşın boyalı bölgede Ekpe Udoh’u aşina olunan verimlilikte kullanmayı başaramayan sarı lacivertliler, rakibinin çember savunmasındaki egemenliğine engel olamadı.

Kaptan Muratcan Güler’in yerine oyuna giren D.J. Strawberry’nin çembere atak ettiği pozisyonlar neticesinde hücum repertuvarını genişleten Beşiktaş Sompo Japan, Fenerbahçe’nin büyük oranda Gigi Datome kaynaklı olmak üzere topsuz forvet savunmasına yaşadığı zaafı iyi değerlendirerek ivmeyi elinde tutmayı bildi. Jan Vesely’nin savunmada Earl Clark karşısında yaşadığı problemlere karşın hücumda takımına kazandırdığı hareketlilik en azından skor bağlamında dengenin bozulmamasını sağladı ve ilk on dakikalık bölüm 21-21 eşitlik ile geçildi.

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

İkinci çeyrekte ise bençlerin oyunda yarattığı etki Koç Ufuk Sarıca’nın ekibi adına olumlu anlamda fark yaratılmasını sağladı. Çeyreğin bir aralığında Sertaç Şanlı ve Şafak Edge’den de katkı alabilen Beşiktaş Sompo Japan, Jan Vesely’nin oyunda olmadığı bölümde Vladimir Stimac’ı sezondaki çizgisinde kullanmayı başarınca aksiyonun ivmesini tam anlamıyla lehine çevirdi. Çember savunmasında oldukça zorlanan ve parkenin her iki alanında da net bir ribaund üstünlüğü elde edemeyen Fenerbahçe, Bogdan Bogdanovic ve Jan Vesely’nin tüm bireysel çabası ve James Nunnally’nin olumlu katkısına karşın rakibine kendi oyununu kontrol ettirmeyi başaramadı. Fenerbahçe, 2016/17 basketbol sezonunda dönem dönem yaşadığı felaket seviyede pas temposu alışkanlığından Beşiktaş Sompo Japan’ın doğru oyun planının da yadsınamaz etkisiyle ilk yirmi dakika boyunca kurtulamayınca soyunma odasına 45-39 siyah beyazlı ekibin üstünlüğü ile gidildi.

Tamamen dolu salon önünde, taraftarının artan desteğiyle üçüncü çeyreğe başlayan Beşiktaş Sompo Japan, Michael Roll’ün Vladimir Stimac’ın sayı pasında bulduğu basket faul ile aradaki sayı farkını dokuza çıkararak 48-39 öne geçmeyi başardı. Siyah beyazlıların oyunda üstünlüğü ele geçirdiği bu dakikadan itibaren ise parkede bariz bir Fenerbahçe üstünlüğü vardı. Hücum yerleşimlerini ilk yarının aksine çok daha iyi yapıp, savunmada da, ekseriyeti ile Beşiktaş Sompo Japan uzunlarına kolay sayı imkanı tanımayan Koç Zeljko Obradovic’in ekibi, oyun temposunu kendi basketbol karakterine uygun düzeye getirmeyi bildi.

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Kemal Rutkay Özcan/TrendBasket

Çeyrek başında oluşan dokuz sayılık farkı üç sayıya kadar indirerek (63-60) final çeyreğine giren sarı lacivertliler, siyah beyazlılara oranla daha doğru kararlar verdiği, oyun kontrol mekanizmasını sürdürülebilir kılmayı sağladığı müsabakanın imzasını ise Bobby Dixon ile attı. Maç boyunca Koç Ufuk Sarıca ile diyalog halinde olan ve özellikle son çeyrekte bu aksiyonu kızıştıran Birleşik Amerikalı oyun kurucu, skor 74-74 iken bulduğu üç sayılık basketle takımına büyük bir avantaj sağladı. Fenerbahçe’nin Bobby Dixon’ın elinden devam eden oyun akışında topu oyuna sokamayıp, hata yapmasına karşın Beşiktaş Sompo Japan’ın yarı sahayı geçerken Michael Thompson ile yaptığı top kaybı siyah beyazlılar adına pahalıya mal oldu. Gigi Datome’nin serbest atış çizgisinde bulduğu isabetlerin ardından farkı üç sayıya çıkaran Fenerbahçe, Earl Clark’ın son hücumdan faydalanamaması ile birlikte nefes kesen mücadeleden 79-76 galip ayrılarak Spor Toto Basketbol Süper Ligi’ndeki on ikinci galibiyetini elde ederek liderlik koltuğuna oturdu.


Türkiye Basketbol Federasyonu resmi istatistik servisi | Beşiktaş Sompo Japan-Fenerbahçe Basketbol 

Onur Coşkun

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir