Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 Turu ikinci ayak maçlarının ilk durağı İstanbul oldu. Turnuvadaki temsilcilerimizden Beşiktaş Sompo Japan, Akatlar Spor ve Kültür Kompleksi’nde medi Bayreuth’u ağırladı. Almanya’daki ilk maçı 81-76 kaybeden Beşiktaş evindeki mücadeleden yeterli farkı alamayarak çıktı ve turnuvadan elendi.

Beşiktaş Sompo Japan’ın ilk beşi: Josh Adams, D.J. Strawberry, Erkan Veyseloğlu, Earl Clark, Sertaç Şanlı

medi Bayreuth’un ilk beşi: James Robinson, Gabe York, De’Mon Brooks, Nate Linhart, Andreas Seiferth

Sezon ortalamasının bir hayli üstünde bir tribün desteğini arkasına alan Beşiktaş belki de sezonu tanımlayacak maça pota altında hakimiyet kurmaya çalışarak başladı. Strawberry’nin yönettiği ikili oyunlar çoğunlukla yıldız oyuncunun penetresiyle sonlandı. İlk maçta olduğu gibi bu maçta da yay gerisine yönelemeyen Beşiktaş, ikili oyunları potaya çekilerek savunan rakibine karşı etkinlik sağlamakta zorlandı. Bayreuth tarafı ise savunma ribaundlarından sonra yarı sahayı hızlı geçerek maçın temposunu belirleyen taraf oldu. Robinson ve York’un üçlükleri ve Seiferth’in alçak posttaki bire birleri konuk ekibi dokuzuncu dakikada 13-20 öne geçirdi. İlk çeyrek, Jon Diebler’ın son saniye üçlüğüyle 18-20 sonuçlandı.

İkinci çeyreğe Kyle Weems ve Cady Lalanne’ın üçlükleriyle başladı Beşiktaş. (24-20) Bayreuth’un ilk çeyrek boyunca aldığı temiz savunma ribaundlarını bu çeyreğin ilk üç dakikası itibarıyla kolayca alamadığına tanık olduk; bu da temponun Beşiktaş’ın tarafına geçmesini sağladı. Ne var ki, yarı saha hücumunu çok başarılı bir şekilde uygulayan Bayreuth Mısırlı pivotu Assem Marei’ye başvurdu. Sağ postta Marei’nin yakaladığı pozisyonların akabinde oyuncudan beş dakika içerisinde 7 sayı geldi. Beşiktaş’ın ikili sıkıştırmaları da devre boyu yüksek seviyede seyreden top trafiğini durdurmadı. Çeyrek boyunca başa baş giden maçta Beşiktaş en fazla beş sayı (34-29) öne geçebildi dakikalar 17’yi gösterirken. Devre arasına 39-37‘lik sonuçla girildi.

@BJK_Basketbol

@BJK_Basketbol

 

Clark-Lalanne ikilisi ve daha uzun bir beşle rakibine olan fizik avantajını kullanmak isteyen Beşiktaş, ilk dört dakika itibarıyla istediğini yapamadı. Bayreuth kısalarının penetrelerine engel olunamadığı gibi, ribaundlar da domine edilemedi. İlk dört dakika 47-48 ile geçildi. Takip eden bölümde Sertaç Şanlı’nın oyuna girişiyle hücum ribaundu departmanında hakiimiyet kuran Beşiktaş bu çabasını ikinci şans sayılarına dönüştüremedi. Assem Marei’nin Bayreuth adına etkili oyunu devam ederken, Gabe York’un 29. dakikadaki üçlüğü skoru 53-60‘a getirdi. Karar çeyreğine 59-63‘lük skorla başladı takımlar.

Dördüncü çeyrek savunma anlamında kötü başladı Beşiktaş için. Bayreuth’a enerji anlamında karşılık vermekte zorlanan ve basit hatalarla rakibine sayı şansı veren siyah beyazlıları ayakta tutan isim, iki kritik üçlüğüyle Kyle Weems oldu. 32. dakikadaki 62-70 önde olan Bayreuth’u yakalayıp, Earl Clark’ın smacıyla 71-70 öne geçti. Turun gelmesine beş sayı kalmışken sonraki üç pozisyonun üçünden de top kaybıyla dönüldü ve Bayreuth bu top kayıplarının dönüşünde altı sayı buldu. (71-76) Serinin 77 dakikasının neredeyse hiçbirinde oyun düzeninden çıkmayan Bayreuth kalan üç dakikada da düzenini ve soğukkanlılığını korudu. Normal süre 84-84 bitti ve Beşiktaş’ın Basketbol Şampiyonlar Ligi macerası son buldu.


FIBA Resmi İstatistik Servisi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir