1 Nisan 2014, H. Can Pelister – Fenerium’da forma alırken keşfedilen Ayberk Olmaz, ’96 jenerasyonunda kısa bir zaman içerisinde stoğunu hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da arttırdı. Özellikle profesyonel olarak basketbolu 2 senedir oynayan birisine göre alışıla gelmeyecek bir oyuncu Ayberk.

Barcelona’da düzenlenen L’Hospitalet turnuvasında ortalama 31 dakika sahada kalan Ayberk Olmaz, yakaladığı çift haneli sayı ve ribaund ortalamalarıyla (13+11.8), NBA gözlemcilerinin de dikkatini bir hayli çekti. “Özellikle de koordinasyon, atletizm konularında çok etkilendim” bir NBA gözlemcisiyle L’Hospitalet turnuvası sonrası

NIJT L'Hospitalet, 2014

NIJT L’Hospitalet, 2014

konuştuğumda bunu söylemişti. Ayberk, uzun ve atletikliğinin yanı sıra, defansta çember savunması&blok yeteneği ve iyi de ribaund almasıyla göze çarpıyor.  Hücumda henüz ham olduğunu söyleyebiliriz ama Obradovic gibi bir koçla yaklaşık 7-8 ayda sert ve verimli idman temposuyla bu kadar gelişme kaydetmesi, ileride daha da fazla gelişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Artılar

Elbette Ayberk’i görür görmez gözünüze çarpan ilk şey, fiziksel olarak görünüşü. 2.08 boyunda olan Ayberk, 2.15 de kulaç uzunluğuna sahip. Modern bir power-forvet&pivot için Ayberk iyi bir uzunluğa ve size’a sahip. Sahayı oldukça iyi koşan, inanılmaz atletizme sahip Ayberk, elbette bir üst seviye için vücudunu güçlendirmesi gerekecek. Doğal olarak, kendisinden daha güçlü olan oyuncular, rahatlıkla onu itebiliyor. Yine de ben Ayberk’in atletikliğinden bir şey kaybetmeden, bu iskelet yapısıyla rahatlıkla güçlenebileceğini düşünüyorum.

Henüz hala hücumda ham olmasına rağmen, çember etrafında Ayberk her iki eliyle de bitirme becerisine sahip. Ayrıca izlediğimiz maçlarda, orta mesafeden de şut atabilme becerisinin olduğunu -çok istikrarlı olmasa da- gösterdi.

Ribaundlarda, özellikle de hücum ribaundlarında oldukça etkili. Sürekli hareketli ve ribaundları da iyi hissediyor diyebiliriz. Elbette ribaund ve defansif anlamda çok sert bir görüntü vermese de, yine uzun kolları ona çemberi doğru savunmakta yardımcı oluyor. Defansif bölümde tecrübe kazandıkça ve güçlendikçe daha dominant bir hale gelebilir.

Eksiler

Daha önce de birçok kez belirttiğim gibi, Ayberk’in vücudunun üst kısmını güçlendirmesi gerekiyor. Defansta hem L’Hospitalet turnuvasında (özellikle Real Madrid maçı iki aşırı güçlü Kasibabu+Niang ikilisine karşı) ve hem de bu sene Galatasaray maçlarında Ege Arar’a karşı, genel olarak güçsüz kaldığından boyalı alanda çok büyük bir tehlike yaratamadı. Bazen içeride kontakt almaktan daha çok dışarıdan düşük yüzdeli şutları atmayı tercih ediyor, bu da yine güç farkından dolayı kaynaklanıyor. L’Hospitalet’te %45.5 ile vasat bir iki sayılık yüzdesi yakaladı. Yine o turnuvadan bir istatistik verelim ki, “içeride kontakt almaktan kaçıyor güçsüz olduğundan dolayı” tespitimiz, doğruluk kazansın: Ayberk, o turnuvada 4 maç sonucunda toplam 5 kez serbest atış çizgisine geldi.

Elbette bahsettiğimiz gibi 2 yıldır organize basketbol oynayan birisine göre normal olan bir diğer eksikliği, tecrübe. Henüz hala oyunun ofansif ve defansif anlamda konseptlerini öğrenmesi gerekiyor. Keza mental olarak saha içinde vücut dilini daha iyi kontrol etmeli ve kendine hakim olmalı. Şu anda en büyük eksiklerinden birisi de saha içinde mental tarafı.

Lafın Özü

Ayberk, özellikle de bu fizikle gelişmeye çok açık bir oyuncu. Şu anda potansiyelini, inanılmaz olan atletizm-sıçrama yeteneği ve uzunluğuna dayanarak, NBA olarak görüyorum. Ama elbette oraya gelene kadar önünde birçok adım var. Buradan sonra artık eksilerde de bahsettiğim gibi saha içinde yapacağı işler kadar, saha dışında da yapacağı işler önemli olacak. Ayberk’in mental olarak nasıl bir gelişme göstereceği önemli bir nokta. Eğer öğrenmeye açık ve ‘aç’ kalır, kendini geliştirmeye devam ederse oldukça iyi bir gelecek onu bekliyor.

İstatistikler (2013-14)

Fenerbahçe Ülker – 13 sayı-11.8 ribaund-2.2 blok @ NIJT L’Hospitalet

Halil Can Pelister

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için: canpelister10@gmail.com

Website:

2 Comments

  1. Kenan - 02/04/2014

    Bugün Ahmet Cömert’deki maça gittim, eksilerde söylediklerinizin hepsi çıktı Ayberk sadece 2 ribaund alırken rakip takmda 11 numara (sanrm Arar soyadı) benim saydığım 20 üzeri rebound aldı. Ayrıca umursamaz tavırları da ayberk’in benim gözümden kaçmadı. Mental olarak da pek içaçıcı gözükmüyor durumu, elbette bahsettiğiniz artıları müthiş fiziği sıçrama atletiklik iyi ama İZZET de böyleydi şu anda durum ortada. Sevgiler saygılar

    1. Halil Can Pelister - 02/04/2014

      Kendi görüşünüzü kattığınız için teşekkürler.

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir