#6 Cleveland Cavaliers | Şeytanın bacağı kırıldı peki yeni G… S… W… engeli aşılabilecek mi?

Ve sonunda Cleveland şehri şeytanın bacağını kırdı. Onlar artık bir NBA şampiyonu var. Ve bir başka takım (G… S… W… ?) şampiyon olana dek, unvan yine onlarda olacak.

Cavs geçen sezonun şampiyonu olup kadrosunu büyük oranda korumuş olsa da bu sezonun iki numaralı favorisi konumunda, sebebi malumunuz.

NBA/Youtube

NBA/Youtube

Yaza girerken Cavs’in sözleşmesi biten LeBron James ve J.R. Smith gibi oyuncularını kaybedeceği beklenmezken, belirsizlik daha çok diğer takımlardan -Cavs’in ödemeyi göze alacağından daha yüksek değerlerde- teklif alması beklenen Dellavedova, Mozgov gibi benç oyuncuları üzerineydi. Bir de Richard Jefferson’ın emekli olacağı bekleniyordu. Bunlardan sınırlı serbest Dellavedova’ya Bucks’tan gelen teklif Cavs’in cap durumu ve lüks vergisi yükü sebebiyle karşılanmazken Lakers’a giden Mozgov’un arkasından su bile dökülmedi. Jefferson sürpriz bir şekilde 2+1 yıl daha oynamaya karar verirken emeklilik kararı ise yine sürpriz bir şekilde Mo Williams’tan geldi. LeBron (3y/100m) ve J.R. Smith (4y/57m) konusunda ise pazarlık süreci gereksiz uzasa da beklendiği üzere bir ayrılış olmadı. Bir de Mike Dunleavy takas ile alındı, Bulls’un cap boşaltma gayretleri esnasında.

Ve Kevin Love yine takas edilmedi.

Cavs için bu yaz öncelikli olan yaklaşım şampiyon takımı korumaktı. Bunu da Dellavedova haricinde başardılar. Delly’nin yerine ise Irving’i yedekleyip, bençten düzenli katkı verecek bir oyuncu -Mo Williams’ın emeklilik kararını da düşününce- bulabilselerdi çok daha iyi olacaktı.

Bir de Cavs yaşlı bir takım. (Gelen, gidenlerle beraber değişebilen bir istatistik olmakla beraber) Cavs’in yaş ortalaması 29,7 olup bu sezon ligin en yaşlı takımı pozisyonundalar. Ben burada daha çok aktif oyuncuların yaş ortalamasına bakmayı doğru buluyorum. LeBron James (31) (ki 18 yaşından beri 1186 adet normal sezon+playoff maçında oynadığını ve maç başına yaklaşık 40 dakika oyunda kalığını göz önünde bulundurun) ve J.R. Smith (31); Mike Dunleavy (36), Channing Frye (33) gibi isimler ile kıyaslanınca neredeyse takımın genç oyuncuları konumundalar. Richard Jefferson (36), James Jones (35) ve Chris Andersen (38) ise aslında emekli olmuşlar ama SGK’nın verdiği emekli maaşı tek başına yetmez diye mesaiye devam ediyorlar, aramızda kalsın.

Öte yandan Irving, Love, Thompson ve Shumpert gibi takımın diğer ana ve önemli parçaları 24-28 yaşları aralığındalar. Yani bu yaş olayını çok abartmaya gerek yok ama genç bir takım da değiller, bunu görmek lazım.

Cavs için bu sezon öncesinde beklenti ve temel soru işareti şu: Bu sezon yeniden şampiyon olabilecek mi? Belki, bir ihtimal… Peki nasıl? Bunun için Cavs’e öncelikle Warriors’tan daha fazla sağlık lazım tabii ki. Ancak olası sakatlık problemleri haricinde söylüyorum, kağıt üstünde Cavs çok güçlü ama Warriors çok daha güçlü. Cavs’in umudu ise parke üstünde Golden State’in potansiyelini yeterince yansıtamaması olacaktır. Nitekim Cavs’in en azından oturmuş ve bir arada oynarken ne yapacağını bildiğimiz bir kadrosu var. Warriors ise topu nasıl paylaşacağı, savunmada neler yapacağı şimdilik belirsiz bir takım.

160620001221-kevin-love-kyrie-irving-2016-nba-finals---game-seven.1000x563

Cleveland Cavaliers (@cavs)

Neyse başka takımı başka yazılara bırakıp yeniden Cavs’e dönersek düşük tempoda oynasalar da ligin en iyi hücum takımlarından biri durumundalar. Love, Irving ve Smith gibi alan açan şutörler, LeBron ve Irving’in delici ve yaratıcı oyunları ile rakip savunmaları bir noktada çaresiz bırakıyor. Buna Thompson’ın hücum ribaundlarındaki etkinliğini de ekleyince şanslar sadece daha çok artıyor.

Normal sezon istatistikleri muazzam görünmeyebilir, ama bu büyük oranda rölantide takılmalarından kaynaklanıyor. İsteyince ligin hem en iyi hücum ve hem de en iyi savunma takımlarından birine dönüşebiliyorlar.

Cavs’in rölantide takılması onların normal sezonu tahminen 55-60 galibiyet arasında bitirmesine sebep olacaktır. Aslında Cavs’in derecesini etkileyecek önemli bir detay en yakın rakiplerinin galibiyet yüzdesi olacaktır. Cavs Doğuda her türlü ilk sırada kalmak için en yakın rakibinden üç beş galibiyet fazla almaya bakacaktır. Bununla beraber, ilk etapta Warriors ile yarışa gireceklerini düşünmüyorum ancak sezonun ikinci yarısında Warriors’ın derecesine ve görünüşüne bağlı olarak lig liderliği için uğraşabilirler. Yoksa normal sezonda asıl konu daha çok LeBron’un dinlendirilmesi, bir de Irving’in arada sırada kendi kendini kafa tatiline göndermesi falan olacaktır!

Son bir tavsiye, Cavs yönetiminin şimdilik ilgilenmediğini biliyorum ama ben olsan Kevin Love’ı Celtics’e şöyle bir pakete takas ederdim: Jae Crowder (uzun süreli kelepir kontratlı) Terry Rozier (uzun süreli çaylak kontratlı) filler oyuncu/lar ve draft hakkı/hakları (Brooklyn + vs.) LeBron’u daha çok dört oynatır, Frye’ın sürelerini artırırdım. Crowder üçte, Rozier bençte ve ihtiyaç doğrultusunda kullanılacak Brooklyn picki ile beraber çok daha efektif bir takım olurdu diye inanıyorum.

 

Osman Ertorer

Website:

5 Comments

 1. cavs - 21/10/2016

  Yazınız çok teknik bilgiler içermese de, bildiklerimize yeni bir şeyler eklemese de kısa ama açıklayıcı olmuş . Ancak Love takası önerinizi çok komik buldum açıkçası. Love değeri bilindiği , kullanılması gerektiği gibi kullanıldığı, ona duygusal ve psikolojik yönden güven pompalandığı takdirde Cavs kimyasının en önemli parçalarından biridir. Cavs in topu elinde seven oyunculardan kurulu olması Love u hep arka planda bırakıyor, özellikle normal sezonda özellikle hücümda Lebron ve Kyrie nin bireysel hucumları dışında , tüm opsiyonlar Love üzerine olmalıdır. O ne kadar top ile oynarsa o kadar kendine güveni ve bunun paralelinde başarılı olur. Özellikle dış şutunun olması ve bunu Cavs'in doğru şekilde kullanması çok büyük bir + katar Cavs'e, onun içeriden daha çok dışarıda kullanmak daha doğru olur. Kısacası doğru kullanılan bir Love çok fazlasıyla fark yaratır. Saygılarımla.

 2. Volkan Bahceci - 24/10/2016

  Merhaba, Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, geç cevap için de kusura bakmayın yeni gördüm. Yazı dizisindeki genel amaç ortalama bir NBA okuruna takımların yaz dönemi hamleleri ve sezon beklentileri ile ilgili bilgi vermektir. Siz Cavs’i özellikle takip ediyorsanız yazının içeriği sizin için yeni bilgi içermiyor olabilir ancak daha az takip eden birisi için anlamlı olacaktır diye ummuştuk. Öte yandan bazen küçük çaplı teknik değerlendirmeler de yapmaya çalışıyorum ama Cleveland gibi kadrosunu ve koçunu büyük oranda koruyan, oyunu ve oyun planı sabit bir takım için bilinen şeyleri tekrar etme ihtiyacı hissetmedim. Kevin Love konusunda ise düşüncemde ısrar ediyorum, Sizin de belirttiğiniz gibi Love çok önemli bir oyuncu, değeri bilinip üzerinden oynandığı durumlarda takımına büyük katkılar sağlayabilir. Ancak Cavs’in LeBron ve Kyrie varken oyunu, Love’ın yetenekleri ile çelişiyor. Hatta bence LeBron ve Kyrie’nin yetenekleri de çelişiyor. Cavs de mecburen Love’ı arka planda bırakıp bu iki oyuncu üzerinden oynuyor temel olarak. Hücumda özellikle playofflarda LeBron ve Kyrie’nin üzerinden oynanıyor, bundan sonra da değişmeyecek. Love Cavs içn çok pahalı bir üçüncü oyuncu konumunda. Onu teker teker daha az değerli ama toplamda daha işlevli parçalarla takas edebilirler. Nitekim Love’dan istedikleri büyük oranda dışarıdan şut atmak olacaksa onu bir yere kadar Frye’dan da alabiliyorlar. Love’ın gitmesi ile LeBron bence daha etkili olabileceği dört numarada daha çok süre alabilir, -eğer üç numarayı 3&D tarzında iyi bir isimle takviye ederlerse- bu da bir başka artı olabilir Cavs için. Saygılarımla

 3. cavs - 25/10/2016

  Ben de öncelikle yorumuma yanıt verdiğiniz, ayrıntılı açıklamanız ve emek verip böyle bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim. Kullanıcı adımda anlayacağınız üzere Cavs'i en kötü zamanlarında , coach John Lucaslı, Dajuan Wagner ve Darius Mileslı facia sezonundan beri takip ediyorum ve sempati duyuyorum belirttiğiniz gibi. Onun için bu seneki şampiyonluğun ne kadar değerli ve önemli olduğunu( takımın nerelerden geldiğini adeta dipten zirve yaptığını bildiğim için) çok iyi hissedebiliyorum. Az takip edenler için açıklayıcı nitelikte olabilir yazımda da belirtmiştim. Kadro bilgisi ve idari yapı konusunda teknik detaya girmemeniz gayet normal fakat oyun planında yapılabilecek değişiklikler ve öneriler ekleyebilirdiniz bu da yazınıza daha çok teknik bir detay katabilirdi. Love ne olursa olsun kullanılmalı ve kalmalı bunda ısrar ediyorum. Unutmamak lazım mayalar tutmasa da, ne kadar çok yıldızınız varsa o kadar çok söyleyecek sözünüz var demektir. Sizin dediğiniz gibi bir takas yapılırsa; Cavs benchi güçlü ama 2 süper yıldızı olan sıradan bir takım hüviyetine bürünür ki, en büyük rakipleri 3. bir süper yıldız olan Durant' ı kadrosuna katmışken, Cavs 'in bu hamlesi takımı psikolojik anlamda da takımı geri iter. Love kullanmak çok zor değil açıkçası, Lebron'un da sürelerinin azalacağını düşünürsek , onun oynamadığı zaman diliminde Love takımın Kyriden sonra en önemli opsiyonu çok rahatlıkla olabilir, ayrıca Kyrie i de bir kenara ayırırsak, özellikle Smith'in de çok fazla topu sevmesi Cavs'in en önemli sorunlarından biri aynı şekilde 6. adam Shumpert'ın da. Ayrıca Frye ile Love'un yerini doldurabilmeyi düşünmek ve sadece şutla bağdaştırmak çok doğru olmamış açıkçası. Love daha çok dışarıda kullanılmalı demiştim sadece dışarıda kullanılmalı demedim, çünkü dış şut soktukça yaşayan, güven ve ritim bulan bir yıldız. Onu şuta hazırlayacak setler oluşturulması, o bu durumda güven bulacağı için; uyum sorununu da tamamen ortadan kaldıracaktır( Love çok duygusal bir oyuncu olduğu için en büyük sorunu güvendir), Love'un sürekli sırtı dönük oynamasını beklemek onun yeteneklerini tamamen kısıtlamaktır( nitekim de hep böyle kullanmaya çalıştılar normal sezon hariç), onun patlayıcı noktası üst üste sokacağı şutlardır. Kısacası 3 süper yıldızınız varsa ve takımda kişisel problemler yoksa 3. yıldız ne kadar uyumsuz da gözükse her zaman rakiplerinize karşı psikolojik olarak bir adım öndesinizdir. Son olarak da Cavs'in sezon ortası takas döneminde mutlaka önemli bir hamle yapacağını düşünüyorum, Love u tutarak tabi ki. Saygılarımla.

  1. Volkan Bahceci - 25/10/2016

   Sizinle Kevin Love'ın değeri ve yapabilecekleri konusundaki düşüncelerimiz örtüşüyor ama onun Cleveland takımındaki konumu ve kullanılabilirliliği kısmında ayrılıyoruz. Ben de teoride Love'un takıma üçüncü -ve çok yönlü- bir opsiyon olarak kazandırılmasını tavsiye ederdim ama mevcut takımda PRATİKTE bunun arzu edilen düzeyde gerçekleşeceğine inanmıyorum. Şöyle yapalım, sezon başlıyor zaten ilk bir ay Cavs'in birkaç maçını izlemeye çalışacam. Ardından Kevin Love'ın Cavs takımındaki pozisyonu ve neler yapılabileceğine dair aklım erdiğince ve dilim döndüğünce bir yazı yazacam. Ama eğer şu anki düşünce yapımdan çok uzaklaşmazsam (Love'ın takas edilmesi hususunda) enerjimin büyük kısmını senaryo üretmeye ayıracam ;) Saygılarımla

 4. Mustafa Akyön - 26/10/2016

  Love bomba gibi başladı...

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir