Zeynep Gül Ene: ”Kadın basketbolu olarak FIBA dünya sıralamasında yedinciyiz”

A Milli Kadın Takım Menajeri Zeynep Gül Ene, NTV Spor programı Spor Aktüel’de yayına çıktı. Zeynep Gül Ene, normal sezondan Avrupa Şampiyonası’na kadar her konuda açıklamalarda bulundu.

Kadın basketbolu hakkında önemli açıklamarda bulunan Ene, 16 – 25 Haziran’da düzenlenecek olan EuroBasket Women 2017 için de hazır olduklarını söyledi. Zeynep Gül Ene’nin açıklamaları şu şekilde:

”Avrupa’nın en iyi takımları şampiyonada mücadele edecek. Tecrübeli ve eski oyuncularıyla ya da jenerasyon değişikliğiyle sürpriz genç isimlerden kurulu ekipler var. Biz de aynı şekilde tecrübeli oyuncularımızın bilgisi ve gençlerimizin de enerjisini birleştirerek turnuvaya iyi başlamak istiyoruz. Grubumuzda kolay maç yok. Bizim çok iyi oynamamız ve hedeflediğimiz şeyleri yapmamız lazım. Tüm maçları kazanabilecek gücümüz var. Ama istediğimiz oyunu ortaya koyamazsak kaybedebiliriz. Tek dezavantajımız, ligimizin geç bitmesi ama kulüplerimiz çok güzel bir sezon geçirdiler. Eurocup ve Euroleague’de ekiplerimiz çok başarılı oldular. Geçmiş yıllarda da bu oyuncular, Avrupa’nın üst seviyesinde oynadılar. Grubumuzda ilk rakibimiz Slovakya. Belarus da Avrupa basketboluna damga vuran takımlardan birisi ama çok iyi iki oyuncusu kadroda yer almıyor. Onların yerine koyacakları oyuncular önemli. Ama biz, önce kendi oyunumuza bakıyoruz.

Bir oyun sisteminde her oyuncunun rolleri çok önemli. Nevriye Yılmaz gibi oyuncuların milli takımdaki başarıları azımsanmayacak kadar büyük ama teknik heyetin başarısı da zaten burada. Her gelen oyuncuyu ve jenerasyonu bir önceki kadar aynı şekilde oynatabilmek ve o başarılar hedefleyebilmek. Bir takım şeyleri geride bırakmak lazım. Artık önümüze bakıyoruz. Genç oyuncularımızla bu kadromuzla neler yapabiliriz onu hedefliyoruz.

Kadın basketbolu olarak FIBA dünya sıralamasında yedinci sıradayız. Bu, turnuva katılımı ve galibiyetlerle orantılı. Eğer Dünya Şampiyonası’na katılamazsak sıralamada geriye düşeriz. İlk hedefimiz madalya ama altıncı bile olsak İspanya’nın ilk beş içerisinde kalması durumunda Dünya Şampiyonası’na katılma hakkını elde edeceğiz. O nedenle ilk altıda olmak da çok değerli.

Hazırlık dönemimiz çok güzel geçti. Acıbadem sağlık ekibiyle çok güzel bir ekip oluşturduk ve bilimden de yararlandırdık. Slovenya’da üç hazırlık maçı oynadık ama o zaman daha yükleme dönemindeydik. Bu hafta sonu oynadığımız iki Letonya maçını izlediğimizde takım şuan turnuvaya hazır gözüküyor. Bu işin mental hazırlığı da çok önemli. Performans ekibimizle teknik ekibimiz çok güzel bir dönem geçirdi. Turnuvaya mental anlamda da hazır olmak çok değerli. Ama sonuçta inişler çıkışlar ve aksilikler var. Kendimizi hazır hissediyoruz. İnşallah da hem bizim hem de halkımızın hedeflediği sonuçları alırız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler

#12DevAdam’ın Olimpiyat Elemeleri maç programı netleşti

Tokyo Olimpiyat Oyunlarında yer almak için elemelerde mücadele edecek 12 Dev Adam, iki maçında da sabaha karşı sahne alacak. 29 Haziran - 4 Temmuz tarihleri...

#PotanınPerileri’nin #EuroBasketWomen maç programı belli oldu

EuroBasket Women 2021'de sahne alacak olan Potanın Perileri ve gruptaki rakiplerinin grup aşamasındaki maç programı şekillendi. 17-27 Haziran tarihleri arasında İspanya ve Fransa ortaklığında düzenlenecek...

Türkiye, 2021 FIBA 19 Yaş Altı Dünya Kupası’nda mücadele edecek!

2021 FIBA 19 Yaş Altı Dünya Kupası'nda mücadele edecek olan ülkeler açıklandı. 16 takımın yer alacağı şampiyonada mücadele edecek olan ülkeler şu şekilde: Afrika: Mali, Senegal Amerika:...