Yunanistan’da Obradovic’e özel gece

Zeljko Obradovic…Avrupa basketbol tarihinde bir fenomen. Avrupa’da basketbolla ilgilenen herkesin hakkını vermek zorunda hissettiği bir figür. Ama Avrupa’nın geri kalanında ne kadar önemli bir figür olursa olsun, ülkesiyle birlikte Avrupa’da bir ülke daha var ki orada Zeljko Obradovic ismi çok daha fazla sey ifade ediyor;Yunanistan. Euroleague’de temsilcimiz Fenerbahçe Ülker, Pire deplasmanından muazzam bir galibiyetle dönerken Obradovic de kariyerinin büyük kısmını geçirdiği Yunanistan’a bir kez daha dönmüş oldu. Onun dönüşü ve 13 yılda geçenler hakkında sdna.gr‘den Sotiris Vetakis bir yazı kaleme almış. Aşağıdaki metin, o yazının çevirisidir.


Onunla kimi kıyaslayabilirsiniz ki? Onu yeniden hatırlamamız için SEF’te Olympiacos’u devirmesine ihtiyacımız mı var sanki? Geçen sene Euroleague’de istediği yere gelemediğinde de, bu seneye parlak bir başlangıç yapamadığında da onun yeniden Final Four’da olacağına dair güvenimi hiç kaybetmedim.Belki bu sene belki ilerleyen senelerde,ama o orada olacak. Onu 13 sene Panathinaikos’ta çalışırken yakından izleme ayrıcalığına sahip olacak kadar şanslı bir insanım. Bu 13 yıl boyunca ondan oyunu daha iyi yorumlama yeteneği başta olmak üzere bir çok şey öğrendim. Öğrendiğim herşey beni biraz daha geliştirdi. Ama en temele gelecek olursam,ondan oyuncuların nasıl sürekli gelişebileceğini öğrendim. Oyuncuların, oyunlarına sürekli yeni eklemeler yapabibileceklerini gördüm. Assolist tavırlı ve savunmada hiç oralı olmayan oyuncuların sahada takımı için mücadele eden oyunculara dönüştüğüne şahit oldum. Birlikte grup halinde çalışan oyuncuların nasıl takımı yukarı çektiklerini izledim. Örneğin Lazar Papadopoulos’un kimse beklemezken gelip Final Four’da fark yaratan oyuncu olduğuna şahit oldum. Maç kazandıran basketlerin, basketin hemen öncesinde alınan molalardan nasıl dizayn edildiğini yakından izleme şansını buldum. Burada kazandığı 23 şampiyonluk ve 29 finalden sonra, gerçekten onu hatırlamamız için SEF’te galibiyet almasına ihtiyacımız yok. Onu kıyaslayabileceğimiz birisi de yok. Onun ne kadar büyük olduğunu hatırlamamız için Oğuz Savaş’ın nasıl bir faktöre dönüştüğünü, 24 yaşında bir oyuncunun (Jan Vesely) nasıl kilit parça haline geldiğini, Bogdanovic’in nasıl liderlik rolünü üstlendiğini görmemize gerek bile yok. Sonuçta,onunla kimi kıyaslayabiliriz ki?

Ekstra

Düzenlenen bir gecede ünlü Yunan şarkıcı Antonis Remos da Obradovic için bir jest yapmış. Sitenin yazdığına göre Remos şarkının bir bölümünde ‘hangi takımı desteklersen destekle,bazı adamlar bize Yunanistan’ın büyük anlarını hatırlatır. Zeljko işte böyle bir adam. Bize verdiğin herşey için teşekkürler. Teşekkürler güzel adam.Zeljko Obradovic!!! Seni seviyoruz!!! ‘

cümlelerini kurmuş.

Görüntü;

Kaynak: sdna.gr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler