Yunanistan’da kötü gidiş sürerken, Finlandiya üçüncü galibiyetini aldı! | #EuroBasket2017

Bugün, A Grubunda oynanan son maçta Yunanistan ve Finlandiya karşı karşıya geldi. Finlandiya, baştan sona üstün götürdüğü mücadeleyi 77 – 89 kazandı.

Yunanistan ilk beşi: Nick Calathes, Kostas Sloukas, Kostas Papanikolau, Giorgos Printezis, Georgios Papagiannis

Finlandiya ilk beşi: Petteri Koponen, Sasu Salin, Shawn Huff, Gerald Lee, Tuukka Kotti

Finlandiya maça çok hızlı başladı ve ilk çeyreğin bitimine 6.57 kala 8 – 0‘lık seri yaptı ve Yunanistan molasına bu skorla gidildi. Mola dönüşünde ilk sayısını Papanikolau’nun serbest atışından bulan Yunanistan, ilk saha içi isabetini yaklaşık bir buçuk dakika sonra Calathes – Papanikolau alley oop’undan buldu. Çeyreğin son 5 dakikasına 3 – 14‘lük skorla girilirken, Finlandiya Yunanistan’ın oyuna girmesine izin vermedi. İlk  çeyreğin son 2 dakikasına ise 9 – 20‘lik Finlandiya üstünlüğü ile girildi. Çeyreğin son dakikasına 4 – 0‘lık seri ile giren Yunanistan, son saniyede Printezis ile serbest atış çizgisinden bir sayı bulmasına karşın ikinci çeyreğe 14 – 23 geride girdi.

İkinci çeyrek Papanikolau ve Markkanen’in karşılıklı basketleri ile başlarken, Finlandiya Koponen ile bir basket daha buldu. 2 dakika boyunca tüm sayılarını Markkanen’den bulan Finlandiya, Yunanistan’ın geri dönmesine izin vermedi. Üst üste kaçan basit atışlar ve basit top kayıplarının ardından ise  ilk yarının son 5 dakikasına Finlandiya molası ile girildi. (20 – 31) Mola dönüşü Pappas ile üçlük bulan Yunanistan, Koponen’e üçlük pozisyonunda faul yaptı ve Finlandiya bu hücumdan 3+1 ile döndü. Bu pozisyon sonrası 5 – 0‘lık seri yapan Yunanistan, sonrasında Finlandiya’nın 6 – 0‘lık serisine engel olamadı ve 2.38 kala Yunanistan molası geldi. (29 – 41) Mola dönüşünde Calathes ile basket bulan Yunanistan, Koponen ve Lindbom’ın sayılarına engel olamayınca soyunma odasına 33 – 45 geride gitti.

Can Uluğtekin/TrendBasket
Can Uluğtekin/TrendBasket

İkinci yarıya Lee’nin turnikesi ile başlayan Finlandiya, Kostas Sloukas’ın üçlüğünbe engel olamasa da Koponen ve Huff ile 5 – 0‘lık bir seri yakaladı ve çeyrek sonuna 7.26 kala Yunanistan’a molayı aldırdı. (36 – 52) Mola dönüşünde serbest atıştan 2 sayı daha bulan Finlandiya, çeyreğin son 5 dakikasına girilirken farkı 18‘e kadar çıkardı. Karşılıklı basketlerle geçilen son 5 dakikada, farkı eritemeyen Yunanistan, acele şut tercihleri ile geçirdiği dakikalarda Antetokounmpo’nun son saniye basketi ile noktalandırarak nefes aldı. Yunanistan’da Kostas Sloukas’ın direndiği bu çeyrek, 52 – 67 Finlandiya üstünlüğü ile sonuçlandı.

Kotti’nin sayıları ile başlayan son çeyrekte, Finlandiya’nın basit top kayıpları yapması üzerine Yunanistan, 8 – 0‘lık seri yakaladı ve maç bitimine 6.53 kala Finlandiya’ya molayı aldırdı. Moladan top kaybı ile dönen Finlandiya’yı Agravanis’in üçlüğü ile cezalandıran Yunanistan, Pappas’ın basketi ile seriyi 13 – 0‘a çıkarsa da yapılan sportmenlik dışı faulün ardından çıkan tartışma sonucu teknik faul aldı ve Finlandiya bu durumdan sonra 6 sayı buldu. Maçın son 5 dakikasına 10 sayılık Finlandiya üstünlüğü ile girilirken, Yunanistan 3.59 kala molayı aldı. (67 – 77) Moladan 4 – 0‘lık seri ile dönen Yunanistan, Rannikko’nun üçlüğüne engel olamadı. Antetokounmpo ile geri dönmeye çalışan Yunanistan, maçın bitimine 1.09 kala bir mola daha aldı. (74 – 80) Moladan 6 – 0‘lık seri ile dönen taraf ise Finlandiya oldu. Son saniyede bir de üçlük bulan Finlandiya, maçı 77 – 89 kazandı ve üçüncü galibiyetini aldı.

Geri1 of 2

Yunanistan’da kötü gidiş sürerken, Finlandiya üçüncü galibiyetini aldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler