C_zaGOBXUAE1lLW (1)2017 Yıldızlar Türkiye Şampiyonası, Anadolu Efes’in şampiyonluğu ile sona erdi. Final karşılaşmasında TED Ankara Kolejliler’i 79-63 geçen Anadolu Efes, bu kategorideki 16. şampiyonluğunu kazandı. TED Ankara Kolejliler takımı da harika bir mücadele örneği gösterdi. Başta Emrah Benli olmak üzere tüm takımı tebrik edelim.

Final karşılaşmasının ardından da bireysel ödüller sahiplerini buldu. Öncelikle ‘’Asist Kralı’’ ile başlayalım. Şampiyonadaki üç İzmir takımından biri olan Mavişehir Gençlik, turnuvayı 15.sırada tamamladı. Takımın oyun kurucusu olan Ali Öztürk de çıktığı beş karşılaşmada 36 asist yaptı ve 7.2 asist ortalaması ile bu alanda zirveye çıktı. Ribaund kategorisinde ise Beşiktaş forması giyen Canberk Kavşuk ön plandaydı. Bu şampiyonanın en dominant uzunlarından olan Canberk, maç başına 16.2 ribaund aldı ve turnuvanın ‘’Ribaund Kralı’’ oldu. Turnuvanın ”Sayı Kralı” ise yine Beşiktaş’tan çıktı. 22.6 sayı ortalaması yakalayan Atilla Can Nayman, bu alanda rakiplerini geride bıraktı.

‘’En İyi Oyun Kurucu’’ ödülü ile devam edelim isterseniz. TED Ankara Kolejliler’i finale taşıyan ve inanılmaz bir oyun ortaya koyan Ömer Yasir Küçük, şampiyonanın ‘’En İyi Oyun Kurucusu’’ seçildi. 2001 doğumlu guard, maç başına 27.5 dakika sahada kaldı ve 22.1 sayı-5.0 ribaund-3.8 asist ortalamaları yakaladı. Kişisel kanaatimce de Ömer, bu ödülü fazlasıyla hak etti. ‘’En İyi Forvet’’ ödülü ise Banvit’e gitti. Takımının en skorer oyuncusu olan Arda Çete, şampiyonanın da ‘’En İyi Forveti’’ seçildi. ‘’En İyi Pivot’’ ödülünün sahibi ise 2002 doğumlu bir oyuncu. Banvit forması giyen Alperen Şengün, 10.5 sayı-9 ribaund-3.3 asist ortalamaları ile bu ödülün sahibi oldu. Gelelim MVP ödülüne. Anadolu Efes forması giyen Ömer Can İlyasoğlu, çıktığı altı karşılaşmada 14.3 sayı-4.0 ribaund-6.6 asist ortalamaları ile turnuvanın ‘’En Değerli Oyuncusu’’ seçildi.

Yazıyı bitirmeden önce bir iki kelam daha etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda bireysel ödüller konusunda çok sıkıntılar yaşandı. Zaman zaman bu tarz ödülleri hak eden bazı oyuncular, maalesef dışarıda kaldı. İstanbul’da düzenlenen Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası ile birlikte bu konu tekrar gündeme geldi diyebiliriz. Yanlış anlaşılmasın lütfen, ödülleri alan oyuncular şampiyona boyunca çok iyi performanslar gösterdiler. Yaptıkları işler ile takımlarına çok yardımcı oldular. Ancak ödül dağılımında Anadolu Efes forması giyen Mustafa Kurtuldum’un dışarıda kalması, beni biraz şaşırttı. Turnuvayı yakından takip eden biri olarak Mustafa’nın şampiyonayı domine ettiğini ve muazzam bir performans sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Nitekim de 19.6 sayı-4.1 ribaund-4.1 asist ortalamaları bunu açık açık gösteriyor. Belki ilerleyen yıllarda bireysel ödüller konusunda yapılacak bir düzenleme, çok daha iyi sonuçlar verebilir. Sanırım çoğu insan da benimle aynı fikirde. Tabii takdir Türkiye Basketbol Federasyonu’nun. Bir Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nı daha geride bıraktık. 2018 Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda görüşmek üzere…

 

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: [email protected]

Website:

1 Comments

  1. ucanbasketbol - 15/05/2017

    Mustafa'nın hakkını yiyenler utansın :)

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir