Yeni FIBA Dünya Sıralaması açıklandı: Türkiye bir basamak geriledi

FIBA, EuroBasket 2022 ve AmeriCup 2022‘nin geride kalmasıyla birlikte yeni dünya sıralamasını duyurdu.

1 Eylül – 18 Eylül arasında düzenlenen EuroBasket 2022, sekiz gün önce oynanan final maçıyla sona erdi. İspanya ile Fransa’nın karşı karşıya geldiği mücadelede sahadan galibiyetle ayrılıp kupaya uzanan taraf İspanya oldu. Avrupa’daki elit milli takımların yer aldığı turnuvanın tamamlanmasının ardından FIBA Dünya Sıralaması yeniden şekillendi.

Açıklanan yeni sıralamada A Milli Basketbol Takımımız, bir basamak geriye gitti. FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ve EuroBasket 2022’de iyi bir performans gösteremeyen millilerimiz, kendine 16. sırada yer buldu. 12 Dev Adam, Avrupa kıtasındaki milli takımlar arasında ise 11. basamakta yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, listenin en tepesinde olmayı sürdürdü. Ancak Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda kupaya uzanan İspanya, ABD’ye oldukça yaklaşmayı başardı ve aradaki puan farkını ikiye düşürdü. Amerika, tarihi boyunca FIBA Dünya Sıralaması’nda birinci sırayı hiç kimseye kaptırmadı. Üçüncü sıranın sahibi ise Avustralya oldu.

FIBA AmeriCup 2022’de oynadığı altı müsabakadan da galibiyetle ayrılarak mutlu sona ulaşan Arjantin ise üç basamak yükseliş göstererek Fransa’yı altına aldı ve dördüncü sıraya oturdu. EuroBasket 2022’nin hayal kırıklıklarından Slovenya, FIBA Dünya Sıralaması ilk 10’unda en büyük düşüşü yaşayan takım olurken, iki basamak gerileyerek yedinci sıraya yerleşti.

EuroBasket 2022’de büyük bir sürprize imza atarak çeyrek finale kadar yükselen Finlandiya ise listenin son edisyonunda büyük bir atılım gösterdi. Finler, dokuz basamak yukarı tırmanarak kendini 25. sıraya kadar çıkardı.

https://twitter.com/FIBA/status/1574327176505085952

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler