Yarı finaldeki rakibimiz Litvanya’yı tanıyalım | #FIBAU20Europe

oXagyNk-CEqwVcZTiY1rZw

Çeyrek final karşılaşmasında İtalya’ya karşı baştan sona üstün bir mücadele sergileyen U20 Milli Takımımız, 83-72’lik skor ile yarı final vizesi alarak hedefe bir adım daha yaklaştı. Millilerimizin yarı finaldeki rakibi, gruplarda 22 sayılık farkla(90-68) rahat bir şekilde mağlup ettiğimiz Litvanya. Kendi basketbol ekollerini altyapı takımlarından itibaren gençlere benimseten Litvanlar, tempolu hücumlarla rakiplerinin belli zaman aralıklarında afallamasına sebep oluyor. Şimdi rakibimizi hücum-savunmadaki oyun sistemlerini istatistiklerle inceleyelim.

Öncelikle Almanya maçında takımın en potansiyelli oyuncularından Martynas Varnas‘ı ayak parmağındaki kırıktan dolayı kaybeden Litvanya, sonraki iki maçında çember çevresinde daha etkili bir oyun ortaya koymuş durumda. Laurynas Birutis, Martynas Echodas ve Martynas Sajus üçlüsü ile hücumda topu daha çok çember altında kullanmaya çalışıyorlar, takımın toplam sayısının %37‘si de bu oyunculardan geliyor.  Skor katkısı aldıkları en önemli kısaları, şutör guard Margiris Normantas. Üç sayı çizgisinin gerisinden %45,5‘lik oran tutturan Lietuvos Rytas oyuncusu aynı zamanda maç başına 11.2 sayı üretiyor. Takım halinde üç sayılık atışlarda %39,4 oran ile turnuva genelinde İsrail’in ardından ikinci sırada olan Litvanya, alan bulduğunda ve sıcak durumdayken çok tehlikeli bir takım haline geliyor. Takımın jokeri Regimantas Miniotas, kritik anlarda sorumluluk alarak takımı rahatlatan sayılar atabiliyor. Özellikle hem içeriden hem dışarıdan skor tehtidi olmasından dolayı takımda önemli bir role sahip. Litvanya’nın bir başka dikkat çeken noktası, gerçek anlamda ön plana çıkan tek bir oyuncunun olmaması. Çift hanelerde sayı üreten dört oyuncu var(Martynas Sajus 9,8 sayı ortalamasına sahip o da katılabilir.) ve bu durum takımın topu ne kadar iyi paylaştığının da ispatı gibi. 20.2 asist ortalamasıyla Türkiye’nin(20,8) biraz daha gerisinde olsalar da, top paylaşamı üst seviyede ve bunu çok top kaybı yapmadan başarıyorlar. Asist kategorisinde takıma liderlik eden oyuncu, 5,4 ortalama ile Kristupas Zemaitis. Ancak bu pasların çoğunun top dolaşımının son aşamasında yapılan paslar olduğunu düşünürsek, önemli olan nokta takımın hücumdaki oyun stili. Hızlı hücumlara ve top dolaşımı esnasında rotasyonlara çok dikkat etmemiz gerekiyor bu maçta.

Litvanya özellikle kısa savunması konusunda çok sıkıntılı bir takım. Oyunu doğru okuyan guardlara sahip olsalar da fiziksel olarak henüz üst seviyeye yakın olmamalarından dolayı sıkıntı yaşamaları doğal. Penetrelerde oyuncu kaçırmaları ve temastan mümkün mertebe kaçınıyor olmaları arka taraftaki oyuncuların sorumluluğunu artırıyor. Arka alandaki uzunların mobil ve güçlü fizikli olmaları sayesinde bu eksikliği zaman zaman kapatabiliyorlar. 2.13’lük Birutis arka alanda alan kaplayarak, şutları bozmakla görevli bir oyuncu. Birutis‘in zaman zaman çekingen oyun yapısında devreye sert oyuncu Sajus giriyor. Sajus takımın blok kategorisindeki bir numaralı ismi(1,8 blok). Ribaunlarda ise yine takımın jokeri Regimantas Miniotas ön plana çıkan isim. Toplamda 10, savunmada 7,8 ribaund ortalamasıyla iki kategoride de lider durumda, her ne kadar “undersize” bir oyuncu olsa da. Savunmada uzunların daha aktif konumda olmasından dolayı maçta alan savunması deneyeceklerdir. Bu durumda kısalarımızın vereceği dış şut katkısı, dip çizgiden gelecek katkılar ve savunmanın ortasında pas dağıtımı yapacak oyuncunun vereceği katkılar ile alan savunmasını bozmamız gerekiyor.

Hem Turgut Atakol Turnuvasında, hem de grup aşamasında rahat bir şekilde kazandığımız maçların aksine, bu maç taşıdığı değer açısından büyük ihtimalle daha zor geçecektir. Özellikle Litvanya’nın hedefi buraya gelmeden önce en az yarı final oynamaktı ve bunu başarmış durumdalar. Rahat oynamalarından dolayı ekstra şutların girmesi daha muhtemel, önemli olan gerekli sabrı göstererek maçı kontrol edip finale ulaşmamız gerekiyor. İtalya karşısında oynadığımız oyunla bu turnuvayı kazanmayı ne kadar istediğimiz tekrar gösterdik. Umarız bu maçı da güzel bir oyun ile kazanarak altın madalyaya bir adım daha yaklaşırız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler