Doğu Avrupa takımlarının yer aldığı VTB Birleşik Ligi‘nde takım eksilmesi gerçekleşmesinin ardından lig formatı da değişiyor.

Rus haber ajansı Izvestia’da yer alan habere göre Letonya ekibi VEF Riga’nın ligden ayrılığı sonrasında ligde bir takım format değişiklikleri de gerçekleşecek. 13 takımın yer alacağı VTB Birleşik Ligi’nde VEF Riga yerine bir takım alınmayacak.

Haberde yer alan bilgiye göre ligin playoff sistemi de değiştirilecek. Yeni sistemde, iki galibiyete ulaşan takım, playoff’ta bir sonraki aşamaya geçecek. Önceki sistemde ise üç galibiyet gerekiyordu.Bu değişikliğin nedeni ise değişen EuroLeague takvimi olarak gösteriliyor.

Aynı zamanda milli oyuncular da 2020’deki Olimpiyat Oyunları nedeniyle kendi kulüplerindeki yükümlülüklerini daha erken sona erdirmek durumundalar.

Konu hakkında Izvestia’ya konuşan Khimki Genel Menajeri Pavel Ashtakov ise şunları söyledi:

“Üç galibiyetli playoff formatı çok daha ilgi çekici ancak EuroLeague takviminin genişlemesi, tüm yerel liglerin takvimlerini de etkiliyor. Ayrıca önümüzdeki sezon üç Rus takımı, EuroLeague’de oynayacak. Elbette kesin karar bu değil. 14 Temmuz’da gerçekleştirilecek lig konseyinde bu mesele üzerinde tartışma yapacağız.”

Lig konseyinde, söz konusu değişikliklerin tamamının onaylanması bekleniyor.


Kaynak: iz.ru

Yunus Emre Ak

Mail: [email protected] Twitter: @namidigerwhite

Website:

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir