Vladimir Micov: “Yeni Euroleague formatını çok beğendiğim söylenemez” | TB ÖZEL

Galatasaray Odeabank’ın geride bıraktığımız basketbol sezonunda elde ettiği Eurocup şampiyonluğunda büyük payı olan Sırp yıldız Vladimir Micov, THY Euroleague Medya Günü’nde ekibimizden Bağcan Günay’a konuştu.

Sakatlık sürecinden bahseden Micov: “Durumum iyiye gidiyor. Maksimum 10-15 gün içinde hazır olacağımı düşünüyorum. Teknik ekip olarak planlar 8 Kasım’daki ilk lig maçında sağlıklı bir şekilde kadroda olmam üzerine olsa da ben o tarihte %100’ümle hazır olmak istiyorum. Henüz takımla çalışamıyorum ama 10 gün içerisinde takımla çalışmalara da başlayacağım. Şu an sadece bireysel antremanlarımı sürdürüyorum. İlk lig maçına %100’üme hazır olmak şu anki en büyük hedefim.”

Bu seneki öncelikle hedeflerinin Euroleague’de Top 8’e kalmak olduğunu belirten Micov : “Takım olarak bu sezon ilk hedefimiz Euroleague’de Top 8’e kalmak. Bunu başaracak güçte bir oyuncu kadromuz var ama henüz yeni bir takım olduğumuz için biraz zamana ihtiyacımız var. Beraber zaman geçirdikçe daha iyi olacağız ve bu hedefi başaracak gücümüzün olduğunu düşünüyorum. Kadromuz geçtiğimiz senelere göre daha geniş ve kaliteli bir kadro. Her pozisyonda birden fazla nitelikli oyuncumuz var. Tabii ki bu süreçte sağlıklı kalmak hepimiz için çok önemli. Çünkü bu sene çok fazla maç oynayacağız. Ama zaten bunlar göz önüne alınarak böylesine geniş bir kadro kuruldu. Ben çok iyi işler yapacağımızı düşünüyorum.”

Vladimir Micov&Bağcan Günay

Bu sene ilk defa uygulanacak Euroleague formatına da değinen Micov: “Açık konuşmak gerekirse yeni formatı çok beğendiğim söylenemez. Geçtiğimiz senelerde Euroleague’e her seviyeden takımlar katılırdı ve en üst seviyeye kıyasla çok daha düşük seviyede takımlar da yer alırdı. Bu takımlar büyük maçları iple çeker, bu maçlara özel hazırlanır ve en sert oyunlarını bu maçlarda oynardı. Taraftarlar salonu tamamen doldurur ve şehir olarak o maçları yaşardı. Artık böyle takımlar bu turnuvada yer almayacaklar. Orta seviye takımların bile çoğu yoklar. Tamamen en üst seviyedeki takımlar oynayacak. Takımlar her sene aynı şehirlere gidecek, aynı takımlarla maç yapacak. Diğer yandan yerel liglerdeki başarıyı da eskiye oranla daha az cazip kılan bir format. Örneğin, biz bu sene ligi şampiyon olarak bitirirsek önümüzdeki sene Euroleague’e katılmamız hala bazı ihtimallere bağlı, belki de katılamayacağız. Özellikle bu kısım hiç hoşuma gitmedi. Örneğin, iki sene önce Karşıyaka şampiyon oldu. Oynadıkları oyunla, aldıkları bu başarıyla Euroleague’de oynamayı hak ettiler ve bir sonraki sene Euroleague’de oynadılar. Bana göre sistem bu şekilde işlemeli. Bu sene de hedeflerimizden biri ligi kazanmak ama bunu başardığımız takdirde elimizdeki tek kazanç sadece bir lig kupası olabilir. Bu yeni formatta en çok beğenmediğim kısım bu.” 

Galatasaray taraftarının kendileri için büyük bir güç olduğunu belirten Sırp yıldız: “Taraftarımız ülkedeki en iyi taraftar grubu. Bizim yanımızda oldukları zaman bize çok büyük güç katıyorlar. Onların önünde oynamayı seviyorum.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Haberler